Хитой ва АҚШ келаси ҳафтада қурол-яроғ назорати ва ядровий қуролларни тарқатмаслик бўйича маслаҳатлашувлар ўтказиш ниятида, деб ёзмоқда The Wall Street Journal (WSJ) Америка расмийларига таяниб.
Бу Барак Обама АҚШ президентлиги давридан бери Пекин билан биринчи бундай музокаралар, дея аниқлик киритади нашр. Газетанинг суҳбатдошларига кўра, Хитой ва АҚШ ўртасидаги мунозара ҳар икки томоннинг ядро қуролидан фойдаланишга чекловлар ўрнатиш бўйича расмий музокаралар бошланишини англатмайди.
WSJ`нинг таъкидлашича, Қўшма Штатлар Россия ва Хитой билан «беқарорлаштирувчи уч томонлама қуролланиш пойгаси»нинг олдини олишга интилмоқда. Музокаралар америкалик расмийларга хитойлик ҳамкасбларидан Пекиннинг ядровий доктринаси ҳамда ўнлаб йиллар давомида Вашингтон ва Москваникидан кичикроқ бўлган ядро арсеналини кўпайтиргани борасида сўраб кўриш имконини беради, дея таъкидлайди газета.
Пентагоннинг маълум қилишича, май ойи ҳолатига кўра, Хитойда 500 дан ортиқ операцион ядро каллаклари мавжуд ва 2030 йилга бориб ўз захираларини 1000 тагача ошириши мумкин, кейин эса 2035 йилгача ўз захираларини кўпайтиришда давом этади. Шундан сўнг Хитой ядро каллакларини сонини 1550 тадан оширмаслик мажбуриятини олган Россия ва Қўшма Штатлар билан қарийб тенг ҳажмдаги ядровий арсеналга эга бўлади.
Маслаҳатлашувлар АҚШ президенти Жо Байден ва Хитой раҳбари Си Цзинпиннинг Сан-Франтцискодаги Осиё-Тинч океани иқтисодий ҳамкорлиги саммитидаги учрашуви олдидан бўлиб ўтади, деб ёзмоқда Time. Бўлажак музокаралар АҚШ ва Хитой Тайван, савдо ва бошқа масалалар бўйича кескинлик туфайли узилиб қолган алоқаларни босқичма-босқич тиклаётганидан дарак бермоқда.
Стокгольм халқаро тинчлик тадқиқот институти (SIPRI) маълумотларига кўра, бугунги кунда дунёда ядро қуролидан фойдаланиш хавфи совуқ уруш давридан бери энг юқори даражага етган. Мутахассисларнинг фикрича, барча тўққиз ядровий давлат (АҚШ, Россия, Буюк Британия, Франция, Хитой, Ҳиндистон, Покистон, Исроил ва Шимолий Корея) ядро арсеналларини модернизация қилмоқда ва яқин ўн йил ичида жанговар каллаклар сонини кўпайтириш ниятида.

Китай и США намерены на следующей неделе провести консультации по контролю над вооружениями и нераспространению ядерного оружия, пишет The Wall Street Journal (WSJ) со ссылкой на американских чиновников.
Это первые подобные переговоры с Пекином со времён президентства Барака Обамы в США, уточняет издание. По словам собеседников газеты, дискуссия между Китаем и США не означает начала официальных переговоров по установлению ограничений на использование ядерного вооружения каждой из сторон.
WSJ отмечает, что США стремятся предотвратить «дестабилизирующую трёхстороннюю гонку вооружений» с Россией и Китаем. Переговоры позволят американским чиновникам расспросить своих китайских коллег о ядерной доктрине Пекина и наращивании его ядерного арсенала, который на протяжении десятилетий был меньше, чем у Вашингтона и Москвы, подчёркивает газета.
По данным Пентагона, по состоянию на май Китай имел более 500 действующих ядерных боеголовок и, вероятно, доведёт их до 1000 единиц к 2030 году, а затем продолжат увеличивать запасы до 2035 года. Тогда Китай достигнет объёма ядерного арсенала, сопоставимого с Россией и США, которые обязались иметь не более 1550 развёрнутых ядерных боеголовок.
Консультации пройдут в преддверии встречи президента США Джо Байдена и главы КНР Си Цзиньпина на саммите Азиатско-Тихоокеанского экономического сотрудничества в Сан-Франциско, пишет Time. Предстоящие переговоры также показывают, что США и Китай постепенно возобновляют контакты, прерванные из-за напряжённости вокруг Тайваня, торговли и других вопросов.
По данным Стокгольмского международного института исследования проблем мира (SIPRI), риск применения ядерного оружия в мире сегодня достиг самого высокого уровня со времён холодной войны. Как утверждают эксперты, все девять ядерных держав (США, Россия, Великобритания, Франция, Китай, Индия, Пакистан, Израиль и КНДР) проводят модернизацию ядерных арсеналов и намерены увеличить число боеголовок в ближайшее десятилетие.