Ўтган 12 ойнинг ҳар бири кузатувлар тарихидаги энг иссиқлари бўлди, деди Copernicus Европа иқлим хизмати.
2023 йилнинг июнидан 2024 йилнинг майигача бўлган даврда ўртача глобал ҳарорат 1850−1900 йиллардаги саноатдан аввалги даврга нисбатан 1,63 даража юқори бўлган.
Ўтган йилнинг май ойида ўртача глобал ҳарорат 15,91 даражани ташкил этган, бу 1991−2020 йиллардаги кўрсаткичдан 0,65 даражага, 2020 йил май ойида ўрнатилган аввалги максимал ҳароратдан 0,19 даражага юқори.
«Иқлим бизни безовта қилишда давом этмоқда — сўнгги 12 ой ичида аввал ҳеч қачон кузатилмаган рекордлар янгиланди — бу асосан иссиқхона газлари чиқиндилари, шунингдек, Тинч океанининг тропик қисмидаги Эль-Ниньонинг қўшимча импульси ҳисобига юзага келди», — деди Copernicus директори ўринбосари Саманта Бержесс.
«Агар биз иссиқхона газларини атмосферага чиқаришни давом эттиришга қарор қилсак, тез орада 2023/2024 йиллар салқин бўлиб кўрина бошлайди», — дея қўшимча қилди у.
Copernicus ҳисоботини шарҳлар экан, БМТ бош котиби Антониу Гутерриш дунёда иқлим фалокатининг олдини олиш учун жуда кам имконият қолаётганини таъкидлади. У мамлакатларни иссиқхона газлари чиқиндиларини камайтиришга ва 2030 йилга мўлжалланган мақсадларни қабул қилишга чақирди.
«Иқлим жаҳаннамига олиб борадиган йўлдан чиқишимиз керак. Ва яхши хабар шундаки, рулни ўзимиз бошқаряпмиз», — деди Гутерриш.
Бош котиб, шунингдек, инсониятни динозаврларни йўқ қилган метеоритга қиёслади. «Иқлим билан боғлиқ вазиятда биз динозаврлар эмас, метеоритмиз. Биз нафақат хавф остидамиз, балки ўзимиз ҳам хавфмиз», — деди у.

Каждый из последних 12 месяцев был самым жарким в истории наблюдений, сообщила европейская климатическая служба Copernicus.
Средняя глобальная температура за период с июня 2023 года по май 2024 года была на 1,63 градуса по Цельсию выше доиндустриального периода 1850−1900 годов.
В минувшем мае среднемировая температура составила 15,91 градуса, что на 0,65 градуса выше аналогичного показателя 1991−2020 годов и на 0,19 градуса выше предыдущего максимума, установленного в мае 2020 года.
«Климат продолжает нас беспокоить — последние 12 месяцев побили рекорды, как никогда раньше — вызванные, главным образом, нашими выбросами парниковых газов и дополнительным импульсом явления Эль-Ниньо в тропической части Тихого океана», — рассказала заместитель директора Copernicus Саманта Берджесс.
«Если мы решим продолжать выбрасывать парниковые газы в атмосферу, то 2023/2024 год скоро будет выглядеть прохладным», — добавила она.
Графика: Copernicus Climate Change Service/ECMWF
Комментируя отчёт Copernicus, генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш подчеркнул, что у мира осталось мало шансов предотвратить климатическую катастрофу. Он призвал страны сократить выбросы парниковых газов и утвердить целевые показатели на 2030 год.
«Нам нужен съезд с шоссе, которое ведёт в климатический ад. И хорошая новость в том, что мы контролируем руль управления», — заявил Гутерриш.
Генсек также сравнил человечество с метеоритом, уничтожившим динозавров. «В случае с климатом мы не динозавры, мы метеориты. Мы не просто в опасности, мы сами являемся опасностью», — сказал он.