14 декабрь куни Марказий банк бошқаруви асосий ставкани йиллик 14 фоиз даражасида сақлаб қолиш тўғрисида қарор қабул қилди, деб хабар бермоқда регулятор ахборот хизмати.
МБ иқтисодиётда инфляцион жараёнларнинг секинлашиб боришига қарамасдан, ушбу тенденциянинг давомийлиги бўйича ноаниқликлар сақланиб қолаётганини қайд этди.
Юқори ялпи талаб шароитида инфляцияни 2025 йилда 5 фоизли таргет даражасигача пасайтириш вазифаси нисбатан қатъий пул-кредит шароитларини давом эттиришни тақозо этмоқда, дейилади хабарда.
Регуляторга кўра, инфляция даражаси октябрь-ноябрь ойларида пасайиб, йиллик 8,8 фоизни ташкил этди. Ушбу пасайиш ўтган йилги юқори база таъсири, импорт нархларининг оширувчи ҳиссасининг камайиши, юридик шахслар учун энергия тарифлари оширилиши таъсирининг ҳали тўлиқ юзага чиқмагани ҳамда нисбатан қатъий пул-кредит шароитларининг давом эттирилаётгани билан изоҳланади.
Прогнозларга кўра, 2024 йилда базавий прогноз шартлари доирасида инфляция даражаси 8−9 фоиз оралиғида шаклланиши кутилмоқда. Айни пайтда халқаро савдодаги мавжуд нобозор чекловлар ва фрагментация фонида инфляцияни оширувчи ташқи хатарлар ҳамда тартибга солинадиган нархлар бўйича кутилаётган навбатдаги тузатишлар таъсирларининг кейинги чоракларда намоён бўлиш эҳтимоллари сақланиб қолмоқда.
Базавий инфляция йил бошидан секинлашиш динамикасини кўрсатиб, ноябрь ойида йиллик 9 фоизни ташкил этган бўлса-да, айрим товарлар бўйича оширувчи босимлар таъсири кузатилмоқда. Инфляциянинг барқарор пасайишига эришиш маълум бир муддатни талаб этади, дейилади баёнотда.
Аҳоли ва тадбиркорларнинг инфляцион кутилмалари жорий инфляция кўрсаткичларидан юқори даражада бўлиб, 13−14 фоиз атрофида шаклланишда давом этмоқда.
Глобал инфляцион жараёнлар яхшиланишининг секин кечаётгани ҳамда жаҳон иқтисодиёти ривожидаги кутилмаларнинг ва халқаро хомашё бозорларидаги нархларнинг юқори ўзгарувчанлиги келгуси чоракларда ҳам ташқи молиявий шароитлар, хусусан, ташқи ресурслар ҳисобига молиялаштириш шартларининг қатъийлигича қолиши борасидаги тахминларни кучайтирмоқда.
Иқтисодий фаоллик асосан юқори ялпи истеъмол талаби ва хусусий инвестицияларнинг ўсиши ҳисобига таъминланмоқда. Истеъмол талабини давлат харажатлари ва чакана кредитлаш ҳажмларининг ошиши қўллаб-қувватламоқда. Таклиф томонидан иқтисодий ўсишнинг драйвери, ялпи ички маҳсулот ўсишининг қарийб ярмини таъминловчи хизматлар соҳаси бўлиб қолмоқда. Иш ҳақи ва аҳоли реал даромадлари ўсишининг ижобий динамикаси сақланиб қолиши келгусида истеъмол фаоллигини қўллаб-қувватлайди.
Юқорида келтирилган омиллар инфляцион жараёнларнинг барқарор пасайишини таъминлаш билан боғлиқ хатарлар сақланиб қолаётганини кўрсатмоқда. Марказий банк бошқаруви ушбу шароитларда инфляциянинг мақсадли кўрсаткичига эришиш учун нисбатан қатъий пул-кредит сиёсатини давом эттиришга қарор қилди.
Таъкидланишича, инфляциянинг пасайиб бориши ҳолатида асосий ставканинг ўзгаришсиз сақлаб қолиниши пул бозоридаги реал фоиз ставкаларининг мўътадил сақланиб қолишига хизмат қилади. Бу эса кредитлаш суръатларининг мувозанатлашуви шароитида, жамғариш фаоллигида жорий динамиканинг сақланиб қолишига хизмат қилади ҳамда ташқи молиялаштиришнинг қимматлашуви фонида ички молиявий манбалардан кенгроқ фойдаланиш имкониятини оширади.
