Шавкат Мирзиёев аҳоли турмуш тарзи, қиш мавсумига тайёргарлик ҳолати ва ободонлаштириш ишлари билан танишиш мақсадида 12 декабрь куни Тошкентдаги маҳаллаларга ташриф буюрди, деб хабар қилди давлат раҳбари матбуот хизмати.
У дастлаб «Тошкент иссиқлик маркази» корхонасининг Учтепа туманидаги иссиқлик марказига борди.
«Бир йил олдин бу ерда аҳвол жуда аянчли эди. Бу марказ 1969 йилда қурилган, шундан буён капитал таъмирланмаган. Қозонхона ҳам, тармоқлар ҳам эскирган эди. Ўтган қишда ҳаво кескин совиган пайтларда иссиқлик ишлаб чиқариш муаммо бўлганди. Шу боис президент тармоқларни таъмирлаш ва барқарорлигини ошириш бўйича кўрсатмалар берганди», — дейилади президент матбуот хизмати хабарида.
Бу галги ташриф чоғида мутасаддилар шу ҳақда ахборот берди. Берилган топшириқлар тўла амалга оширилгани қайд этилди. Мажмуа қозонхонаси жами 700 Гкал қувватга эга, мингдан ортиқ кўп қаватли уй ва 400 дан зиёд ижтимоий муассасаларга иссиқлик етказиб беради.
Жорий йилда мазут хўжалиги ва сиғимлари қурилиб, қозонларнинг иккитаси аралаш шаклда — газ ва мазутда ишлашга мослаштирилган. Булар натижасида қозонхона ва тармоқ совуқ ҳароратда ҳам барқарор ишлайди. Бундай пайтларда захираланган мазутдан ишлатилади. Қувурлар изоляцияси мустаҳкамлангани учун иссиқлик йўқотилиши ҳам камайди.
У ерда Шавкат Мирзиёев Тошкент шаҳри ва Учтепа тумани мутасаддилари билан мулоқот қилди. Маҳаллалардаги янги «еттилик» тизими фаолиятини самарали йўлга қўйиш, ижтимоий масалаларни аҳоли талаби асосида жойларнинг ўзида ҳал этиб, одамларни рози қилиш зарурлигини таъкидлади.
«Қишга тайёргарлик бўйича кўрилган чораларни ҳам одамлар сезиши керак. Иссиқлик марказлари ва тармоқлардаги мавжуд муаммоларни тезкор бартараф этиб бориш, бино ва хонадонларда иссиқликни асраш долзарб вазифа экани қайд этилди», — дейилади президент матбуот хизмати хабарида.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев для ознакомления с условиями жизни населения, состоянием готовности к зиме и благоустроительной работой 12 декабря посетил махалли Ташкента, сообщила пресс-служба главы государства.
Он, в частности, посетил теплоцентраль предприятия «Тошкент иссиклик маркази» в Учтепинском районе.
«В ходе прошлогоднего визита объект находился в плачевном состоянии. Будучи построенным в 1969 году, он ни разу не проходил капитальный ремонт. Котельные и сети устарели. Прошлой зимой из-за резкого похолодания возникли перебои в производстве тепла. Поэтому президент дал поручения по ремонту котельных и повышению устойчивости теплосетей», — говорится в сообщении пресс-службы президента.
В ходе посещения ответственные лица отчитались о выполнении поручений. Котельные комплексы имеют общую мощность 700 Гкал, они обеспечивают теплом более 1000 многоквартирных домов и около 400 социальных учреждений.
В этом году построены мазутное хозяйство и хранилища, два котла были приспособлены для работы в смешанном режиме — на газе и мазуте. В результате котельная и сети работают стабильно даже при низких температурах — в таких случаях используется резервный мазут, отмечается в сообщении. Благодаря дополнительной изоляции труб уменьшились теплопотери.
Здесь же Шавкат Мирзиёев побеседовал с руководством Ташкента и Учтепы и указал на необходимость налаживания эффективной работы новой системы «махаллинской семёрки». Он поручил, чтобы социальные вопросы решались на месте, по запросам населения.
«Меры, принятые в рамках подготовки к зиме, должны найти реальное отражение в жизни людей. Актуальной задачей является оперативное решение возникающих проблем в теплоцентралях и сетях, сохранения тепла в зданиях и помещениях», — отметили в пресс-службе президента.
Глава государства побывал в махалле «Ширин» и побеседовал с местными жителями. Он посещал эту махаллю ровно год назад. Тогда президент прошёлся по тротуарам, покрытым льдом, и высказал недовольство бывшему хокиму города Джахонгиру Артыкходжаеву, хокиму района Фарходу Абдуллаеву, министру ЖКО Шерзоду Хидоятову и другим чиновникам. После этого дорожки в махалле начали очищать ото льда.