Ўзбекистон Давлат мусиқали комедия театрининг (оперетта) 50 йиллигига бағишлаб 26−28 апрель кунлари Тошкент шаҳрида Operetta.uz II Халқаро мусиқали театрлар форуми бўлиб ўтади. Бу ҳақда оперетта театри матбуот хизмати «Газета.uz»га маълум қилди.
Тадбирда Беларусь, Озарбайжон, Россия ва Қозоғистон мусиқали театрлари вакиллари иштирок этади. Форум иштирокчилари орасида режиссёрлар, театр хореографлари, ижодий жамоалар ва етакчи рассомлар бор.
Форум доирасида маҳорат дарслари ва «Одам-амфибия» мусиқий фильмининг намойиши режалаштирилган.
28 апрель куни бўлиб ўтадиган гала-концертда Беларусь давлат академик мусиқали театри, Новосибирск мусиқали театри, Озарбайжон давлат академик мусиқали театри, Қарағанда академик мусиқали комедия театри солистлари иштирок этади.

В честь 50-летия Государственного театра музыкальной комедии (оперетты) Узбекистана в Ташкенте 26−28 апреля пройдёт II Международный форум музыкальных театров Operetta.uz. Об этом «Газете.uz» сообщили в пресс-службе театра оперетты.
В мероприятии примут участие представители музыкальных театров Беларуси, Азербайджана, России и Казахстана. Среди участников форума — режиссёры, хореографы театров, творческие коллективы и ведущие артисты.
В рамках форума планируется провести мастер-классы и показ мюзикла «Человек-амфибия».
В гала-концерте 28 апреля примут участие солисты Белорусского государственного академического музыкального театра, Новосибирского музыкального театра, Азербайджанского государственного академического музыкального театра, Карагандинского академического театра музыкальной комедии и Государственного камерного музыкального театра.