Хоразм вилояти Урганч туманида 31 март куни иккита гуруҳ ўртасида режалаштирилган жанжалнинг олди олинди, деб хабар берди вилоят Ички ишлар бошқармаси ахборот хизмати.
Шу куни туманнинг Боғдорчи маҳалласи ҳудудида 30 нафарга яқин фуқаро ўзаро гуруҳ-гуруҳ бўлиб муштлашишни режалаштиргани тўғрисида маълумот келиб тушган.
безорилик, оммавий тартибсизлик, хоразм вилояти
Вилоят ИИБ ва ДХХ бошқармаси ходимлари ҳамкорликда амалга оширган тезкор тадбирда жанжал тўхтатиб қолинган. Аниқланишича, икки нафар шахс ўзаро низони танишларини жалб қилган ҳолда, гуруҳ-гуруҳ бўлиб жанжаллашиш орқали ҳал қилишга уринган.
Ҳолат юзасидан Жиноят кодексининг 277-моддаси (Безорилик) 3-қисми билан жиноят иши қўзғатилиб, 9 нафар шахс эҳтиёт чораси сифатида қамоққа олинган.
Шунингдек, ҳодиса иштирокчиси бўлган яна 6 нафар шахс Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 183 (Майда безорилик) ва 194-моддаларига (Ички ишлар органлари ходимининг қонуний талабларини бажармаслик) асосан 15 сутка муддатга маъмурий қамоққа олинган.

31 марта в махалле Богдорчи в Ургенчском районе Хорезмской области была предотвращена массовая драка между двумя группами, сообщила пресс-служба УВД области.
массовая драка, происшествия
Правоохранительным органам стало известно, что два мужчины собирались решить возникшее между ними разногласие путём драки, собрав в общей сложности около 30 человек.
УВД и управление СГБ по области провели совместное оперативное мероприятие и предупредили конфликт.
По данному факту было возбуждено уголовное дело по части 3 статьи 277 (хулиганство) Уголовного кодекса Узбекистана, к девяти мужчинам применена мера пресечения в виде заключения под стражу. Наказание по этой части предусматривает ограничение свободы от трёх до пяти лет либо лишение свободы от трёх до пяти лет.
Ещё шесть человек признаны судом виновными по статьям 183 (мелкое хулиганство) и 194 (невыполнение законных требований сотрудника органов внутренних дел) Кодекса об административной ответственности и арестованы на 15 суток.