Миллий валютадаги депозитлар бўйича юқори реал фоиз ставкалари шароитида банк депозитлари ҳажмининг юқори ўсиш суръатлари давом этиши кутилмоқда.
Келгусида узоқ муддатли нархлар барқарорлигига эришиш бюджет тақчиллигининг қисқариши ва иқтисодиётга бозор тамойилларини қўллаш кўламининг кенгайиш суръатлари билан боғлиқлиги тобора долзарб бўлиб боради.
Марказий банк инфляцияни пасайтиришга қаратилган пул-кредит шароитларни яратиш ва макропруденциал чораларни кучайтиришни давом эттиради ҳамда келгуси янгиланаётган маълумотларни ҳисобга олиб инфляциянинг прогнози ва кутилмалари асосида асосий ставка бўйича қарорларини қабул қилади.
Марказий банк бошқарувининг асосий ставкани кўриб чиқиш бўйича навбатдаги йиғилиши 2024 йилнинг 25 январига белгиланган.

Правление Центрального банка Узбекистана на заседании 14 декабря приняло решение сохранить основную ставку на уровне 14%, сообщила пресс-служба регулятора.
Уровень инфляции в октябре-ноябре снизился до 8,8% — минимума с августа 2016 года. ЦБ объясняет это снижение «эффектом прошлогодней высокой базы», уменьшением вклада роста импортных цен, неполностью проявившимся влиянием повышения тарифов на энергоносители для юридических лиц, а также воздействием относительно жёстких денежно-кредитных условий.
Согласно базовому сценарию прогноза, в 2024 году уровень инфляции ожидается в пределах 8−9%. В следующие кварталы сохраняется вероятность проявления внешних проинфляционных рисков на фоне нерыночных ограничений и фрагментации международной торговли, а также последствий ожидаемой очередной корректировки регулируемых цен (повышения тарифов), отмечает регулятор.
Хотя базовая инфляция с начала года замедляется и в ноябре составила 9%, наблюдается эффект усиления давления на цены некоторых товаров, и достижение устойчивой траектории снижения требует определённого периода времени.
При этом инфляционные ожидания населения и предпринимателей продолжают формироваться на более высоком уровне, чем фактические показатели инфляции, около 13−14%.
Более медленное подавление глобальных инфляционных процессов, высокая волатильность ожиданий по росту мировой экономики и цен на международных сырьевых рынках, усиливают предпосылки сохранения в следующие кварталы жёсткой внешней финансовой конъюнктуры, в частности условий финансирования за счёт внешних ресурсов (то есть привлечение займов пока будет оставаться дорогим).
Экономическая активность в основном поддерживается высоким совокупным потребительским спросом и ростом частных инвестиций. Потребительский спрос подпитывается увеличением госрасходов и розничного кредитования. Драйвером экономического роста со стороны предложения остаётся сектор услуг, на долю которого приходится около половины роста ВВП.
Положительная динамика роста заработных плат и реальных доходов населения будет поддерживать потребительскую активность в будущем, ожидают в Центробанке.
По данным регулятора, вышеприведённые факторы указывают на сохранение рисков, связанных с обеспечением стабильности нисходящих тенденций, наблюдаемых в инфляционных процессах.
В таких условиях ЦБ решил продолжить относительно жёсткую денежно-кредитную политику для достижения таргета по инфляции в 5% в 2025 году.
«Сохранение неизменной основной ставки при снижении инфляции будет способствовать формированию умеренных реальных процентных ставок на денежном рынке. В условиях сбалансирования темпов кредитования послужит сохранению текущей динамики сберегательной активности, а также повысит возможности более широкого использования внутренних финансовых ресурсов на фоне роста стоимости внешнего финансирования», — отметили в Центробанке.
Высокие реальные процентные ставки по сумовым депозитам продолжат стимулирование быстрого роста объёма банковских вкладов.
Для достижения долгосрочной стабильности цен в будущем Центробанк снова напомнил об актуальности бюджетной консолидации (оптимизации бюджетных расходов) и расширения сферы применения рыночных принципов в экономике.
Центральный банк продолжит обеспечивать денежно-кредитные условия, направленные на снижение инфляции и усиливать макропруденциальные меры. Решения по основной ставке будут приниматься исходя из поступающих данных, на основе прогнозов инфляции и инфляционных ожиданий.