Ижтимоий тармоқларда бизнес-тренерлиги билан танилган Islom Ibrohim (Ислом Иброҳимов) қидирувга берилгани маълум бўлди. Бу ҳақда Ички ишлар вазирлиги сайтининг қидирувдаги шахслар бўлимида эълон пайдо бўлди.
У Жиноят кодексининг 168-моддаси 4-қисми «а» бандида (Жуда кўп миқдордаги фирибгарлик) кўрсатилган жиноятни содир этганликда гумонланиб, қидирувга берилган.
Унинг шахсий Telegram каналига ҳозирда постлар жойлаб борилмоқда.
«Газета.uz» мухбири қидирув бўйича қўшимча саволларга жавоб олиш учун Ички ишлар вазирлиги ахборот хизмати раҳбари Шоҳрух Ғиёсов билан боғланди. Вазирлик вакили "ҳозирча маълумот шу", дея жавоб қайтарди.
Ислом Иброҳимов 1996 йили Бухоро вилояти Шофиркон туманида туғилган. У Business Invest номи билан марказ очиб, тадбиркорларга бизнесни ривожлантиришни ўргатиш билан шуғулланган. YouTube`даги саҳифаси орқали турли мотивацион видеолар эълон қилган.
Қонунчиликка кўра, ушбу турдаги жиноят судда ўз тасдиғини топса, айбдорларга нисбатан базавий ҳисоблаш миқдорининг 400 бараваридан 600 бараваригача (132 млн сўмдан 198 млн сўмгача) миқдорда жарима ёки 8 йилдан 10 йилгача озодликдан маҳрум қилиш жазоси тайинланиши мумкин.
«Subyektiv» лойиҳаси аввалроқ бизнес-тренинг номи остида сотилаётган курслар ҳамда улар орасида ўзи ҳақида ёлғон маълумот тарқатиш орқали мижоз йиғаётганлар ҳақида тайёрлаган фильмида Ислом Иброҳимов фаолиятига ҳам алоҳида тўхталиб ўтганди. Блогернинг ойига 10 минг доллар топишни ўргатгани акс этган видео оммалашган.

Ислом Икром угли Иброхимов (Islom Ibrohim), который позиционировал себя в социальных сетях предпринимателем, бизнес-тренером, инвестором и мотиватором, объявлен в розыск. Об этом сообщается в разделе «Разыскиваемые лица» на сайте МВД Узбекистана.
Ему заочно предъявлено обвинение по пункту «а» части 4 статьи 168 Уголовного кодекса (мошенничество в особо крупном размере). Эта санкция предусматривает наказание штрафом от 400 до 600 базовых расчётных величин (от 132 млн до 198 млн сумов) или лишение свободы от 8 до 10 лет. В случае возмещения причинённого материального ущерба не применяется наказание в виде ограничения свободы и лишения свободы.
В своём Telegram-канале он продолжает публиковать посты, но в его YouTube-канале с 11 тысячью подписчиками больше года не выходят новые видео.
«Газете.uz» не удалось получить дополнительную информацию в пресс-службе МВД, где сообщили, что «это пока вся информация».
Ислом Иброхимов родился в 1996 году в Шафирканском районе Бухарской области. Он открыл центр Business Invest и занимался обучением предпринимателей развитию бизнеса. На своей странице в YouTube он размещал различные мотивационные видеоролики.
YouTube-проект Subyektiv упоминал деятельность Ислома Иброхимова в фильме о «фальшивых бизнес-тренерах». Подозреваемый стал популярным в соцсетях благодаря видео, в котором он учит зарабатывать 10 тысяч долларов в месяц.