Давлат божхона қўмитаси «Банк сири тўғрисида"ги қонунга қўшимчалар киритиш ҳақидаги қонун лойиҳаси юзасидан изоҳ берди. Эслатиб ўтамиз, лойиҳада қўмитага ташқи иқтисодий фаолият иштирокчилари тўғрисида банк сирини ташкил этувчи маълумотга эга бўлиш ҳуқуқини бериш таклиф қилинган.
«Қонун лойиҳасини ишлаб чиқишнинг асосий мақсади божхона органларида мавжуд маълумотлар асосида ТИФ иштирокчиларининг молиявий барқарорлиги, ҳалоллиги ва қонунга итоаткорлик даражасини баҳолаш тизимини такомиллаштириш орқали уларга нисбатан соддалаштирилган божхона назорати шакллларини кенг қўллаш, шунингдек, яширин иқтисодиёт улушини қисқартиришга қаратилган», — дея таъкидлади қўмита.
Божхона органларига банклардан банк мижози бўлган ташқи иқтисодий фаолият (ТИФ) иштирокчисига тегишли маълумотларни олиш ҳуқуқини берувчи Ўзбекистон Республикаси Қонуни лойиҳасини ишлаб чиқиш президентнинг 5 июндаги «Божхона маъмуриятчилигини ислоҳ этиш ва Ўзбекистон Республикаси давлат божхона хизмати органлари фаолиятини такомиллаштириш тўғрисида» ПФ-6005-сон Фармони билан тасдиқланган «йўл харитаси»да белгилангани ҳақида эслатиб ўтди ДБҚ.
Қўмита «Давлат божхона хизмати тўғрисида"ги қонуннинг 7-моддасига кўра, божхона органлари банклардан, молия органларидан ҳамда бошқа ташкилотлардан, шунингдек, жисмоний ва юридик шахслардан экспорт-импорт операцияларини амалга ошириш билан боғлиқ бўлган маълумотлар ва ҳужжатларни сўраш ҳамда олиш ҳуқуқига эга эканлигини ҳам таъкидлади.
Бундан ташқари, «Банк сири тўғрисида"ги қонуннинг 9-моддасига кўра, банк сирини ташкил этувчи маълумотлар прокуратура, тергов ва суриштирув органларига мазкур банк мижозига (вакилига) нисбатан қўзғатилган жиноят иши мавжуд бўлган тақдирда, етказилган зарар ундириб олинишини ёки унинг мол-мулки хатланишини таъминлаш мақсадида терговчи ёхуд суриштирувчининг асослантирилган қарорига биноан прокурор санкцияси билан тақдим этилиши кўрсатиб ўтилган.
«Амалдаги қонунчиликка мувофиқ давлат божхона хизмати органлари терговга қадар текширувни амалга оширувчи орган ҳисобланади. Шу билан бирга, божхона органларига товарлар ва транспорт воситалари чиқариб юборилгандан кейин божхона назоратининг шакли сифатида божхона аудитини амалга ошириш вазифаси юклатилган», — дея изоҳ берди қўмита.
ДБҚ хорижий давлатлар, хусусан, Буюк Британия, Испания, Голландия, Жанубий Корея ва Евроосиё иқтисодий иттифоқининг (ЕИИ — Арманистон, Беларусь, Қозоғистон, Қирғизистон, Россия) банклардан, кредит-молиявий ва банк операцияларини амалга оширувчи бошқа ташкилотлардан маълумотларни олиш ҳуқуқи эга божхона аудитини ўтказиш амалиётини мисол қилди.
«Жумладан, ЕИИ Божхона кодексининг 335-моддасида божхона органлари мансабдор шахслари божхона текширувини амалга ошириш учун банклардан, кредит-молия ташкилотларидан банк сирини сақлаган ҳолда маълумотларни олиш ҳуқуқига эга экани белгиланган», — дейилади хабарда.

Государственный таможенный комитет (ГТК) Узбекистана прокомментировал проект поправок в закон «О банковской тайне», о котором сообщалось накануне. Напомним, проектом предлагается наделить комитет правом получать сведения об участниках внешнеэкономической деятельности, которые сейчас составляют банковскую тайну.
Основной целью разработки законопроекта является применение упрощенных форм таможенного контроля в отношении участников ВЭД путем совершенствования системы оценки их финансовой устойчивости, добросовестности и соблюдения законодательства на основании информации, имеющейся в таможенных органах. Кроме того, изменения должны способствовать снижению доли теневой экономики, отметили в комитете.
Разработка поправок, в соответствии с которыми таможенные органы наделяются правом на основании запроса получать информацию в отношении участника ВЭД, являющегося клиентом банка, предусмотрена «дорожной картой», утвержденной указом президента от 5 июня 2020 года (№УП-6005 «О реформировании таможенного администрирования и совершенствовании деятельности органов государственной таможенной службы Республики Узбекистан»), напомнили в ГТК.
В статье 7 закона «О государственной таможенной службе» отмечено, что таможенные органы при выполнении возложенных на них задач имеют право запрашивать и получать от банков, финансовых органов и других организаций, а также от физических и юридических лиц сведения и документы, связанные с осуществлением экспортно-импортных операций, говорится в сообщении.
В статье 9 закона «О банковской тайне» говорится, что сведения, составляющие банковскую тайну, предоставляются органам прокуратуры, следствия и дознания при наличии возбужденного уголовного дела в отношении клиента (корреспондента) банка в целях обеспечения взыскания нанесенного ущерба или наложения ареста на его имущество по мотивированному постановлению следователя или дознавателя с санкции прокурора.
«В соответствии с действующим законодательством, государственная таможенная служба является органом, проводящим доследственные проверки. В то же время на таможенные органы возложена задача осуществления таможенного аудита как формы таможенного контроля после выпуска товаров и транспортных средств», — пояснили в комитете.
Ссылаясь на практику таможенного аудита в зарубежных странах, в частности, Великобритании, Испании, Нидерландах, Южной Кореи и Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС — Армения, Беларусь, Казахстан, Кыргызстан, Россия), ГТК отмечает, что право получать информацию от банков, кредитно-финансовых и иных организаций, осуществляющих банковские операции существует.
«В частности, статья 335 Таможенного кодекса ЕАЭС предусматривает, что должностные лица таможенных органов имеют право с сохранением банковской тайны получать информацию от банков, кредитных и финансовых учреждений для проведения таможенных проверок», — отмечается в сообщении.