Шавкат Мирзиёев 7 июнь куни Ички ишлар вазирлиги Жамоат хавфсизлиги департаментининг Мувофиқлаштириш ва мониторинг қилиш марказини бориб кўрди, деб хабар қилди давлат раҳбари матбуот хизмати.
Марказ Жамоат хавфсизлигини таъминлаш тизимини ривожлантириш стратегияси доирасида ташкил этилган. Тўлиқ таъмирланган ва замонавий жиҳозланган мажмуа 2024 йил март ойида иш бошлаган.
Марказ жамоат хавфсизлиги жараёнларини қамраб олувчи ягона ахборот платформаси ҳисобланади. Бу ерда жойлардаги вазият ва ходимларнинг иш-ҳаракати рақамли технологиялар орқали таҳлил қилиб борилади. Хусусан, 10 мингдан ортиқ профилактика инспекторларининг фаолияти 6 та йўналиш бўйича назорат қилинади ва баҳоланади.
Бунда «Е-Жамоат хавфсизлиги», «Е-Ижтимоий вазият» каби дастурлар, йўл ҳаракати хавфсизлиги, ҳуқуқбузарликлар профилактикаси ва жамоат тартибини сақлаш хизматларининг ягона ахборот тизимлари ҳамда 6 мингдан зиёд «ақлли» кузатув камералари интеграцияси қўл келмоқда.
Шунингдек, марказда видеоалоқа орқали профилактика инспекторлари, йўл-патруль, пост-патруль ва пробация ходимлари учун масофавий ўқувлар йўлга қўйилган. «Оммавий тадбирларни моделлаштириш орқали ностандарт вазиятларда тўғри қарор қабул қилиш ва тезкор чоралар кўриш ўргатилади», — дейилади хабарда.
Давлат раҳбари бу масалага алоҳида эътибор қаратиб, соҳа ходимлари юқори технологияларни яхши билиши лозимлигини таъкидлади.
Хабарда таъкидланишича, сунъий интеллект технологиялари одамлар ҳаёти ва ишини осонлаштириш билан бирга, тобора кибержиноят ва фирибгарлик воситаларига айланиб бормоқда. «Бундай жиноятларнинг олдини олиш, аниқлаш ва фош этиш учун ички ишлар ходими ундан-да илғор, зийрак бўлиши керак», — дея таъкидланди президент ташрифи чоғида.
Шу боис марказдаги учрашувга ҳуқуқ-тартибот идоралари ҳузуридаги олий ўқув юртлари ректорлари таклиф этилди. Улардаги ўқув дастурларини шу нуқтаи назардан такомиллаштириш, дуал таълим тизимини жорий этиш, дарслар ва илмий ишларнинг ҳаёт билан ҳамнафаслигини таъминлаш зарурлиги таъкидланди.
Ички ишлар вазирлигида учувчисиз қурилмаларни қўллаш бўйича тузилма ташкил этиш вазифаси қўйилди. Президент жиноятчилик профилактикасини кучайтириш, оммавий тадбирлар хавфсизлигини таъминлаш бўйича қўшимча топшириқлар берди.
Жамоат хавфсизлиги бўйича стратегия 2025 йил охирига қадар соҳани рақамлаштиришни 90 фоизга етказишни назарда тутади. Ташриф чоғида давлат раҳбарига бу борадаги ишларнинг бориши ҳақида маълумот берилди.
Жараён уч босқичда амалга оширилади. Биринчи босқичда муаммолар ўрганилиб, иккинчисида шу асосида мутахассислар ва дастурлар тайёрланди. Жумладан, 66 та ахборот тизими ва модуллари ишлаб чиқилди.
Уларга вазирлик ва идораларнинг 77 та ҳамда Ички ишлар вазирлигининг 25 та ахборот тизими интеграция қилинди. Жамоат хавфсизлиги бўлинмалари ходимлари 18 мингдан зиёд планшетлар билан таъминланди ҳамда рақамли қурилмалардан самарали фойдаланиш бўйича ўқитилди.
Натижада 155 та ҳисобот, 37 та иш юритиш соҳаси, юзга яқин қайднома ва йиғма материаллар рақамлаштирилган. Бунинг ҳисобига 213 миллиард сўм тежалишига эришилган.
Жорий учинчи босқичда Маълумотларни қайта ишлаш маркази ташкил этиб, соҳага сунъий интеллектни кенг жорий қилиш, ускуналарни маҳаллийлаштириш каби мақсадлар қўйилган.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 7 июня посетил Центр координации и мониторинга Департамента общественной безопасности Министерства внутренних дел, сообщила пресс-служба главы государства.
Центр был создан в рамках Стратегии развития системы обеспечения общественной безопасности. Полностью отремонтированный и современно оборудованный комплекс начал свою работу в марте 2024 года.
Центр является единой информационной платформой, охватывающей процессы обеспечения общественной безопасности. Здесь проводится анализ ситуации на местах и действий сотрудников с помощью цифровых технологий. В частности, деятельность более 10 тысяч инспекторов профилактики контролируется и оценивается по шести направлениям.
В этом помогают программы «Е-Общественная безопасность», «Е-Социальная ситуация», а также единые информационные системы служб дорожной безопасности, профилактики правонарушений и поддержания общественного порядка, и интеграция более 6000 «умных» камер наблюдения.
Кроме того, в центре проводятся дистанционные обучения для инспекторов профилактики, сотрудников дорожно-патрульного и патрульно-постовой службы и службы пробации через видеосвязь. «Моделируя массовые мероприятия, в центре обучают принятию правильных решений и быстрому реагированию в нестандартных ситуациях», — говорится в сообщении.
Глава государства обратил особое внимание на этот вопрос, подчеркнув, что сотрудники должны хорошо владеть высокими технологиями.
В сообщении отмечается, что технологий искусственного интеллекта наряду с облегчением жизни и работы людей все чаще становятся средством киберпреступлений и мошенничества. «Чтобы предотвращать, выявлять и раскрывать такие преступления, сотрудники внутренних дел должны быть ещё более продвинутыми», — подчёркивалось во время визита президента.
Поэтому на встречу в центре были приглашены ректоры высших учебных заведений при правоохранительных органах. Было подчёркнуто, что необходимо совершенствовать учебные программы с этой точки зрения, внедрить дуальное образование и обеспечивать соответствие учебной и научной деятельности реалиям жизни.
Поставлена задача создать в Министерстве внутренних дел структуру по применению беспилотных летательных устройств. Президент дал дополнительные поручения по усилению профилактики преступности и обеспечению безопасности массовых мероприятий.
В Стратегии общественной безопасности предусмотрено довести цифровизацию сферы до 90% к концу 2025 года. В ходе посещения главе государства доложена информация о ходе этой работы.
Процесс реализуется в три этапа. На первом этапе были изучены проблемы, на втором — подготовлены специалисты и программы на основе этих исследований. В частности, разработаны 66 информационных систем и модулей.
С ними интегрированы 77 информационных систем министерств и ведомств, а также 25 информационных систем Министерства внутренних дел. Сотрудники подразделений общественной безопасности были обеспечены более 18 тысячами планшетов и обучены эффективному использованию цифровых устройств.
В результате было переведено в цифровую форму 155 отчётов, 37 операций делопроизводства, около ста реестров и сборных материалов. Это позволило сэкономить 213 млрд сумов.
На текущем третьем этапе стоит цель по созданию Центра обработки данных, широкому внедрению искусственного интеллекта в сферу и локализации оборудования.
Здесь же продемонстрированы современные технологии и программы, используемые в системе внутренних дел.