Рожер Пенроуз, Рейнхард Генцель ва Андреа Гез бу йил физика бўйича Нобель мукофоти совриндорлари бўлишди. Мукофот олимларга қора туйнукларни тадқиқ қилганлари учун топширилди, дея хабар берди РИА Новости. Гез физика бўйича ушбу мукофот билан тақдирланган тарихдаги тўртинчи аёл бўлди.
Швеция Қироллик Фанлар академиясининг Нобель қўмитаси вакилларининг аниқлик киритишича, британиялик физик ва математик Пенроуз «қора туйнукларнинг пайдо бўлиши умумий нисбийликнинг ишончли белгиси эканлиги» учун, немис астрофизиги Генцель ва америкалик астроном Гез эса — «галактикамиз марказидаги супермассив ихчам объект»ни топгани учун мукофотланди.
Бир кун олдин Стокгольмда физиология ёки тиббиёт соҳасидаги лауреатлар номлари эълон қилинган эди. Чоршанба куни кимё бўйича мукофот билан ким тақдирланиши маълум бўлади. Адабиёт мукофоти ғолиби пайшанба, жума куни Тинчлик мукофоти ва 12 октябрь душанба куни Иқтисодиёт мукофоти лауреатлари эълон қилинади.

Лауреатами Нобелевской премии по физике в этом году стали Роджер Пенроуз, Рейнхард Генцель и Андреа Гез. Награда присуждена ученым за исследования черных дыр, сообщило РИА Новости. Гез стала четвертой женщиной-лауреатом по физике в истории премии.
Как уточнили представители Нобелевского комитета Шведской королевской академии наук, британский физик и математик Пенроуз получил премию за «открытие того, что образование черных дыр является надежным предсказанием общей теории относительности», а немецкий астрофизик Генцель и американский астроном Гез — за «открытие супермассивного компактного объекта в центре нашей галактики».
Накануне в Стокгольме объявили имена лауреатов в области физиологии или медицины. В среду станет известно, кто получил премию по химии. В четверг назовут обладателя награды по литературе, в пятницу — премии мира, а в понедельник, 12 октября, — премию по экономике.