19−21 апрель кунлари Республика болалар кутубхонасида болалар инклюзияси мавзусига бағишланган «Ҳис-туйғулар музейи 0+» VIII конференцияси ўтказилади. Бу ҳақда Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси матбуот хизмати «Газета.uz»га маълум қилди.
Ҳар йили ўтказиладиган конференция «Гараж» замонавий санъат музейининг инклюзив дастурлар жамоаси ташаббуси билан профессионал ҳамжамият доирасида тажриба алмашиш ва инклюзив лойиҳаларни ишлаб чиқишнинг турли ссенарийларини муҳокама қилиш мақсадида ташкил этилади. Бу йил иштирокчилар таркиби илк бор очиқ танлов давомида жамланган аризалар асосида шакллантирилди.
«Конференция жамоаси инклюзия жамиятдаги хилма-хилликни қўллаб-қувватлаш, жисмоний ва ахборот қулайликларини таъминлаш, муҳитнинг ўзи ўзгариши билан боғлиқ амалиётлар тўплами, шунингдек, барча тур ва шаклдаги истисно ва камситишларни енгиб ўтиш бўйича ташаббусларни тушунади», — дейилади баёнотда.
Анжуманда Марказий Осиё, Европа, АҚШ, Таиланд ва Россиядан музей ходимлари, ўқитувчилар, методистлар, рассомлар ва бошқа мутахассисларнинг назарий ва амалий тажрибалари жамланган. Унинг мавзуси «Болалар ва ўсмирлар билан ишлашда инклюзив амалиётлар» бўлади.
Конференция дастури тўрт мавзудан иборат шўбаларга бўлинган:
1. Турли кечинмали болалар ва ўсмирларга мўлжалланган лойиҳаларда норасмий (муқобил, радикал) педагогиканинг услуб ва ёндашувлари;
2. Адабиёт, мултфильм, кино саноатлари, кўргазма лойиҳалари ва бошқа болалар ҳамда ўсмирлар учун лойиҳаларда хилма-хиллик ва бошқачаликни намоён этиш;
3. Ногиронлиги бор болаларга таълим бериш расмий ва тажриба-синовларга асосланган совет амалиётларининг ҳозирги замонга таъсири;
4. Маданиятда болалар инклюзив лойиҳалари конструктори: мавқе эгаллаш ва лексикасидан тортиб материалларни танлаш ва тингловчиларни жалб этишгача.
Ташкилотчиларнинг таъкидлашича, тадбир инклюзия ва қулай муҳит яратиш соҳасида фаолият олиб бораётган ҳам тажрибали, ҳам эндигина фаолиятини бошлаган ходимлар ҳамда ташкилотлар учун қизиқарли бўлади.
19−20 апрель кунлари маъруза ва муҳокамалар шаклида профессионал ҳамжамият учун учрашувлар ўтказилади. 21 апрелда эса болалар ва оилавий инклюзив тадбирлар, барча хоҳловчилар қўшилиши мумкин бўлган маҳорат дарслари, ўйинлар ва китоблар мутолаасига бағишланади.
Конференция дастури ва иштирокчилар билан ҳавола орқали танишишингиз мумкин.
Конференциянинг барча тадбирлари ҳам иштирокчилар, ҳам тингловчилар учун рўйхатдан аввалдан ўтиш орқали бепул бўлади. Бундан ташқари онлайн-транслация имконияти ҳам мавжуд бўлади.

В Республиканской детской библиотеке с 19 по 21 апреля пройдёт VIII конференция «Музей ощущений 0+», посвящённая теме детской инклюзии. Об этом «Газете.uz» сообщила пресс-служба Фонда развития культуры и искусства Узбекистана
Ежегодная конференция инициирована командой инклюзивных программ Музея современного искусства «Гараж» для обмена опытом внутри профессионального сообщества и обсуждения различных сценариев развития инклюзивных проектов. В этом году состав участников впервые сформирован из заявок, собранных открытым набором.
«Под инклюзией команда конференции понимает набор практик, связанных с поддержанием разнообразия в обществе, обеспечением физической и информационной доступности и изменением самой среды, а также инициатив по преодолению исключения и дискриминации во всех видах и формах», — отмечается в сообщении.
Конференция объединяет теоретический и практический опыт музейных сотрудников, педагогов, методистов, художников и прочих специалистов из Центральной Азии, Европы, США, Таиланда и России. Темой конференции станут «Инклюзивные практики в работе с детьми и подростками».
Программа конференции разделена на четыре тематических блока:
1. Методы и подходы неформальной (альтернативной, радикальной) педагогики в проектах для детей и подростков с различным опытом;
2. Репрезентация разнообразия и инаковости в проектах для детей и подростков, связанных с литературой, мульт- и кинопроизводством, выставочными проектами;
3. Влияние официальных и экспериментальных советских практик обучения детей с инвалидностью на современность;
4. Конструктор детских инклюзивных проектов в культуре: от позиционирования и лексики до выбора материалов и привлечения аудитории.
Мероприятие будет интересно как опытным, так и начинающим сотрудникам и организациям, работающим в сфере инклюзии и доступности, отметили организаторы.
19 и 20 апреля пройдут встречи для профессионального сообщества в формате лекций и дискуссий, а 21 апреля состоятся инклюзивные детские и семейные мероприятия- мастер-классы, игры и книжные чтения, к которым смогут присоединиться все желающие.
Ознакомиться с программой и участниками конференции можно по ссылке.
Все мероприятия конференции бесплатны как для участников, так и для слушателей по предварительной регистрации. Кроме того, будет доступна онлайн-трансляция.