Қозоғистон президенти Қасим-Жомарт Тоқаев парламентнинг қуйи палатаси — Мажилисга сайловларни 2021 йил 10 январда ўтказиш тўғрисидаги фармонни имзолади.
Президентнинг сўзларига кўра, янги сайлов кампанияси бошланишидан олдин сиёсий жиҳатдан модернизация қилиш, кўп партиявийликни ривожлантириш ва фуқароларнинг ижтимоий-сиёсий фаолиятини кенгайтириш бўйича чора-тадбирлар кўрилган.
Қозоғистонда парламент мухолифати институти жорий этилди. Унга парламент сессияларининг ҳар бирида камида бир марта ташаббус кўрсатиш, шунингдек, бир сессия давомида камида икки марта ҳукумат соатининг кун тартибини белгилаш ҳуқуқи берилган.
Партиялар рўйхатида илк маротаба хотин-қизлар ва ёшлар учун 30 фоизлик квота эълон қилинди. «Ушбу меъёр аёллар ва ёшларни парламентга ва маҳаллий вакиллик органларига жалб қилишнинг самарали механизмига айланади, бу уларнинг мамлакатдаги ижтимоий-сиёсий жараёнларда фаолроқ иштирок этишига ёрдам беради», — дея таъкидлади Қасим-Жомарт Тоқаев.
Бундан ташқари, бўлажак сайловлар — маҳаллий вакиллик органлари сайловлари илк марта партиялар рўйхатлари бўйича ўтказилади.
Мажилисда 107 депутат бор, шулардан 98 нафари сиёсий партиялардан партиялар рўйхати бўйича, 9 нафари эса Қозоғистон Халқ ассамблеяси томонидан сайланади.

Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев подписал указ о проведении выборов в нижнюю палату парламента — Мажилис — 10 января 2021 года.
До начала новой избирательной кампании, по словам президента, предприняты меры по политической модернизации, развитию многопартийности и расширению гражданского участия в общественно-политической жизни.
В Казахстане введен институт парламентской оппозиции, который наделяется правом инициировать проведение парламентских слушаний не менее одного раза в течение одной сессии, а также определять повестку дня правительственного часа не менее двух раз в течение одной сессии.
В партийных списках впервые введена 30-процентная квота для женщин и молодежи. «Это норма станет эффективным механизмом вовлечения женщин и молодежи в парламент и местные представительные органы, что будет содействовать их более активному участию в общественно-политических процессах страны», — подчеркнул Касым-Жомарт Токаев.
Кроме того, предстоящие выборы в маслихаты — местные представительные органы — впервые пройдут по партийным спискам.
Мажилис состоит из 107 депутатов, из них 98 депутатов избираются от политических партий по партийным спискам и 9 — Ассамблеей народа Казахстана.