Ўзбекистонда 1 октябрдан электр энергияси тарифларининг ошиши тадбиркорлар томонидан кўпроқ қуёш панеллари ўрнатилишига олиб келди. Бу ҳақда 8 ноябрь куни Олий Мажлис Қонунчилик палатаси мажлисида энергетика вазири Жўрабек Мирзамаҳмудов маълум қилди.
Экопартиядан сайланган депутат Равшанбек Бегматов аҳоли ва тадбиркорлик субъектлари ўртасида қуёш батареяларини ўрнатиш бўйича тасдиқланган параметрлар етарли даражада бажарилмаётганини таъкидлади. Жумладан, 1 октябрь ҳолатига кўра, ижтимоий соҳа объектлари ва давлат муассасаларида қайта тикланадиган энергия манбаларини ўрнатиш ишлари 77 фоизга, тадбиркорлар биноларида 15 фоизга, турар-жой биноларида 36 фоизга, кўп қаватли уйларда 26 фоизга бажарилган.
Энергетика вазири Жўрабек Мирзамаҳмудов бу ерда фақат «Яшил энергия» платформасига киритилган маълумотлар кўрсатилгани, барча ўрнатилган панеллар ҳисобга олинмаганини таъкидлади.
Жўрабек Мирзамуҳмудов (пастдан чапда).
Унинг сўзларига кўра, тўққиз ой давомида 700 МВт дан ортиқ қувватга эга қуёш панеллари ва инверторлар импорт қилинган. 9213 та ижтимоий объект ва давлат муассасаларига 176,7 МВт қувватга эга қуёш батареялари ўрнатилган, яъни кўрсаткичлар 80 фоизга бажарилган, 36 минг хонадонда 70,7 МВт, 11 920 та маҳаллий тадбиркорлик субъектида 140,1 МВт (32 фоиз) қувватга эга панеллар ўрнатилган.
«Шу ўринда айтиш керакки, аҳоли ва тадбиркорлар ўртасида ўрнатиш даражаси пастлигининг асосий сабаби, энг аввало — тариф. Агар тўққиз ой давомида [бизнеснинг ўрнатиш даражаси 28 фоизни ташкил этган бўлса], 1 октябрдан тарифлар оширилгандан сўнг, ойлик кўрсаткич 4 фоизга ошди. Яъни бизнес учун тарифларнинг ошиши муқобил энергияни жорий этишни тезлаштирди. Ва кўп қаватли уйларда 4,59 МВт (32%) ўрнатилди. Бу ерда асосий муаммо, уй-жой мулкдорлари ширкатлари билан шартномалар тузишда муаммолар бор», — деди Энергетика вазирлиги раҳбари.
Жўрабек Мирзамахмудов асосий эътибор йирик муқобил энергия лойиҳаларини амалга оширишга қаратилаётганини таъкидлади — йил охирига қадар қуввати 1900 МВт бўлган қуёш электр станциялари ва 100 МВт қувватга эга шамол электр станциясини ишга тушириш режалаштирилган.
Қонунчилик палатаси Спикери Нурдинжон Исмоилов мазкур лойиҳани амалга ошириш бошланишида маҳаллий депутатлар томонидан қуёш батареяларини ўрнатишда сунъий тўсиқлар бўйича мурожаатлар келиб тушганини таъкидлади. Хусусан, панелларни ўрнатган компаниялар Энергетика вазирлигида рўйхатдан ўтишлари ва реестрга киришлари керак. Оқибатда айрим туманлар реестрдаги корхоналари йўқлиги сабабли бошқа вилоятлар ва Тошкент шаҳридан мутахассисларни жалб қилишга мажбур бўлган.
Исмоилов хизмат кўрсатувчи компанияларнинг йўқлиги, шунингдек, тушунтириш ишларининг етарли эмаслигини таъкидлади, чунки «баъзи одамлар доимо ток бўлиши учун панел ўрнатишнинг ўзи кифоя деб ўйлашади, лекин аккумулятор ҳам керак бўлади».
Энергетика вазири вазрлик томонидан компанияларга нисбатан ким ўрнатиши бўйича тўсиқлар ва рўйхатлар йўқлигини маълум қилди.

Повышение тарифов на электроэнергию в Узбекистане с 1 октября привело к тому, что предприниматели стали чаще устанавливать солнечные панели. Об этом на заседании Законодательной палаты Олий Мажлиса 8 ноября заявил министр энергетики Журабек Мирзамахмудов.
Депутат от Экологической партии Равшанбек Бегматов указал на недостаточное исполнение утверждённых параметров по установке солнечных панелей среди населения и бизнеса. В частности, по состоянию на 1 октября установка возобновляемых источников энергии на социальных объектах и госучреждениях выполнена на 77%, на зданиях предпринимателей — 15%, домах населениях — 36%, многоэтажных домах — 26%.
Министр энергетики Журабек Мирзамахмудов отметил, что здесь указаны только данные, включаемые в платформу «Яшил энергия», и не учтены все установленные панели.
Журабек Мирзамахмудов (слева внизу).Журабек Мирзамахмудов (слева внизу).
По его словам, за девять месяцев импортировано солнечных панелей и инверторов на мощностью свыше 700 МВт. На 9213 социальных объектах и госучреждениях установлены солнечные панели на 176,7 МВт, то есть параметры выполнены на 80%, в 36 тысячах домов населения — 70,7 МВт, у 11920 местных субъектов предпринимательства — 140,1 МВт (32%).
«Здесь нужно сказать, что основная причина низкого показателя установок у населения и предпринимателей — в первую очередь, тариф. Если за девять месяцев [у бизнеса показатель по установке составлял 28%], то после повышения с 1 октября тарифов за месяц показатель вырос на 4%. То есть повышение тарифов для бизнеса ускорило внедрение альтернативной энергетики. И во многоэтажных домах установлено [оборудование мощностью] 4,59 МВт (32%). Здесь основная проблема в том, что наблюдаются проблемы при заключении контрактов с ТСЖ», — заявил глава Минэнерго.
Журабек Мирзамахмудов отметил, что основной акцент делается на реализацию крупных проектов альтернативной энергетики — до конца года планируется ввести в эксплуатацию солнечные электростанции на 1900 МВт и ветряную электростанцию на 100 МВт.
Спикер Законодательной палаты Нурдинжон Исмоилов отметил, что в начале реализации этого проекта местные депутаты получили обращения об искусственных ограничениях при установке солнечных панелей. В частности, компании, которые занимались установкой панелей, должны были пройти регистрацию в Министерстве энергетики и войти в реестр. В результате некоторые районы были вынуждены привлекать специалистов из других областей и Ташкента, поскольку у них нет компаний из реестра.
Исмоилов указал на отсутствие сервисных компаний, а также недостаточные разъяснительные работы, поскольку «некоторые думают, что достаточно установить панель, чтобы всегда был свет, хотя ещё нужен и аккумулятор».
Министр энергетики заявил, что ограничений по поводу установки оборудования и реестров компаний нет.