Жиноят ишлари бўйича Наманган шаҳри суди Ўзбекистондан Ҳиндистонга сотиш учун ноқонуний равишда олтин олиб чиқмоқчи бўлган икки нафар фуқарога нисбатан ҳукм ўқиди. Бу ҳақда Давлат хавфсизлик хизмати матбуот хизмати хабар берди.
2023 йил 24 июль куни ДХХнинг Наманган вилояти ҳудудий бошқармаси ходимлари ҳамда божхона бошқармаси ходимлари томонидан ўтказилган тезкор тадбир давомида Наманган шаҳридан Тошкент шаҳрига ҳаракатланаётган Cobalt автомашинаси тўхтатилиб, кўздан кечирилган.
Наманган шаҳрида яшовчи 46 ёшли йўловчи К.Н.нинг ёнида ярим тайёр тилла занжир ҳолатидаги тилла тақинчоқ борлиги аниқланган.
Шунингдек, Поп тумани ҳудудида шу йўналишда ҳаракатланаётган Lacetti автомашинаси тўхтатилиб, кўздан кечирилган. Наманган шаҳрида яшовчи 33 ёшли йўловчи Ғ.O.да 29 дона ярим тайёр занжир кўринишидаги тилла тақинчоқлар борлиги аниқланган.
Маълум бўлишича, Ғ.О. нотаниш шахслардан жуда кўп миқдорда қуйма тилла сотиб олиб, заргарлар орқали кейинчалик сотиш учун занжир ясаган.
Ўз навбатида, К.Н. Тошкент аэропортида божхона назоратини четлаб ўтиб, тилла тақинчоқларни сотиш учун Ҳиндистонга олиб кетишни режалаштирган.
Экспертиза хулосасига кўра, 30 дона ярим тайёр тилланинг оғирлиги 1 килограмм 516 грамм, қиймати эса 1 миллиард 46 миллион сўмни ташкил этган.
Ғ.О. ва К.Н.га нисбатан Жиноят кодексининг 25-моддаси орқали 182-моддаси 2-қисми «а» банди билан (Божхона тўғрисидаги қонунчиликни кўп миқдорда бузиш) жиноят иши қўзғатилган. Жиноят ишлари бўйича Наманган шаҳри суди Ғ.О.ни 3 йил, К.Н.ни эса 2 йил муддатга озодликдан маҳрум қилди.

Наманганский городской суд по уголовным делам вынес приговор в отношении двух местных жителей, пытавшихся незаконно вывезти золото из Узбекистана в Индию для продажи. Об этом сообщила пресс-служба СГБ.
В ходе оперативного мероприятия, проведённого сотрудниками управления Службы государственной безопасности по Наманганской области и таможенниками 24 июля 2023 года, был остановлен и досмотрен автомобиль Cobalt, двигавшийся из Намангана в Ташкент.
У пассажира К. Н., 46-летнего жителя Намангана, было обнаружено золотое изделие в виде полуобработанной золотой цепочки.
На территории Папского района был остановлен и досмотрен автомобиль Lacetti, двигавшийся в этом же направлении. У пассажира Г. О., 33-летнего жителя Намангана, было обнаружено 29 единиц полуобработанных золотых украшений в виде цепочек.
Стало известно, что Г. О. покупал золото в большом количестве у незнакомых людей и изготавливал цепочки для дальнейшей обработки ювелирами.
В свою очередь, К. Н. планировал обойти таможенный контроль в аэропорту Ташкента и вывезти золотые украшения на продажу в Индию.
Согласно заключению эксперта, вес 30 золотых изделий составлял 1 кг 516 гр, а стоимость — 1 млрд 46 млн сумов.
Уголовное дело в отношении Г. О. и К. Н. велось по пункту «а» части 2 статьи 182 через статью 25 (Приготовление к нарушению таможенного законодательства в особо крупном размере) Уголовного кодекса Узбекистана. Наманганский городской суд по уголовным делам приговорил Г. О. к 3 годам, а К. Н. — к 2 годам лишения свободы.