2024 йилда Samarkand Marathon халқаро хайрия югуриш мусобақалари туркумига 5 йил тўлади. Бу йилги биринчи тадбир Zaamin Ultra 2024 халқаро ультрамарафони бўлади, дея хабар қилди ташкилотчи Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси матбуот хизмати.
Zaamin Ultra 2024 марафони 1−2 июнь кунлари Жиззах вилоятидаги Зомин миллий табиат боғида бўлиб ўтади. Югуриш йўлаги денгиз сатҳидан 2200−2500 метр баландликда жойлашган бўлиб, бу олтита Тошкент телеминорасига тенг.
«Бу йил биз Samarkand Marathon туркумига мансуб халқаро хайрия югуриш мусобақаларининг беш йиллигини нишонлаймиз. Унга асос солинганидан буён ўз тадбирларимизни Ўзбекистонда бутун дунёдан ташриф буюрувчи иштирокчиларни бирлаштирувчи спорт, маданият ва санъатга бағишланган шодиёна сифатида тарғиб этамиз. Тадбирларни янада кенг миқёсли ва қизиқарлироқ уюштиришга, иштирокчиларнинг янги қатлами, шу жумладан, республиканинг барча ҳудудларидаги ёшларни жалб этиш устида мунтазам равишда ишлаб келмоқдамиз», — деди Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси раиси Гаянэ Умерова.
Фестиваль иштирокчилари ва меҳмонлари тадбирдан қуйидагиларни кутишлари мумкин:
• Зомин миллий боғининг тоғли йўлаги ва манзаралари;
• бутун оила аъзолари учун қўнгилочар тадбирлар: қояга кўтарилиш, Суффа платосига қараган манзарада ҳаво шарида сайр;
• пойга арафасидаги оқшомда электрон мусиқа концерти.
Бу йил барча хайрия югуриш мусобақалари учун анъанага айланувчи янги экологик плоггинг (югуриш асносида чиқиндиларни тўплаш) ташаббуси жорий этилади. Иштирокчилар икки кунлик фестивални биргаликда югуриш ва чиқиндилардан тозалаш ҳашари билан якунлайди. Мазкур ташаббус табиат боғини ягона мақсад сари бирлашиш ва табиат боғини унинг асл қиёфасида сақлашга хизмат қилади.
Югуриш масофалари:
50К — ушбу йўлакда кўз ўнгингизда бутун тоғ тизмаси, жумладан, Туркистон ва Молгузар намоён бўлади. Югуриш йўлагининг энг баланд нуқтаси денгиз сатҳидан 2500 метрни ташкил этади. Баландликка кўтарилиш — 1535 метр.
21К — ярим марафончилар жами 635 метр баландлик тафовути билан ўзларини 21 километрлик масофада синаб кўришлари мумкин. Югуриш йўлагида иштирокчилар барча уч ирмоқ — Катташир, Қизилмозор ва Обикўл бўйлаб югуради.
10К — иштирокчилар Қизилмозор тоғ сойи ва Чўртанги дараси ёнбағри манзараси намоён бўладиган кузатув майдончасигача югуриб боради. Баландликка кўтарилиш — 370 метр.
— ушбу қисқа масофа тоғ пойгалари билан танишишни эндигина бошлаган ҳаваскор чопқирлар учун мўлжалланган. Югуриш йўлаги старт шаҳарчаси ва Катташир тоғ сойининг кафтдек кўринишини очиб беради.
1 июнь куни пойга арафасида очиқ осмон остидаги саҳнада электрон мусиқа концерти бўлиб ўтади, унда маҳаллий дижейлар, шунингдек, Qaraqoom лойиҳаси чиқиш қилади. Улар Ўрта Осиё халқларига хос оҳанглар ва замонавий электрон мусиқани ўз асарларида бирлаштирган ижодкорлардир.

В 2024 году серии международных благотворительных забегов Samarkand Marathon исполняется 5 лет. Первым событием этого года станет Международный ультрамарафон Zaamin Ultra 2024, сообщили в пресс-службе организатора — Фонда развития культуры и искусства Узбекистана.
Zaamin Ultra 2024 пройдёт в Зааминском национальном природном парке 1 и 2 июня. Трасса расположена на высоте 2200−2500 м над уровнем моря, что эквивалентно шести Ташкентским телебашням.
«В этом году мы отмечаем пятилетие серии международных благотворительных забегов Samarkand Marathon. С момента своего основания мы позиционируем наши события как фестиваль, посвящённый спорту, культуре и искусству, который объединяет участников со всего мира в Узбекистане. Мы развиваем всю серию и постоянно работаем над тем, чтобы сделать события масштабнее и интереснее, привлечь новую аудиторию, включая молодых людей со всей республики», — сказала председатель Фонда развития культуры и искусства Узбекистана Гаянэ Умерова.
Участников и гостей фестиваля ожидают:
- Уникальная горная трасса и ландшафты Зааминского нациольного парка;
- Развлечения для всей семьи: скалолазание, прогулки на воздушном шаре с видом на плато Суффа;
- Накануне забега вечером состоится концерт электронной музыки;
В этом году будет внедрена новая экологическая инициатива, которая станет традицией для всей серии благотворительных забегов — плоггинг. Участники завершат двухдневный фестиваль совместной пробежкой и сбором мусора. Инициатива будет способствовать объединению и сохранению природного парка в своём первозданном виде.
Дистанции забегов:
50K — на этом маршруте открывается вид на все плато, и взору предстанут хребты Туркестанский и Мальгузар. Самая высокая точка трассы достигает 2500 м над уровнем моря. Набор высоты — 1535 м.
21K — полумарафонцы могут попробовать свои силы на дистанции в 21 км с общим набором высоты 635 м. На маршруте участники пробегут все три ручья: Катташир, Кызылмазар и Обикуль.
10K — участники добегают до смотрового участка, с которого открывается вид на горный ручей Кызылмазар и вход в Каньон Чортанга. Для яркого по ощущениям финиша организаторы оставили подъёмы на последние километры. Набор высоты — 370 м.
2K — эта небольшая дистанция идеально подходит для бегунов, только начинающих знакомство с горными забегами. Маршрут открывает обзорный вид на стартовый городок и горный ручей Катташир.
Концерт электронной музыки накануне забега 1 июня пройдёт на открытой сценической площадке, там выступят местные диджеи, а также проект Qaraqoom. Он сочетает в себе этническое звучание народов Центральной Азии и современную электронную музыку в жанрах от органического хауса до прогрессивного хауса и техно.