Singapur bosh vaziri Li Syan Lun 15-may kuni o‘z lavozimini tark etadi. U mamlakat prezidentiga o‘z o‘rni uchun bosh vazir o‘rinbosari hamda moliya vaziri Lorens Vongni taklif qildi. Bu haqda 15-aprel kuni bosh vazir devoni tomonidan e’lon qilingan bayonotda ma’lum qilindi.
“Men 15-maydan bosh vazir lavozimini tark etaman va shu kuniyoq Lorens Vong keyingi bosh vazir sifatida qasamyod qiladi. Barcha singapurliklardan Lorens va uning jamoasini har tomonlama qo‘llab-quvvatlashlarini, shuningdek, Singapurning porloq kelajagini yaratishda birgalikda ishlashlarini so‘rayman”, — deya yozdi Lun X ijtimoiy tarmog‘ida.
Reuters agentligining qayd etishicha, Singapurda hokimiyat almashganidan bir necha oy o‘tib, parlament saylovlari bo‘lib o‘tadi. Vong avvalgi bosh vazir iste’foga chiqqach, 2022-yilda bo‘lajak bosh vazir etib tayinlangan.
Ma’lumot uchun, Li Syan Lun (72 yosh) birinchi bosh vazir, mustaqil Singapur Respublikasining “asoschisi” Li Kuan Yuning to‘ng‘ich o‘g‘li hisoblanadi. U 2004-yildan buyon mamlakat bosh vaziri lavozimida ishlab kelayotgandi.

Премьер-министр Сингапура Ли Сянь Лун покинет свой пост 15 мая и предложит президенту страны назначить вице-премьера и министра финансов Лоуренса Вонга своим преемником. Об этом говорится в заявлении, опубликованном 15 апреля канцелярией премьера.
«Я оставлю свою должность премьер-министра 15 мая 2024 года, и Лоуренс Вонг будет приведён к присяге в качестве следующего премьер-министра в тот же день. Я прошу всех сингапурцев оказать Лоуренсу и его команде полную поддержку и работать с ними, чтобы создать светлое будущее для Сингапура», — написал Ли Сянь Лун в Х.
Reuters отмечает, что через несколько месяцев после передачи власти в Сингапуре должны пройти парламентские выборы. Вонг был назначен будущим премьер-министром в апреле 2022 года после того, как предыдущий преемник неожиданно ушёл в отставку.
Ли Сянь Лун (72 года) — старший сын первого премьер-министра, «отца-основателя» независимой Республики Сингапур Ли Куан Ю. Занимал пост премьер-министра страны с 2004 года.