21 май куни Fido Biznes марказида Women in Tech қўшма тадбири бўлиб ўтди. Унинг доирасида қизларнинг IT соҳасида ривожланишига ёрдам берадиган жамият асосчилари ўз ҳаракатлари ҳақида маълумот бериб, жамоатчиликни ёш элчилар билан таништирди.
Панель муҳокамаси арафасида иштирокчиларга Fido Biznes офисига саёҳат уюштирилиб, улар компания бўлимлари ва қадриятлари билан таништирилди. Буларга қуйидагилар киради: масъулият, ижодкорлик, фаоллик, жамоавий руҳ, ўзаро ҳурмат ва фидойилик.
women in tech, реклама
Сўз бизнесни ривожлантириш бўйича директор Фарида Дадажановага берилди: «IT соҳаси фақатгина эркаклар учун эмас. Ҳозир қизлар ҳам бу соҳада ишлашлари мумкинлигини тушуна бошлади. Ҳатто зарурат ҳам! Мен сизларга қараб, 2014 йилда қандай қилиб IT компаниясининг бош директори бўлганимни эслайман. Бу қийин эди — ҳеч ким мени тинглашни хоҳламасди. Бизда куч бор. Асосийси эса ўзингизга ишониш».
Women in Tech Uzbekistan директори Анна Амброзевич ва элчи Кристина Ванина AYOL YO’LI — аёллар ҳамжамиятининг технология ва тараққиёт соҳасидаги аҳамияти, шунингдек, ота-оналарнинг қўллаб-қувватлашининг муҳимлиги ҳақидаги фильмни тақдим қилди. У Парижда Annual Global Summit 2024 доирасида намойиш этилган.
«Мен Women in Tech жамоасида бошидан бирга бўлдим ва бундан жуда хурсандман. Мен ўзим Сирдарёданман. Буни таъкидлашни яхши кўраман. Ўзбекистон ҳудудларида ёшлар учун имкониятлар янада кенгайишини истардим. Биз фильмни лойиҳа бошланишидан бир ҳафта олдин суратга олдик. Жойлар орасида менинг туғилган шаҳрим ва ўқиган мактабим ҳам бор эди. Видеонинг бутун ғояси ота-оналар қўллаб-қувватловидан иборат. Улар бизнинг фаолиятимизга бўлган муносабати ҳақида гапириб беришди. Шунингдек, биз ёш масаласини мутлақо аҳамиятсиз деган маънода эслатиб ўтамиз. Агар сиз жамиятга бирор нарса беришингиз мумкинлигини тушунсангиз, бунга ёрдам беришга ва ҳисса қўшишга ҳаракат қилинг», — деди Кристина Ванина.
Women in Tech Франция президенти патронажлигида ривожланиб бормоқда. Уни Ayumi Moore Aoki 2017 йилда ташкил этган. Жамиятнинг глобал миссияси — STEAM йўналишида 5 млн аёлга ёрдам бериш. Таълим, бизнес ва рақамли инклюзивлик — тенгликка эришиш истаги мавжуд бўлган соҳалар. Ўзбекистон ҳамжамияти учун қизларнинг жаҳон ҳамжамиятига интеграциялашуви, мартаба ва малакасини ошириш, мамлакат ичида етакчилик таълимини ривожлантириш муҳим аҳамиятга эга. Сентябрь ойидан менторлик дастурига қўшилиш мумкин.
«Биз ўз ҳикоямизни ва нима бера олишимизни, айнан эса компания ходималарига қандай имкониятлар тақдим этилишини айтиб берамиз», — деб давом этди Анна Амброзевич ва шу билан сўзни муҳокама иштирокчиларига берди.
Унда бизнес-таҳлилчилар Яна Варшавская ва Камилла Изимова, дастурчи Муҳаббат Пулатова, тест-синовчи Мохларойим Мусаева иштирок этди.
Уларнинг ҳар бири IТ соҳасидаги ривожланиш йўллари билан ўртоқлашиб, юқори сифатли резюмени тузиш бўйича тавсиялар ва йиғилиш иштирокчиларига мотивация берди. Тадбир якунида ҳар бир маърузачи билан танишиш, саволлар бериш ва Women in Tech`да фаолият юритиш истагида бўлганлар учун контактлар алмашиш имконияти бўлди.

21 мая в пространстве Fido Biznes состоялось совместное мероприятие с Women in Tech. В его рамках основатели сообщества, помогающего девушкам развиваться в IT-сфере, рассказали о своём движении и познакомили публику с молодыми амбассадорами.
Предвкушая панельную дискуссию, участникам провели экскурсию по офису Fido Biznes, познакомив их с департаментами и ценностями компании. В их числе: ответственность, креативность, вовлеченность, командный дух, взаимоуважение и преданность.
Слово предоставили директору по развитию бизнеса Фариде Дадажановой: «Сфера IT не только для мужчин. Сейчас девушки начали понимать, что и им можно работать. Даже нужно! Я смотрю на вас и вспоминаю, как в 2014 году я стала генеральным директором IT-компании. Это было тяжело — никто не хотел даже слушать меня. У нас есть сила. Главное — верить в себя».
Анна Амброзевич, директор Women in Tech Uzbekistan, и Кристина Ванина, амбассадор, представили фильм AYOL YO’LI о важности комьюнити женщин в сфере технологий и разработок, а также о поддержке родителей. Он был показан в Париже в рамках Annual Global Summit 2024.
«Я с самого начала в Women in Tech и очень этому рада. Сама я родом из Сырдарьи. Люблю об этом упоминать. Хочу, чтобы в регионах Узбекистана было больше возможностей для молодёжи. Мы снимали фильм за неделю до запуска проекта. Среди локаций также были мой родной дом и школа, где я училась. Весь смысл видео в поддержке родителей. Они рассказали о своём отношении к нашей деятельности. Мы также упоминаем тему возраста в том плане, что он абсолютно не имеет значения. Если вы понимаете, что можете что-то дать обществу, то обязательно старайтесь помогать и способствовать этому», — Кристина Ванина.
Women in Tech развивается под патронажем президента Франции. Основала его Ayumi Moore Aoki в 2017 году. Глобальной миссией сообщества является помощь 5 миллионам женщин в индустрии STEAM. Образование, бизнес и диджитал-инклюзия — направления, в которых есть стремление достичь равноправие. Для сообщества в Узбекистане важно способствовать интеграции девушек в мировое комьюнити, развитию карьеры и навыков, воспитанию лидерства в пределах страны. Присоединиться к программе менторства можно в сентябре.
«Мы рассказываем свою историю и то, что мы можем дать — а именно возможность представиться сотрудницам компании Fido Biznes», — продолжила Анна Амброзевич и передала тем самым слово участницам панельной дискуссии.
В ней приняли участие бизнес-аналитики Яна Варшавская и Камилла Изимова, программист Мухаббат Пулатова, тестировщик Мохларойим Мусаева.
Каждая из них поделилась своим путём развития в сфере IT, дала рекомендации по составлению качественного резюме и замотивировала участниц встречи. По окончанию мероприятия была возможность познакомиться с каждым спикером, задать интересующие вопросы и обменяться контактами в случае, если появилось желание продолжить свой путь с Women in Tech.