Буюк Британия Ўзбекистон ва Марказий Осиё билан ҳамкорлик алоқаларини ўрнатишни истайди ва қайсидир томонларни танлашни сўрамайди, деди Буюк Британия ташқи ишлар вазири Дэвид Кэмерон Тошкентга ташрифи чоғида.
«Марказий Осиё — дунёнинг муҳим минтақаси. Минтақада жуда кучли қўшниларингиз бор, улар билан ҳамкорлик қиласиз. Бу ерда шуни айтмоқчиманки, биз сиздан бу шериклар ва Буюк Британия каби давлат ўртасида танлов қилишингизни сўрамаяпмиз…», — деди Кэмерон Ўзбекистон Ташқи ишлар вазирлигидаги учрашувдан сўнг журналистлар саволларига жавоб бераркан.
«Агар сиз биз билан таълим, иқлим ўзгариши, бизнес ёки савдо соҳаларида ҳамкорлик қилишни истасангиз, танловингиз бўлиши керак. Биз бу ҳамкорликни ўрнатиш учун шу ерда бўлишни хоҳлаймиз. Сизга танлов берамиз ва бу, менимча, энг асосийси», — дея қўшимча қилди у.
Кэмерон Буюк Британия ва Марказий Осиё худди шундай муаммоларга дуч келаётганини қайд этди. «Биз қандай қилиб иш ўринларини яратамиз ва [мамлакатни] гуллаб-яшнатамиз? Мамлакатларимиздаги одамларнинг ишлаш имконияти ва ҳаётда ўз овози бўлишини қандай таъминлашимиз мумкин? Ҳамма гап ана шунда. Ва шунинг учун мен бугун шу ердаман», — дея таъкидлади вазир.
Дэвид Кэмерон Марказий Осиёнинг барча беш давлати ва Мўғулистонга расмий ташрифи доирасида 23 апрель куни Ўзбекистонга ташриф буюрди. У аллақачон Тожикистон ва Қирғизистонда бўлиб, президентлар Эмомали Раҳмон ва Садир Жапаров билан учрашди.
Тошкентда Ўзбекистон ва Буюк Британия ташқи ишлар вазирлари ҳар томонлама ҳамкорлик декларацияси, минтақавий ва халқаро муносабатлар ҳамда инфратузилма соҳасида ўзаро англашув меморандумини имзолади. Ўзбекистон ташқи ишлар вазири Бахтиёр Саидовнинг айтишича, ушбу учрашувда асосий эътибор иқтисодий алоқаларни ривожлантиришга қаратилди.
Аввалроқ «Газета.uz» Дэвид Кэмероннинг колонкасини эълон қилганди. У Ўзбекистонга ташрифи олдидан ўз мақоласида ҳамкорликни янги даражага кўтарадиган учта устувор йўналиш — иқтисодий ривожланиш, таълим ва минтақа давлатларининг мустақиллигини мустаҳкамлашни санаб ўтганди.

Великобритания хочет построить с Узбекистаном и Центральной Азией партнёрские отношения и не просит выбирать стороны, заявил министр иностранных дел Британии Дэвид Кэмерон во время визита в Ташкент.
«Центральная Азия — вы важный регион мира. У вас в регионе очень сильные соседи, с которыми у вас партнёрские отношения. Я здесь, чтобы сказать, что мы не просим вас выбирать между этими партнёрами и такой страной, как Великобритания…», — сказал Кэмерон, отвечая на вопросы журналистов после встречи в МИД Узбекистана.
«У вас должен быть выбор, если вы хотите сотрудничать с нами в области образования, изменения климата, бизнеса или торговли. Мы хотим быть здесь, чтобы строить эти партнёрские отношения. Мы даём вам выбор, и это, я думаю, самое главное», — добавил он.
Кэмерон отметил, что перед Великобританией и Центральной Азией стоят похожие вызовы. «Как создать рабочие места и добиться процветания [страны]? Как добиться того, что люди в наших странах получат шансы на работу и право голоса в жизни? Вот о чем это все. И именно поэтому я сегодня здесь», — подчеркнул министр.
Дэвид Кэмерон посетил Узбекистан 23 апреля в рамках официального визита во все пять стран Центральной Азии и Монголию. Он уже побывал в Таджикистане и Кыргызстане, где встретился с президентами Эмомали Рахмоном и Садыром Жапаровым.
В Ташкенте главы МИД Узбекистана и Великобритании подписали Декларацию о всестороннем сотрудничестве и Меморандум о взаимопонимании в областях региональных и международных связей и инфраструктуры. По словам министра иностранных дел Узбекистан Бахтиёра Саидова, основное внимание на этой встрече было уделено наращиванию экономических связей.
В преддверии визита в Узбекистан Дэвид Кэмерон опубликовал колонку на «Газете.uz», в которой перечислил приоритетные направления сотрудничества между странами — экономическое развитие, образование и укрепление независимости стран региона.