Аргентина парламентининг Депутатлар палатаси президент Хавьер Милей томонидан амалга оширилган туб ислоҳотлар пакетини қайта кўриб чиқиш учун тегишли қўмиталарга юборишга қарор қилди, деб хабар бермоқда Reuters.
Милей томонидан ишлаб чиқилган қонун лойиҳалари тўплами «Омнибус қонуни» деб номланган. Бу иқтисодий, ижтимоий ва сиёсий соҳаларга таъсир қилди. Депутатлар январь ойи охирида ҳужжатни муҳокама қилишни бошлади ва аввалига уни маъқуллади. Кейин лойиҳанинг айрим моддалари бўйича овоз бериш бўлиб ўтди, уларнинг аксарияти парламент мухолифати томонидан қўллаб-қувватланмади. Натижада 600 дан ортиқ моддани ўз ичига олган ҳужжатнинг ярмидан кўпи олиб ташланди.
Режалаштирилган ислоҳотлар фонида Буэнос-Айресда кенг кўламли норозилик намойишлари бошланди. Акция намойишчилар ва полиция ўртасидаги тўқнашувларга айланиб кетди.
Парламентдаги овоз бериш муваффақиятсиз якунлангач, Милей тарафдорлари мухолифатни «хиёнатда» айблади. Президент расмийлари қонун лойиҳасини сақлаб қолиш йўлларини қидираётганларини айтди.
Президент аъзо бўлган «Озодлик келади» партияси ҳукумат режалаштирилган ислоҳотларни парламент орқали алоҳида қонун лойиҳалари шаклида амалга оширишга қарор қилиши мумкинлигини истисно қилмади. Ҳужжатни қўллаб-қувватлашнинг бошқа вариантлари қаторида партия умумхалқ референдумини ўтказишни ҳам кўриб чиқмоқда.
• Хавьер Милей Аргентинада ноябрь ойида бўлиб ўтган президентлик сайловларида ғалаба қозонган ва 2023 йил декабрида лавозимга киришган. Унинг таъкидлашича, мамлакат иқтисодий инқироздан чиқиш учун туб ислоҳотларга муҳтож. Унинг ислоҳотлари, хусусан, давлат компанияларини хусусийлаштириш, солиқ амнистияси, намойишчилар учун жазони кучайтириш ва президентга махсус ваколатлар беришни ўз ичига олади.

Палата депутатов парламента Аргентины приняла решение отправить пакет радикальных реформ президента Хавьера Милея на доработку в профильные комитеты, сообщает Reuters.
Пакет законопроектов, инициированный Милеем, получил название «Сводный закон». Он затрагивал экономические, социальные и политические сферы. Депутаты начали обсуждать документ в конце января и изначально одобрили его в целом. Затем проект ждало голосование по отдельным статьям, многие из которых парламентская оппозиция не поддержала. В результате документ, содержавший более 600 статей, потерял более половины из них.
На фоне планировавшихся реформ в Буэнос-Айресе начались масштабные протесты. Акции переросли в столкновения демонстрантов с полицией.
После провала голосования в парламенте сторонники Милея обвинили оппозицию в «предательстве». Представители президента заявили, что ищут способы сохранить законопроект.
В президентской партии «Свобода наступает» не исключили, что правительство решит провести задуманные реформы через парламент в виде отдельных законопроектов. Среди других вариантов для поддержки документа в партии рассматривают проведение национального референдума.
- Хавьер Милей победил на президентских выборах в Аргентине в ноябре и вступил в должность в декабря 2023 года. Он утверждал, что стране нужны радикальные реформы, чтобы оправиться от экономического кризиса. Его реформы, в частности, предлагали приватизацию госкомпаний, проведение налоговой амнистии, ужесточение наказания для протестующих и особые полномочия президента.