Шавкат Мирзиёев Туркия президенти Ражаб Тоййиб Эрдоғаннинг таклифига биноан 6 июнь куни расмий ташриф билан ушбу мамлакатда бўлади.
Унинг матбуот хизмати хабарига кўра, ташриф доирасида Анқара шаҳрида икки давлат раҳбарлари раислигида Стратегик ҳамкорлик кенгашининг учинчи йиғилиши ўтказилади.
Саммит кун тартибидан Ўзбекистон-Туркия кенг қамровли стратегик шериклик муносабатларини ривожлантириш ва мустаҳкамлаш масалалари ўрин олган, дейилади хабарда.
Томонлар амалий ҳамкорликни кенгайтириш, энг аввало, товар айирбошлаш ҳажмини ошириш, саноат, «яшил» энергетика, электротехника, тўқимачилик, фармацевтика тармоқлари, қишлоқ хўжалиги ва бошқа йўналишларда, шу жумладан, давлат-хусусий шериклик дастури доирасида кооперация лойиҳаларини илгари суришга алоҳида эътибор қаратиши кутилмоқда.
Шунингдек, давлат раҳбарлари фаол маданий-гуманитар алмашинувни давом эттириш масалаларини кўриб чиқади, халқаро сиёсатнинг долзарб жиҳатлари юзасидан фикр алмашади.
Олий даражадаги музокаралар якунлари бўйича қатор икки томонлама ҳужжатлар қабул қилиниши режалаштирилган.
Бундан ташқари, Ўзбекистон ва Туркия президентлари икки мамлакат етакчи корхоналари ва компаниялари раҳбарлари билан биринчи қўшма учрашувини ўтказади.

President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev will make an official visit to Türkiye on 6 June at the invitation of Turkish President Recep Tayyip Erdoğan, as reported by the press service of the president.
The visit’s program includes holding the third meeting of the Strategic Cooperation Council in Ankara, chaired by the heads of the two states.
The summit agenda covers the development and strengthening of Uzbek-Turkish relations within a comprehensive strategic partnership.
“Particular attention will be paid to expanding practical interaction, first of all, increasing the trade volume, promoting cooperation projects in industry, green energy, electrical engineering, textile, pharmaceuticals, agricultural sector, and other areas, including within the framework of the public-private partnership program,” the statement read.
The continuation of cultural and humanitarian exchanges will also be considered. Both sides will exchange views on key aspects of international politics.
As a result of the talks, several bilateral documents are expected to be adopted.
The presidents of Uzbekistan and Türkiye will also hold the first joint meeting with the heads of leading enterprises and companies from both countries.