Қирғизистон президенти вазифасини бажарувчи, бош вазир Садир Жапаров иқтисодий амнистия эълон қилди ва ноқонуний равишда қўлга киритилган мол-мулкни давлат ғазнасига қайтаришлари учун порахўр амалдорларга 30 кун муҳлат берди. Тегишли баёнот мамлакат ҳукумати сайтида эълон қилинди.
Унинг таъкидлашича, сўнгги 30 йил ичида энергетика, божхона ва солиқ хизмати, дори воситалари билан таъминлаш, лицензиялаш, ер ости бойликларидан фойдаланиш ва бошқа соҳаларда «тизимли коррупция схемалари ривожланган».
Садир Жапаровнинг сўзларига кўра, иқтисодий амнистия давлат бюджетини тўлдириш, илгари ноқонуний равишда олиб чиқилган капитални қайтариш, тадбиркорлик доираларининг яширин ресурсларини қонуний йўлга олиб кириш, тадбиркорлар учун тенг шароитларни яратиш, ижобий макроиқтисодий кўрсаткичларга эришиш, иқтисодиётни қўллаб-қувватлаш учун зарур маблағларни топишга ва мамлакатнинг ташқи қарзини тўлашни таъминлашга имкон беради.
«Шу муносабат билан, оддий одамларни алдаб, улардан фойда кўрган, жиноий схемалар уюштирган порахўрлар; турли компанияларда ўз акцияларига эга бўлган собиқ амалдорлар; рейдерлик йўли билан йирик корхоналарнинг акцияларини ноқонуний равишда эгаллаб олган мансабдор шахслар; солиқларни тўлашдан бўйин товлаётган тадбиркорлар; амалдаги қонун ҳужжатлари бузилишида иштирок этган ёки ушбу хатти-ҳаракатларни амалга оширишда ёрдам берган айрим мансабдор шахслар; вазирликлар ва идоралар раҳбарлари; божхона ходимлари ва молиячилар! Мен сизларга 30 кун бераман! Сиздан ҳамма нарсани ошкор қилишингизни ва мавжуд бўлган фактлар тўғрисида ҳақиқий маълумотларни ошкор этишингизни истайман. Ушбу йўл билан эгалик қилинаётган барча нарсаларни давлат хазинасига қайтаришни талаб қиламан!» — деди Садир Япаров.
У қисқа вақт ичида иқтисодий амнистия ва пул маблағлари, кўчар ва кўчмас мулкни легаллаштириш учун қонуний асос тайёрланишига ваъда берди.
«Агар сиз ушбу имкониятдан фойдаланмасангиз ва иқтисодий амнистияни эътиборсиз қолдирсангиз, қонунчиликка мувофиқ энг қатъий чоралар кўрилади. Ваъда бераманки, ҳар бирингизнинг мулкингизни, капиталингизни қаерда бўлмасин, аниқлаймиз», — деди Садир Жапаров.
Қирғизистон раҳбари в.б. декларация қилинган мол-мулк ва даромадларнинг дахлсизлигини, барча жазо турларидан озод қилинишини ва махфийликни кафолатлашини таъкидлади.
Эслатиб ўтамиз, аввалроқ Қирғизистон парламенти депутати Айнуру Алтибаева оддий фуқаролардан пул йиғиб, мамлакатнинг ташқи қарзини, хусусан, Хитой олдидаги қарздорликни узишга чақиргани ҳақида хабар берган эдик.
Маълумот учун, айни пайтда Қирғизистоннинг миллий қарзи ўсиб бормоқда ва июль ҳолатига кўра 4,8 млрд доллардан ошган. Бу ҳолат бутун мамлакат тарихидаги энг юқори кўрсаткичдир. Бюджет камомади ҳам ўсиб бормоқда — йил охирига келиб бу кўрсаткич тахминан 400 млн долларга етиши мумкин. Шунингдек, мамлакат ташқи қарзининг 43 фоизи Хитойдан олинган.

Исполняющий обязанности президента, премьер-министр Кыргызстана Садыр Жапаров объявил экономическую амнистию и дал 30 дней коррупционерам, чтобы вернуть незаконно нажитое в государственную казну. Соответствующее заявление опубликовано на сайте правительства страны.
Он отметил, что за последние 30 лет в таких отраслях, как энергетика, таможенная и налоговая служба, лекарственного обеспечения, выдача лицензии, недропользование и других, «процветали системные коррупционные схемы».
Экономическая амнистия, по словам и. о. президента, позволит пополнить госбюджет, возвратить ранее незаконно вывезенные капиталы, вывести теневые ресурсы бизнес-сообщества в правовое русло, создать равные условия для предпринимателей, достичь положительных макроэкономических показателей, изыскать необходимые средства для поддержания экономики, а также обеспечить выплаты внешнего долга страны.
«В этой связи: коррупционерам, организовавшие преступные схемы, наживившиеся на простом народе, обворовывая их; бывшим чиновникам, которые сидят в долях различных компаний; чиновникам, которые путем рейдерского захвата незаконно овладели акциями крупных предприятий; предпринимателям, которые уклоняются от уплаты налогов; отдельным чиновникам, которые замешаны в нарушении действующего законодательства либо оказывающие содействие в совершении указанных деяний; руководителям министерств и ведомств; таможенникам и финансистам. Даю вам 30 дней! Я хочу, чтобы сами все раскрыли и предоставили реальные сведения о имеющихся таковых фактах. Все, что было нажито вами, я требую вернуть в государственную казну!», — заявил Садыр Жапаров.
Он пообещал, что в короткие сроки будет подготовлена правовая база для экономической амнистии и легализации денежных средств, движимого и недвижимого имущества.
«Если вы не воспользуетесь данной возможностью и проигнорируете экономическую амнистию, будут приняты самые строгие меры в соответствии с законом. Я вам это обещаю, мы установим имущество, капитал каждого из вас, где бы оно не находилось», — отметил Садыр Жапаров.
И. о. главы Кыргызстана подчеркнул, что гарантирует неприкосновенность заявленного имущества и доходов, освобождение от всех видов наказаний и конфиденциальность.