Европа Комиссияси TikTok ижтимоий тармоғи янги қабул қилинган рақамли хизматлар тўғрисидаги қонун доирасида кичик ёшдаги фойдаланувчиларни зарарли контентдан ҳимоя қилиш учун етарли даражада ҳаракат қилаётгани ёки йўқлигини текшириш учун текширув бошлади, деб хабар бермоқда Reuters.
«Бугун биз ошкоралик ва вояга етмаганларни ҳимоя қилиш мажбуриятларини бузганликда гумон қилиб, TikTok`га нисбатан тергов жараёнларини бошлаймиз», — дея агентлик еврокомиссар Тьерри Бретон баёнотидан иқтибос келтирмоқда.
Рақамли хизматлар тўғрисидаги қонун (Digital Service Act, DSA) ЕИда 17 февралда кучга кирди, ҳужжат барча онлайн платформалар учун амал қилади. TikTok`га эгалик қилувчи Хитойнинг ByteDance компанияси ижтимоий тармоқ DSA қоидаларини бузганликда айбдор деб топилса, глобал даромадининг 6 фоизигача жаримага тортилиши мумкин.
Текширув TikTok тизимининг дизайнини, жумладан, хулқ-атвор қарамлигини келтириб чиқариши ва «қуён ўраси» эффектини яратиши мумкин бўлган алгоритмларни ўрганади.
Еврокомиссия, шунингдек, TikTok вояга етмаганларни махфийлик, хавфсизлик ва ҳимояланишнинг юқори даражаси билан таъминлаш учун тегишли ва мутаносиб чоралар кўрган ё кўрмаганини кўриб чиқади. Бундан ташқари, тергов тадқиқотчилар потенциал онлайн хавфларни ўрганиши учун TikTok ўз платформасида реклама бўйича ишончли маълумотлар базасини тақдим этиши ёки йўқлигини кўриб чиқади.
Бу Еврокомиссияси томонидан DSA доирасида рақамли платформаларга қарши бошланган иккинчи тергов ҳисобланади. Ўтган йилнинг декабрь ойида регулятор Х ижтимоий тармоғини (собиқ Twitter) ноқонуний контентни олиб ташлаш, шаффофлик ва дезинформацияга қарши кураш бўйича Европа стандартларини бузганликда айблаб, текширув бошлаган эди.

Еврокомиссия начала расследование в отношении социальной сети TikTok в соответствии с новым законом о цифровых услугах, чтобы проверить, делает ли платформа достаточно для защиты несовершеннолетних пользователей от вредоносного контента, сообщает Reuters.
«Сегодня мы начинаем расследование в отношении TikTok по подозрению в нарушении прозрачности и обязательств по защите несовершеннолетних», — цитирует агентство заявление еврокомиссара Тьерри Бретона.
Закон о цифровых услугах (Digital Service Act, DSA) вступил в силу в ЕС 17 февраля и применяется ко всем онлайн-платформам. Китайской компании ByteDance, владеющей TikTok, может грозить штраф в размере до 6% от мировой выручки, если соцсеть признают виновной в нарушении правил DSA.
В рамках расследования будет изучен дизайн системы TikTok, включая алгоритмы, которые могут вызывать поведенческие зависимости и создавать эффект «кроличьей норы».
Еврокомиссия также проверит, принял ли TikTok соответствующие и соразмерные меры для обеспечения высокого уровня конфиденциальности, безопасности и защищённости несовершеннолетних. Кроме этого, комиссия проверит, предоставляет ли TikTok надёжную базу данных о рекламе на своей платформе, чтобы исследователи могли изучить потенциальные онлайн-риски.
Это уже второе расследование, начатое Еврокомиссией против цифровых платформ в рамках DSA. В декабре прошлого года регулятор запустил проверку соцсети X (бывший Twitter) по обвинению в нарушении европейских норм удаления нелегального контента, транспарентности и борьбы с дезинформацией.