Тўра Боболов Сурхондарё вилояти ҳокими лавозимига тасдиқланди. ЎзАнинг хабар қилишича, 1 май куни бўлиб ўтган Халқ депутатлари Сурхондарё вилояти кенгашининг навбатдан ташқари сессиясида ташкилий масала кўриб чиқилди.
Ҳудудда ташриф билан бўлиб турган президент Шавкат Мирзиёев Сурхондарё вилояти ҳокимининг иқтисодиёт ва тадбиркорлик масалалари бўйича биринчи ўринбосари вазифасида ишлаб келаётган Тўра Боболов номзодини вилоят ҳокими лавозимига тавсия қилди.
Янги ҳокимга Сурхондарёнинг иқтисодий-ижтимоий шароитини яхши билиши, вилоят халқи, туман ҳокимлари ва секторлар раҳбарлари ҳамжиҳат бўлиб, белгиланган вазифаларни тўла бажаришига ишонч билдирилди.
Тўра Боболов (1970 йилда туғилган) меҳнат фаолиятини вилоят давлат мулки бошқармасида ҳисобчиликдан бошлаган. Кейинчалик Савдо-саноат палатаси ҳудудий бошқармаси, вилоят ҳокимлигида ҳудудларни комплекс ривожлантириш бошқармаси бошлиғи лавозимларида ишлаган.

Тура Боболов утвержден хокимом Сурхандарьинской области. Как сообщило УзА, организационный вопрос был рассмотрен на внеочередной сессии Сурхандарьинского областного Кенгаша народных депутатов с участием президента Узбекистана.
Шавкат Мирзиёев представил на должность хокима Сурхандарьинской области кандидатуру первого заместителя главы области по вопросам экономики и предпринимательства Туру Боболова. Народные депутаты поддержали кандидатуру и утвердили Туру Боболова хокимом региона.
Новый глава области выразил уверенность, что благодаря полному пониманию социально-экономической обстановки в Сурхандарье, работая плечом к плечу с жителями области, хокимами районов и руководителями секторов, обеспечит исполнение поставленных задач.
Тура Боболов (1970 года рождения) начал трудовую деятельность кассиром областного управления государственной собственности. Затем работал начальником территориального управления Торгово-промышленной палаты, областного управления комплексного развития территорий.
Предыдущий глава Сурхандарьинской области Баходир Пулатов был освобожден от должности в начале апреля.