Ўзбекистонда кўмир нархини давлат тартибга солишидан воз кечилиши мумкин. Бу Вазирлар Маҳкамасининг 16 апрелдаги электр энергияси ва газ тарифларини ошириш тўғрисидаги қароридан келиб чиқади.
Ҳозирда аҳолига, бюджет ташкилотларига ва иссиқлик электр станцияларига тўғридан-тўғри шартномалар асосида сотиладиган кўмир ижтимоий аҳамиятга эга товарлар қаторига киритилиб, унинг нархи давлат томонидан тартибга солинади.
Кўмирнинг улгуржи ва чакана нархлари йилига камида бир марта (1 июнгача) Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Тарифлар бўйича идоралараро комиссия томонидан кўриб чиқилади ва тасдиқланади.
Чакана нарх деганда кўмир маҳсулотларининг Тарифлар бўйича идоралараро комиссия томонидан тасдиқланган нархи тушунилади. У «Кўмир таъминот» компаниясига тегишли кўмир омборлари орқали аҳолига сотилади.
Вазирлар Маҳкамаси қарори билан Энергетика вазирлигига бошқа идоралар билан биргаликда бир ой муддатда кўмирнинг улгуржи ва чакана нархини «бозор тамойиллари асосида» шакллантириш бўйича таклифлар киритиш топшириғи берилди.
2023 йилда мамлакатда кўмир қазиб олиш ҳажми 2022 йилга нисбатан 15,5 фоизга ошиб, 6,19 млн тоннага етди. Шу билан бирга, кўмир, кокс ва брикет импорти ҳам ошди — 204,4 млн долларгача (+67,8 фоиз).
Қозоғистондан кўмир етказиб бериш 1,4 млн тоннага ошиб, 3,1 млн тоннага (+82,3 фоиз) етди. Қирғизистондан кўмир импорти ўтган йилнинг 10 ойи давомида икки баравар кўпайиб, қарийб 900 минг тоннани ташкил этди.

В Узбекистане планируется отказаться от государственного регулирования цен на уголь. Это следует из постановления Кабинета министров от 16 апреля о повышении тарифов на электроэнергию и газ.
Сейчас уголь, который продаётся по прямым договорам населению, бюджетным организациям и тепловым электростанциям, входит в список социально важных товаров, а его цена регулируется государством.
Оптовые и розничные цены на уголь рассматриваются и утверждаются Межведомственной комиссией по тарифам при Кабинете министров не реже одного раза в год (до 1 июня).
Под розничной имеется в виду цена угольной продукции, которая утверждается межведомственной комиссией. Она реализуется населению через угольные склады компании «Кумир таъминот».
Министерству энергетики совместно с другими ведомствами поручено в течение месяца внести предложения по формированию оптовых и розничных цен «на основе рыночных принципов».
В 2023 году добыча угля в стране превысила показатель предыдущего года на 15,5%, объём вырос до 6,19 миллиона тонн. При этом также вырос импорт угля, кокса и брикета — до 204,4 млн долларов (+67,8%).
Поставки угля из Казахстана выросли на 1,4 миллиона тонн — до 3,1 миллиона (+82,3%). Импорт угля из Кыргызстана за 10 месяцев прошлого года вырос в 2 раза — почти до 900 тысяч тонн.