Президент Шавкат Мирзиёев 28 ноябрь куни ўтказган йиғилишда электротехника саноатини ривожлантириш масалалари муҳокама қилинди.
Давлат раҳбари матбуот хизматининг маълум қилишича, сўнгги олти йилда бу соҳада 640 миллион долларлик 224 та лойиҳа ишга туширилган. Бу йил якунида экспорт 1 миллиард долларга етиши кутилмоқда.
Шу билан бирга, Ўзбекистонга йилига 800 млн долларлик электротехника товарлари импорт бўлмоқда. Умуман олганда, минтақамизда 3 млрд долларлик бозор бор.
«Бунда муносиб ўрин эгаллаш учун нуфузли брендлар билан ҳамкорлик ўрнатиб, рақобатбардош маҳсулотлар ишлаб чиқариш зарурлиги қайд этилди. Келгуси йилга мўлжалланган 2 млрд долларлик 141 та лойиҳада бунга алоҳида эътибор қаратилади», — дейилади хабарда.
2023 йилда 2 гигаватт, 2024 йилда яна 4 гигаватт қуёш ва шамол электр станциялари ишга туширилади. Уларга жуда кўп кабел, генератор, инвертор, трансформаторлар зарур. Бу маҳсулотларни маҳаллийлаштириб, халқаро сифат сертификатлари олиш вазифаси қўйилди.
Шавкат Мирзиёев соҳада илғор технология, инновация ва халқаро стандартларни жорий этишни давлат томонидан қўллаб-қувватлаш учун 100 млн доллар йўналтирилишини маълум қилди.
Мутасаддилар келгуси йилда ишлаб чиқаришни 20 фоизга ошириш, мисни қайта ишлаш ҳажмини 140 минг тоннага олиб чиқиш режаларини баён этди. Шунингдек, экспортни 1,5 миллиард долларга, 2025 йилда 2 миллиард долларга етказиш имконияти борлиги қайд этилди.

Президент Шавкат Мирзиёев на совещании 28 ноября обсудил развитие электротехнической отрасли Узбекистана.
По данным пресс-службы главы государства, за последние шесть лет в этой сфере запущено 224 проекта на сумму 640 млн долларов. Ожидается, что к концу этого года экспорт достигнет 1 млрд долларов.
При этом в страну ежегодно импортируется электротехническая продукция на сумму 800 млн долларов. В целом в регионе имеется рынок на 3 млрд долларов.
«Чтобы занять достойное место на этом рынке, необходимо наладить сотрудничество с престижными брендами и производить конкурентоспособную продукцию. Этому будет уделено особое внимание в запланированном на следующий год 141 проекте на сумму 2 млрд долларов», — говорится в сообщении.
В этом году планируется ввести в эксплуатацию 2 ГВт солнечных и ветряных электростанций, а в 2024 году — ещё 4 ГВт. Отмечается, что им нужно много кабелей, генераторов, инверторов, трансформаторов, поэтому президент поставил задачу локализовать эту продукцию и получить международные сертификаты качества.
Шавкат Мирзиёев заявил, что 100 млн долларов будут выделены на государственную поддержку внедрения передовых технологий, инноваций и международных стандартов в сфере.
Ответственные лица доложили о планах увеличить производство на 20% в следующем году и довести объем переработки меди до 140 тысяч тонн. Также было отмечено, что есть возможность нарастить экспорт до 1,5 млрд долларов, а в 2025 году — до 2 млрд долларов.