Қозоғистон Миллий банки мамлакат норезидентларига банк карталарини чиқариш қоидаларини қатъийлаштиришни таклиф қилувчи қарор лойиҳасини тайёрлади. Ҳужжат «Очиқ норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар» порталида эълон қилинди.
Таклиф этилаётган ўзгартиришларга кўра, чет элликлар ва фуқаролиги бўлмаган шахсларга Қозоғистонда вақтинчалик прописка ёки доимий пропискага эга бўлган тақдирдагина тўлов картасини расмийлаштиришга рухсат берилади.
Тўлов картаси фақатгина «талабгорнинг шахсан иштирокида ва Қозоғистон ҳудудида бўлишнинг ҳақиқийлигини тасдиқловчи ҳужжатлар асосида» берилади. Бундай ҳужжатларга меҳнат шартномаси, таълим шартномаси ва яшаш учун рухсатнома киради.
Миллий банк бундай чоралар «ушбу шахсларнинг ноқонуний операцияларни, жумладан, гиёҳванд моддалар савдоси ва қимор ўйинларини амалга ошириши учун тўлов карталарини чиқариш хавфини минималлаштириш» учун зарурлигини таъкидлади.
Tengrinews нашрига берган изоҳида молиявий регулятор ҳуқуқни муҳофаза қилувчи идоралар маълумотларига таяниб, тўлов карталари «қайта сотиш ва гиёҳвандлик воситаларини тарқатиш билан боғлиқ бўлган ноқонуний айланмаларга хизмат кўрсатиш учун „дроп-карталар“ сифатида қўлланилишини» тушунтирди.
Россиянинг Украинага кенг миқёсли бостириб кириши ҳамда Visa ва Mastercard тўлов тизимлари Россия бозоридан чиқиб кетганидан сўнг Қозоғистон Россия фуқаролари орасида «карта туризми»нинг асосий йўналишларидан бирига айланди. Қозоғистонда россияликлар ишончли шахс ёрдамида шахсан ёки масофадан туриб халқаро банк карталарини очишлари мумкин эди.
Аввалроқ Қозоғистон хорижликларнинг мамлакатга кириши ва бўлиши қоидаларини кучайтирган эди. Январь ойидан бошлаб Евроосиё иқтисодий иттифоқи (ЕОИ) мамлакатлари фуқароларига ҳар 180 кунлик муддат давомида 90 кундан ортиқ бўлмаган муддатга мамлакатда визасиз қолишга рухсат берилди.
Ўтган йилнинг сентябрь ойида Ўзбекистондаги қатор банклар хорижликлар учун банк карталарини расмийлаштириш шартларини кучайтирган эди. Норезидентларга қўйиладиган талаблар мамлакатда доимий равишда 15 кун қолиш, талабалик мақоми ёки расмий ишга жойлашишни ўз ичига олади.

Национальный банк Казахстана подготовил проект постановления, которым предлагается ужесточить правила выдачи банковских карт нерезидентам страны. Документ опубликован на портале «Открытые нормативно-правовые акты».
Согласно предлагаемым поправкам, иностранцы и лица без гражданства смогут оформить платёжную карту только при наличии разрешения на временное проживание или разрешения на постоянное проживание в Казахстане.
Выдача платёжной карточки будет возможна «при личном присутствии и на основании документов, подтверждающих обоснованность нахождения на территории Казахстана». В числе таких документов — трудовой договор, договор обучения и вид на жительство.
В Нацбанке отметили, что такие меры необходимы для «минимизации рисков выпуска платёжных карточек для осуществления данными лицами противоправных операций, в том числе по незаконному обороту наркотиков и игорному бизнесу».
В комментарии изданию Tengrinews финансовый регулятор, ссылаясь на данные правоохранительных органов, объяснил, что платёжные карточки используют «в качестве так называемых „дроп-карт“ для перепродажи и обслуживания незаконного оборота, связанного с распространением наркотических средств».
• Казахстан стал одним из основных направлений для «карточного туризма» среди граждан России после начала полномасштабного вторжения РФ в Украину и ухода Visa и Mastercard с российского рынка. В Казахстане россияне могли открыть международные банковские карты лично или дистанционно с помощью доверенного лица.
• Ранее Казахстан также ужесточил правила въезда и пребывания в стране для иностранцев. С января гражданам стран Евразийского экономического союза (ЕАЭС) позволено находиться в стране без визы не более 90 дней в течение каждого периода в 180 дней.
• В сентябре прошлого года ряд банков Узбекистана ужесточил условия выдачи банковских карт для иностранцев. Среди требований к нерезидентам — пребывание в стране непрерывно 15 дней, статус студента или официальное трудоустройство.