11 октябрь куни Беларусда август ойидаги президентлик сайловлари натижаларидан норози бўлганларнинг «Ғурур марши» бўлиб ўтди. Мамлакат бўйлаб полиция 600 кишини ҳибсга олди, дея хабар берди Беларуснинг «Весна» инсон ҳуқуқлари маркази. Ташкилот сайтида ҳибсга олинганларнинг рўйхати доимий равишда янгиланади.
TUT.BY порталининг хабар беришича, митинглар Минск, Брест, Витебск, Могилев, Гродно, Жодино, Кобрин ва бошқа шаҳарларда бўлиб ўтган. Пойтахтда эрталаб марказий майдонлар ўраб олинган ва кун давомида баъзи метро бекатлари ва савдо марказлари ёпилган.
Хавфсизлик кучлари марш иштирокчиларини колоннада бирлашишига йўл қўймасликка ҳаракат қилишди. Улар, шунингдек, журналистларни ҳибсга олишди — нафақат TUT.BY, БелаПАН, Onliner, «Белсат» мустақил нашрларининг мухбирлари, балки БелТА давлат агентлиги, шунингдек Россия ТАСС мухбирларни ҳам.
Намойишчиларни тарқатиш учун хавфсизлик кучлари товушли гранаталардан, газ ва тўқ сариқ рангдаги суюқлик пуркагичларидан фойдаланган. TUT.BY хабарига кўра, намойишчилар балаклава (кўз ва оғиз очиқ бўлган ниқоб) ва спорт костюмларидаги номаълум шахслар томонидан ҳамда полиция томонидан таёқ билан калтакланган. Гувоҳларнинг сўзларига кўра, 9 ва 12 август кунлари Минск кўчаларида бундай зўравонликлар бўлмаган.
Беларусда президентлик сайловлари 9 август куни бўлиб ўтган эди. Мамлакат МСК ҳисоботига кўра, сайловчиларнинг 80,1 фоизи Александр Лукашенкога, 10,1 фоизи — Светлана Тихановскаяга, 4,59 фоизи ҳаммага қарши овоз беришди. Сайлов натижалари эълон қилинган кундан бошлаб мамлакатда норозилик акциялари тўхтагани йўқ.

В Беларуси 11 октября прошел «Марш гордости» несогласных с результатами августовских выборов президента. Милиция по всей стране задержала 600 человек, сообщил белорусский правозащитный центр «Весна». Список задержанных на сайте организации регулярно обновляется.
По данным портала TUT.BY, митинги прошли в Минске, Бресте, Витебске, Могилеве, Гродно, Жодино, Кобрине и других городах. В столице с утра были оцеплены центральные площади, днем закрыли некоторые станции метро и торговые центры.
Участникам марша силовики старались не дать объединиться в колонну. Задерживали также журналистов — не только корреспондентов независимых изданий TUT.BY, БелаПАН, Onliner, «Белсат», но и государственного агентства БелТА, а также российского ТАСС.
Для разгона протестующих силовики применяли светошумовые гранаты, газ, водометы с оранжевой жидкостью. По данным TUT.BY, демонстрантов избивали дубинками неизвестные в балаклавах и спортивных костюмах и ОМОН. По словам очевидцев, такого уровня насилия на минских улицах не было с 9−12 августа.
Выборы президента в Беларуси прошли 9 августа: по данным Центризбиркома, за Александра Лукашенко проголосовали 80,1% избирателей, за Светлану Тихановскую — 10,1%, против всех — 4,59%. Со дня оглашения результатов выборов протестные акции в стране не прекращаются.