2 ноябрь куни Ўзбекистон ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Италия Ташқи ишлар ва халқаро ҳамкорлик вазирлиги бош котиби Микеле Валенсизени қабул қилди, деб хабар қилади ТИВ матбуот хизмати.
Суҳбат чоғида кўп қиррали Ўзбекистон-Италия муносабатларини ривожлантириш, халқаро ташкилотлар, аввало БМТ ва унинг тузилмалари доирасидаги ҳамкорлик истиқболлари муҳокама қилинди.
Учрашувда Ўзбекистон томони БМТ Хафвсизлик кенгашининг 2017-2018 йиллардаги нодоимий аъзолиги учун бўладиган сайловда Италия номзодини қўллаб-қувватлашини тасдиқлади.
Савдо-иқтисодий ва инвестицион ҳамкорликни чуқурлаштириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди. 5-6-ноябр кунлари бўлажак Тошкент Халқаро инвестиция форумида машинасозлик, энергетика ва бошқа ишлаб чиқариш соҳаларига ихтисослашган етакчи Италия компаниялари вакилларининг иштирок этиши икки давлат ишбилармон доиралари ўртасида қўшма лойиҳаларни амалга оширишга йўналтирилган алоқаларни фаоллаштиришга бўлган ўзаро қизиқиш ортганини билдириши қайд этилди.
Шунингдек, Ўзбекистон ва Италия ўқув муассасалари ўртасида тўғридан-тўғри алоқаларни ўрнатишда ижобий тажриба тўплангани эътироф этилди ҳамда баъзи халқаро ва минтақавий масалалар юзасидан ҳам фикр алмашилди.
Шу куннинг ўзида Тошкент шаҳрида Ўзбекистон-Италия ташқи ишлар вазирликлари ўртасидаги сиёсий маслаҳатлашувларининг бешинчи раунди бўлиб ўтди. Тадбир давомида икки томонлама ва халқаро аҳамиятга молик кенг кўламли масалалар кўриб чиқилди.

Генеральный секретарь Министерства иностранных дел и международного сотрудничества Италии Микеле Валенсизе находится с визитом в Ташкенте.
2 ноября его принял министр иностранных дел Узбекистана Абдулазиз Камилов. Как сообщила пресс-служба МИДа, стороны обсудили перспективы развития узбекско-итальянских отношений и взаимодействия в международных организациях, прежде всего в рамках ООН и ее структур.
На встрече была подтверждена поддержка узбекской стороной кандидатуры Италии на выборах в непостоянные члены Совета безопасности ООН на 2017-2018 годы.
Отдельное внимание было уделено вопросам углубления торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества. Отмечалось, что в предстоящем 5-6 ноября Международном инвестиционном форуме в Ташкенте примут участие представители ведущих итальянских компаний машиностроительной, энергетической и других производственных областей.
Микеле Валенсизе и Абдулазиз Камилов также обменялись мнениями по некоторым международным и региональным проблемам.
В этот же день в Ташкенте состоялся пятый раунд узбекско-итальянских межмидовских политических консультаций, в ходе которых был рассмотрен широкий круг вопросов двустороннего и международного характера.