2022 йилда дунёдаги 1 миллиарддан ортиқ одам ёки ҳар саккизинчи кишининг бир нафари ортиқча вазндан азият чеккан. Бу ҳақда Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти (ЖССТ) Lancet журналида нашр этилган тадқиқотга асосланиб хабар бермоқда.
«1990 йилдан буён катталар орасида семизлик ҳолати дунёда икки баравар кўпайди. Болалар ва ўсмирлар (5 ёшдан 19 ёшгача) орасида эса кўрсаткич тўрт бараварни ташкил этади», — дейилади ЖССТ хабарида.
Тадқиқот шуни кўрсатадики, тўйиб овқатланмаслик — кўламнинг пасайишига қарамай — аҳолининг кўп сонли гуруҳлари, айниқса, жануби-шарқий Осиё ва Африканинг Саҳрои Кабирдан жанубий қисмида жиддий муаммо бўлиб қолмоқда. ЖССТ маълумотларига кўра, тўйиб овқатланмаслик 5 ёшгача бўлган болалар ўлимига олиб келувчи ҳолатларининг ярмини ташкил этади.
Ўз навбатида, семизлик юрак-қон томир тизимига оид, шунингдек, диабет ва саратон каби юқумли бўлмаган касалликларга олиб келиши мумкин, дея огоҳлантиради ЖССТ.
«Янги тадқиқот семизликнинг олдини олиш ва даволашда тўғри овқатланиш, жисмоний фаоллик ва сифатли тиббий ёрдам муҳим эканини кўрсатмоқда», — деди ЖССТ бош директори Тедрос Адханом Гебрейесус.
Унинг сўзларига кўра, семизликка қарши курашишдаги глобал мақсадларга эришиш учун илмий тадқиқотлар, ҳукуматлар ва жамиятнинг жамоавий саъй-ҳаракатлари ҳамда ЖССТ кўмагидаги соғлиқни сақлаш муассасалари талаб қилинади. Гебрейесус маҳсулотларининг истеъмолчи саломатлигига таъсири учун жавобгар бўлган хусусий секторнинг ҳамкорлиги ҳам зарурлигини таъкидлади.

В 2022 году более 1 миллиарда человек в мире, или каждый восьмой житель Земли, страдали от ожирения, сообщает Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) со ссылкой на исследование, опубликованное в журнале Lancet.
«С 1990 года распространённость ожирения среди взрослых увеличилась в мире более чем в два разе, а среди детей и подростков (в возрасте от 5 до 19 лет) — в четыре раза», — говорится в сообщении ВОЗ.
Исследование показывает, что, несмотря на сокращение масштабов недоедания, оно по-прежнему остаётся серьёзной проблемой среди многих групп населения, особенно в Юго-Восточной Азии и Африке к югу от Сахары. По данным ВОЗ, недоедание является причиной половины всех случаев смерти детей в возрасте до 5 лет.
В свою очередь, ожирение может вести к неинфекционным заболеваниям, например болезням сердечно-сосудистой системы, диабету и некоторым видам рака, предупредила ВОЗ.
«Новое исследование подчёркивает важное значение, которое играют профилактика и лечение ожирения как в раннем, так и во взрослом возрасте с помощью режима питания, физической активности и надлежащей медицинской помощи, если она необходима», — отметил генеральный директор ВОЗ Тедрос Адханом Гебрейесус.
По его словам, для достижения глобальных целей по борьбе с ожирением потребуются научно обоснованные меры и коллективные усилия правительств, общества и учреждений общественного здравоохранения при поддержке ВОЗ. Гебрейесус подчеркнул, что также необходимо сотрудничество частного сектора, который несёт ответственность за воздействие своей продукции на здоровье потребителей.