Россия президенти Владимир Путиннинг Ўзбекистон ва Қозоғистон билан «уч томонлама газ иттифоқи» тўғрисидаги таклифи газни сиёсий шартлар асосида етказишни назарда тутмайди, гап тижорат манфаатларини мувофиқлаштириш ҳақида кетмоқда. Бу ҳақда Россия президенти матбуот котиби Дмитрий Песков маълум қилди, деб ёзади «РБК».
«Ҳеч ким сиёсий шартлар эвазига газ етказиш ҳақида гапирмади. Ушбу иттифоқни яратиш ғояси контекстида бу гап йўқ. Гап, шубҳасиз, давлатларнинг тижорат манфаатлари йўлидаги ҳаракатларини мувофиқлаштириш ҳақида кетмоқда», — деди у.
«Албатта, ҳар бир томон ўз энергия ресурсларини фақат тижорат шартларига эътибор қаратган ҳолда ўз контрагентларига сотади ва сотишда давом этади. Бироқ, президент Путин тушунтирганидек, мамлакатлар газ етказиш йўналишларида газ трубаларини ётқизиш, газ инфратузилмасини ривожлантиришнинг келажакдаги йўналишини белгилаш, табиий газга бўлган ички эҳтиёжларини қондириш бўйича ўз ҳаракатларини мувофиқлаштиришдан манфаатдор», — деди Песков.
«Мамлакатлар буларнинг барчасини мувофиқлаштиришдан, ҳам рентабелликни, ҳам бир-бирлари учун фойдани оширишдан манфаатдор. Ҳеч ким сиёсий талаблар эвазига газ етказиш ҳақида гапирмади. Гап умуман бу ҳақда эмас», — дея такрорлади у.
Ноябрь ойи охирида Россия президенти Владимир Путин Россия, Қозоғистон ва Ўзбекистоннинг «уч томонлама газ иттифоқи»ни тузишни таклиф қилгани маълум бўлди. Қозоғистон президенти Қасим-Жомарт Тоқаев бу таклифни кўриб чиқишга тайёрлигини ва Путин бу борада Шавкат Мирзиёевга қўнғироқ қилмоқчи эканини билдирди.
Кейинроқ Путин ва Мирзиёев телефон орқали мулоқот қилди, бироқ газ иттифоқи билан боғлиқ тафсилотлар маълум қилинмади.
Ўзбекистон бош вазир ўринбосари, энергетика вазири Жўрабек Мирзамаҳмудов маълум қилишича, мамлакат қўшнилардан газни «қандайдир альянс ёки иттифоқ» орқали эмас, балки тижорат шартномаси доирасида импорт қилиш бўйича музокаралар ўтказмоқда.

Предложение президента России Владимира Путина о «тройственном газовом союзе» с Узбекистаном и Казахстаном не предусматривает поставки газа на политических условиях, речь идёт о координации коммерческих интересов. Об этом заявил пресс-секретарь российского президента Дмитрий Песков, пишет РБК.
«Никто не ведёт речи о газе в обмен на политические условия. Об этом речи не идёт в контексте идеи создания этого союза. Речь идёт, естественно, о коммерческой стороне, о координации действий в коммерческих интересах государств», — сказал он.
«Каждая сторона, разумеется, продаёт и продолжит продавать свои энергоресурсы своим контрагентам, ориентируясь исключительно на коммерческие условия. Но помимо всего прочего, как это объяснял президент Путин, страны заинтересованы в том, чтобы согласовывать свои действия по дальнейшей прокладке газотранспортных путей, по определению дальнейшего пути и направления развития газовой инфраструктуры, по удовлетворению своих внутренних потребностей в природном газе», — отметил Песков.
«Страны заинтересованы в том, чтобы это всё координировать, повышая и рентабельность, и выгоду друг для друга. Никто не говорит о газе в обмен на политические требования. Об этом вообще речи не идёт», — повторил он.
Накануне заместитель премьер-министра, министр энергетики Узбекистана Журабек Мирзамахмудов заявил, что страна ведёт переговоры с другими странами об импорте газа и электроэнергии на основе коммерческого контракта, купли-продажи, не через некий альянс или союз, исходя из национальных интересов, «а не через передачу своих энергосетей».
В конце ноября стало известно, что президент РФ Владимир Путин предложил создать «газовый трёхсторонний союз» России, Узбекистана и Казахстана.