Хитой Халқ Республикасига давлат ташрифининг ишбилармонлик тадбирлари давомида Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев Гуандун музофоти партия қўмитаси котиби Хуан Куньмин билан биргаликда Шэньчжэнь шаҳрида ўтаётган қўшма Инвестиция форумида иштирок этди. Бу ҳақда президент матбуот хизмати хабар қилди.
Форум самарали мулоқотнинг давоми бўлиб, икки мамлакат идоралари ва ҳудудлари раҳбарларини, Хитой йирик бизнесининг 600 нафардан зиёд вакилини тўплади. Хитойнинг Миллий нефть-газ корпорацияси, Миллий кимё-инжиниринг компанияси, Аэрокосмик илмий-саноат корпорацияси, «China Energy», «Gezhouba Group», «China CAMC Engineering», «Huawei Technologies», «SANY Renewable Energy», «BYD Auto Industry», «Xinjiang Hualing Group», «ZTE», «TBEA», «Universal Energy» компаниялари, Хитой тараққиёт банки, Давлат тараққиёт банки, Экспорт-импорт банки шулар жумласидан.
Давлат раҳбари форумни очар экан, барча иштирокчиларни самимий қутлади ва тадбир ҳақли равишда Хитойнинг инновациялар пойтахти ҳисобланган Шэньчжэнь шаҳрида ўтказилаётганида ўзига хос рамзий маъно мужассам эканини таъкидлади.
«Бугун мамлакатларимиз ўртасидаги кенг қамровли ва ўзаро манфаатли муносабатлар, биринчи навбатда, иқтисодий ҳамкорлик алоқаларидан куч олади», — деди президент.
Кеча ХХР Раиси Си Цзиньпин билан самарали музокаралар ўтказилгани катта мамнуният билан қайд этилди. Эришилган натижалардан бири мамлакатлар бизнес вакиллари фаолиятини қўллаб-қувватлаш ва уларга қулай шароитлар яратиш бўйича келишувлар бўлди. «Қабул қилинган тарихий ҳужжат — Ўзбекистон-Хитой муносабатларини барча шароитларда ҳар томонлама стратегик шериклик даражасига олиб чиқадиган давлат раҳбарларининг Қўшма баёноти ҳам бунга хизмат қилади» — дея такидлади президент.
Давлат раҳбари яқинда Урумчида ўтган ҳудудлараро форум ва саноат маҳсулотлари кўргазмасида муҳим инвестиция келишувлари имзоланганини юқори баҳолади.
Ўзбекистон томони ушбу ишбилармонлик платформасига тизимли тус бериш ва навбатдаги форумни мамлакатда ўтказишга тайёрлиги билдирилди. Шунингдек, давлат раҳбари доимий фаолият юритадиган икки мамлакат ҳудудлари кенгашини ташкил этиш бўйича режаларни олқишлади.
Юқори технологик саноат маҳсулотларини ишлаб чиқариш лойиҳаларини қўллаб-қувватлаш жамғармаси тузилган. Шу ойдан бошлаб «саноат ипотекаси» ишга туширилмоқда, бунда ер ва ишлаб чиқариш майдонлари «тайёр бизнес» шаклида инвесторларга берилади.
Йирик банклар, саноат ва инфратузилма объектларини хусусийлаштириш жараёнларини жадаллаштириш, давлат-хусусий шериклик механизмларини жорий қилишга катта эътибор қаратилаётгани таъкидланди. Биргаликдаги саъй-ҳаракатларни янги лойиҳа ва ташаббусларни илгари суришга сафарбар этиш муҳимлигини қайд этиб, давлат раҳбари келгуси ҳамкорликнинг устувор ва истиқболли йўналишларини кўрсатиб ўтди.
Булар — инфратузилмани ривожлантириш лойиҳаларига Хитой молия институтлари маблағларини жалб қилишнинг соддалаштирилган тартибини жорий қилган ҳолда ушбу мамлакат компаниялари билан шерикликни кенгайтириш, иқтисодиётнинг устувор тармоқларида, шу жумладан стратегик хомашёни чуқур қайта ишлашда саноат кооперациясини ривожлантириш.
Бундан ташқари, қишлоқ хўжалигини барқарор юритишда Хитойнинг илғор технологияларини жалб қилиш ҳамда ерларни қайта тиклаш ва тузга чидамли ўсимликларни экиш бўйича илмий ёндашувларини жорий қилиш.
«Яшил» энергетикада стратегик шерикликни янада илгари суриш ва Хитой компанияларининг хусусийлаштириш дастурида иштирок этиши ҳам муҳим йўналишлар сифатида қайд этилди.
Шу муносабат билан инвестиция лойиҳалари портфелини, инфратузилма ва саноат кооперациясини ривожлантириш дастурларини кенгайтириш бўйича хитойлик шериклар билан келишувларга эришилгани мамнуният билан қайд этилди.
Шунингдек, ташриф давомида Хитойнинг етакчи банклари томонидан лойиҳаларни молиялаштиришни кенгайтириш, Экспорт-импорт банки ваколатхонасини очиш ва Ипак йўли фонди билан биргаликда янги Инвестиция платформасини яратиш бўйича қабул қилинган қарорлар хитойлик ҳамкорларнинг Ўзбекистондаги муваффақиятли фаолиятига кучли суръат бағишлаши таъкидланди.
«Яна бир янгилик. Ҳар бир хитойлик ҳамкорга лойиҳалар бошидан охиригача ҳамроҳлик қилувчи инвестиция менежери тайинланади. Улар компанияларингиз лойиҳаларни муваффақиятли амалга оширишида янги имкониятлар яратишига қатъий ишонамиз», — деди президент.
