18 апрель куни Тошкент шаҳри Сергели туманидаги 277-мактабда 1-синф ўқувчиларининг қўлларига игна ва «саморез» санчган 22 ёшли ўқитувчига нисбатан жиноят иши қўзғатилди. Бу ҳақда болалар омбудсмани Сурайё Раҳмонованинг матбуот хизмати хабар берди.
Ҳолат юзасидан Сергели тумани ИИО тергов бўлими Жиноят кодексининг 110-моддаси (Вояга етмаганларни қийнаш) 2-қисми «а» банди билан жиноят иши қўзғатилган.
Тергов доирасида қўлига игна санчилганлиги айтилган 1-синф ўқувчилари Й.М. ва Ш. У.га суд-тиббиёт экспертизаси тайинланган. Ҳозирда жиноят иши бўйича дастлабки тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда, дейилади хабарда.
Эслатиб ўтамиз, 16 апрель куни ота-оналар мактаб директорининг ҳузурига келиб, синф раҳбарининг устидан шикоят қилган. Мурожаатда ота-оналар ўқитувчи гўёки шундай усулда болаларни тарбиялашга уринганини билдиришган.
Хусусан, ҳолат 2023−2024-ўқув йили бошидан бери такрорланиб келган. Ўқитувчи болаларга бу ҳақда кимгадир айтишса, бундан баттарини қилиб, қўлларига мих тиқишини айтиб қўрқитган.

В отношении 22-летней учительницы, коловшей первоклассникам в руки иголки и саморезы в школе №277 Сергелийского района Ташкента, 18 апреля возбуждено уголовное дело. Об этом сообщила пресс-служба детского омбудсмана Узбекистана Сурайё Рахмоновой.
Дело, которое ведёт следственный отдел УВД Сергелийского района, заведено по пункту «а» части 2 статьи 110 (истязание несовершеннолетнего) Уголовного кодекса Узбекистана.
В ходе предварительного следствия выяснилось, что учительница нанесла телесные повреждения двум ученикам — Й. М. и Ш. У. В рамках расследования были назначены судебно-медицинской экспертизы пострадавшим детям.
Напомним, 16 апреля 15 родителей учащихся 1-го «Е» класса пришли к директору школы с жалобой на классную руководительницу С. Р. В заявлении родители указали, что педагог «в воспитательных целях» колола детям ладони иглами и саморезами.
Одна из родительниц заявила, что такая ситуация продолжается с начала 2023/2024 учебного года, о чём они узнали недавно. Педагог угрожала детям сделать ещё хуже, если они кому-нибудь об этом расскажут.