Шавкат Мирзиёев футбол бўйича Ўзбекистон ёшлар терма жамоасини (U-23) Қатарда бўлиб ўтган ёшлар ўртасидаги Осиё кубоги финалига чиққани ва 2024 йилда Парижда бўладиган ёзги Олимпия ўйинларига йўлланмани қўлга киритгани билан табриклади. Бир кун аввал Ўзбекистон Индонезияни 2:0 ҳисобида мағлуб этди. 3 май куни бўлиб ўтадиган финалда Ўзбекистон терма жамоаси бошқа ярим финал жуфтлиги бўлган Япония — Ироқ ғолиби билан ўйнайди.
«Жонажон Ўзбекистонимизнинг футбол тарихида биринчи марта эришилган бундай ёрқин ғалабани, ҳеч шубҳасиз, мамлакатимиздаги барча спорт мухлислари, кўпмиллатли бутун халқимиз чексиз қувонч ва ғурур билан кутиб олди. Зеро, бу эл-юртимизнинг неча йиллик буюк орзуси эди. Бу орзуни амалга ошириш айнан сизларга — янги Ўзбекистоннинг навқирон фарзандларига насиб этгани билан ҳар қанча фахрлансангиз, арзийди», — деди давлат раҳбари.
«Бу тарихий ғалаба замирида кейинги йилларда мамлакатимизда спорт соҳасини, жумладан, футболни ривожлантиришга берилаётган улкан эътибор ва амалга оширилаётган кенг кўламли амалий ишлар мужассам», — деб таъкидлади у.
«Сиздек азму шижоатли ёшларимизнинг тажрибали мураббий ва мутахассислар раҳбарлигида мазкур мусобақага пухта тайёргарлик кўриб, ҳар бир ўйинда чинакам маҳорат, жасорат ва матонат намунасини кўрсатганингиз, албатта, юксак таҳсинга муносибдир», — деди президент.
«Осиё қитъасидаги энг кучли жамоалар билан қизғин курашлар остида бўлиб ўтган 5 та ўйинда ҳам жамоамиз дарвозасини дахлсиз сақлаб, рақиблар дарвозасига 14 та жавобсиз тўп киритганингиз ҳам футболимиз тарихида мисли кўрилмаган натижадир», — деди у.
Шавкат Мирзиёев жамоа ушбу ғалабадан руҳланганига ишонч билдирди. «Финал беллашувида „Осиё чемпиони“ деган шарафли ном учун муносиб кураш олиб борасиз», — дея таъкидлади у.

Президент Шавкат Мирзиёев поздравил молодёжную сборную Узбекистана по футболу (до 23 лет) с выходом в финал Кубка Азии среди молодёжи в Катаре и завоеванием путёвки на летние Олимпийские игры-2024 в Париже. Накануне Узбекистан одержал победу над Индонезией со счётом 2:0. В финале 3 мая команда Узбекистана сыграет с Японией.
«Спортивные болельщики страны, весь наш многонациональный народ с огромной радостью и гордостью встретили эту блестящую победу, одержанную впервые в истории футбола родного Узбекистана. Это была наша давняя заветная мечта. Вы вправе гордиться тем, что именно благодаря вам, молодёжи Нового Узбекистана, эта мечта стала реальностью», — заявил глава государства.
Он отметил, что в основе этой исторической победы, «безусловно, лежат уделяемое в последние годы пристальное внимание развитию спорта в нашей стране, в том числе футбола, проводимая в сфере масштабная практическая работа».
«Под руководством опытных тренеров и специалистов наши молодые спортсмены, целеустремлённые и энергичные, серьёзно подготовились к этому соревнованию, продемонстрировали в каждом матче настоящее мастерство, волю и стойкость, что, несомненно, заслуживает высокого признания», — подчеркнул президент.
«На протяжении всех пяти матчей в напряжённом противостоянии сильнейшим командам Азии наша сборная не только надёжно защищала свои ворота, но и забила 14 мячей соперникам, что явилось беспрецедентным достижением в истории нашего футбола», — отметил он.
Шавкат Мирзиёев выразил уверенность, что сборная, «вдохновившись этой победой,. достойно проведёт финальный матч в борьбе за почётное звание чемпиона Азии».