Гуандун музофоти партия қўмитаси котиби Хуан Куньмин ҳам форум иштирокчиларига мурожаат қилди. Президент олиб бораётган ортга қайтмас ислоҳотлар сиёсатини тўлиқ қўллаб-қувватлашини билдириб, Ўзбекистонда очилаётган катта имкониятларни қайд этди ҳамда Хитой бизнесини мамлакатда ўзаро манфаатли лойиҳаларни амалга оширишда янада фаолроқ иштирок этишга чақирди.
Бизнес форуми якунида энергетика, нефть-газ, тоғ-кон, электротехника, енгил саноат, машинасозлик, инфратузилмани ривожлантириш, қишлоқ хўжалиги, таълим, транспорт ва логистика соҳаларида лойиҳаларни амалга ошириш бўйича ҳужжатларнинг катта тўплами имзоланди.
«Йўл харита»си ишлаб чиқилиб, ҳар бир лойиҳага масъул менежерлар бириктирилади.
Якунда Ўзбекистон президенти ушбу Гуандун инвестиция форумини ҳар йили ташкил этиш ташаббусини илгари суриб, унинг навбатдаги учрашувини келгуси йилда Самарқанд шаҳрида ўтказишни таклиф қилди.

В продолжение деловой программы государственного визита в Китай президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев вместе с секретарём партийного комитета провинции Гуандун Хуаном Куньмином принял участие в работе совместного инвестиционного форума, проходящего в городе Шэньчжэне, сообщила пресс-служба главы государства.
Инвестиционный форум собрал руководителей ведомств и регионов двух стран, более 600 представителей крупного бизнеса КНР. В их числе — топ-менеджмент китайских Национальной нефтегазовой корпорации, Национальной химико-инжиниринговой компании, Аэрокосмической научно-промышленной корпорации, компаний China Energy, Gezhouba Group, China CAMC Engineering, Huawei, SANY Renewable Energy, BYD Xinjiang Hualing Group, ZTE, TBEA, Universal Energy, Китайского банка развития, Государственного банка развития, Эксимбанка Китая и других.
byd, huawei, zte, китай
Открывая форум, Шавкат Мирзиёев отметил символичность проведения форума в городе Шэньчжэне, который считается инновационной столицей Китая.
Он сообщил, что на переговорах с председателем КНР Си Цзиньпином, проведённых накануне, были достигнуты договорённости по поддержке и созданию благоприятных условий для представителей бизнеса двух стран.
Этому также будет способствовать принятый исторический документ — совместное заявление лидеров двух стран, которое выводит узбекско-китайские отношения на уровень «всепогодного"* всестороннего стратегического партнёрства, добавил Шавкат Мирзиёев.
Президент Узбекистана напомнил, что в последние годы объем взаимной торговли, увеличившись вдвое, в 2023 году достиг рекордной отметки в 14 млрд долларов.
Глава государства ещё раз отметил наличие возможностей для увеличения этого показателя до 20 млрд в ближайшие годы, в том числе за счёт расширения взаимных поставок сельскохозяйственной и промышленной продукции, а также заключения соглашения о преференциальной торговли отдельными видами продукции.
Сегодня общий объем китайских инвестиций составил свыше 14 млрд долларов. Количество предприятий с участием китайского капитала увеличилось в три раза.
Глава Узбекистана высоко оценил прошедшие накануне в Урумчи первый межрегиональный форум и выставку промышленной продукции, где были подписаны инвестиционные соглашения.
Президент подчеркнул готовность придать этой деловой платформе системный характер и провести следующий форум в Узбекистане. Он также приветствовал планы по созданию постоянного Совета регионов двух стран.
Глава государства обозначил приоритеты и перспективные направления взаимодействия с Китаем. Среди них — расширение партнёрства с китайскими компаниями с внедрением упрощённого порядка привлечения средств финансовых институтов Китая на проекты развития инфраструктуры, промышленной кооперации в приоритетных отраслях экономики, в том числе по глубокой переработке стратегического сырья.
Кроме того, отдельно выделено привлечение передовых китайских технологий в области устойчивого сельского хозяйства и внедрение научных подходов по реабилитации земель и культивации солеустойчивых растений.
Важными направлениями обозначены дальнейшее продвижение стратегического партнёрства в «зелёной» энергетике и участие компаний Китая в программе приватизации.
Президент подчеркнул, что «мощный импульс успешной деятельности китайских партнёров в Узбекистане придадут принятые в ходе нынешнего визита решения по расширению финансирования проектов ведущими банками Китая, открытию представительства Экспортно-импортного банка и созданию новой Инвестиционной платформы с Фондом „Шёлковый путь“».
«Ещё одно новшество. За каждым китайским партнёром будет закреплён ответственный инвестиционный менеджер. Мы твёрдо верим, что они предоставят китайским компаниям новые возможности для успешной реализации проектов», — сказал Шавкат Мирзиёев.
По итогам бизнес-форума подписан пакет документов по реализации проектов в сферах энергетики, нефтегазовой, горнодобывающей, электротехнической, лёгкой промышленности, машиностроения, инфраструктурного развития, сельского хозяйства, образования, транспорта и логистики.
В заключение президент Узбекистана выступил с инициативой об организации на ежегодной основе Гуандунского инвестиционного форума, предложив провести его очередную встречу в следующем году в городе Самарканде.
Термин «всепогодного» стратегического партнёрства ранее также упоминался в отношении уровня сотрудничества Китая и Беларуси. Он характеризуется тем, что стороны реализуют своё партнёрство и решают политические и экономические вопросы вопросы вне зависимости от внешних условий и международной ситуации.