18 октябрь куни Вазирлар Маҳкамаси солиқ органларининг айрим солиқ ҳисоботларини шакллантириши тўғрисидаги қарорни тасдиқлади. Бу Солиқ кодексининг 81-моддасида назарда тутилган.
2024 йил 1 январдан солиқ органлари тадбиркорларнинг истагига кўра, юридик шахсларнинг қўшилган қиймат солиғи (ҚҚС), айланма солиғи, мол-мулк солиғи ва ер солиғи бўйича ҳисоботларни шакллантириши мумкин бўлади.
Ҳужжатлар автоматик тарзда тайёрланади. Ҳисоботларни тайёрлаш учун ички манбалар (солиқ тўловчининг солиқ ва молиявий ҳисоботлари, электрон ҳисоб-фактуралар, онлайн назорат-касса машиналари, онлайн чеклар ва бошқалар) маълумотлари билан бир қаторда ташқи манбалардан (бошқа давлат органлари тизимлари) ҳам фойдаланилади.
Ҳисобот солиқ тўловчининг шахсий кабинетида акс этади. У ёки унинг ваколатли вакили тузилган ҳисоботнинг тўғрилиги ва тўлиқлигини тасдиқлаши ёки ҳужжатни қайта расмийлаштириб, солиқ органларига тақдим этиши керак бўлади.
2022 йилда бу амалиёт тажриба тариқасида Хоразм вилоятида синаб кўрилган.
Бундан ташқари, савдо квитанцияларини беришда техник хатоларни тузатиш муддати белгиланган. Агар бунга қадар тузатишни кейинги ойнинг 10-кунидан кечиктирмасдан киритиш мумкин бўлса, 20 октябрдан бошлаб ҳисобот даврининг охиригача вақт ажратилади.
Август ойи бошида президент Шавкат Мирзиёев ҳар бир тадбиркорга муаммоларни ҳал этишда кўмаклашувчи солиқ ходими бириктирилишини маълум қилганди. 1 сентябрдан бошлаб тадбиркорлар ер ва мол-мулк солиғи бўйича ҳисобот топширмайди, 2024 йилдан эса кичик бизнес субъектлари электрон ҳисобот тизимига ўтади, деганди у.

Кабинет министров Узбекистана 18 октября утвердил постановление о формировании некоторых налоговых отчётностей со стороны налоговых органов.
Это предусмотрено статьёй 81 Налогового кодекса.
С 1 января 2024 года по желанию предпринимателей налоговые органы могут сформировать отчётность по налогу на добавленную стоимость (НДС), налогу с оборота, налогу на имущество и налогу на землю юридических лиц.
Документы будут готовиться автоматически. Вместе с внутренними источниками (налоговая и финансовая отчётность налогоплательщика, данные электронных счетов-фактур, онлайн-касс, онлайн-чеков и других) для подготовки отчётности будут использоваться внешние источники (системы других госорганов).
Отчёт будет отображаться в личном кабинете налогоплательщика. Он или его уполномоченный представитель должны подтвердить правильность и полноту сформированной отчётности, либо переоформить документ и предоставить его в налоговые органы.
В 2022 году такая практика в порядке эксперимента проводилась в Хорезмской области.
Кроме того, срок внесения исправлений в технические ошибки при оформлении чеков продажи. Если до этого корректировку можно было сделать не позже 10-го числа следующего месяца, то с 20 октября на это отводится время до конца отчётного периода.
В начале августа президент Шавкат Мирзиёев заявил, что за каждым предпринимателем закрепят сотрудника налоговых органов, который будет помогать решать проблемы. С 1 сентября предприниматели не будут сдавать отчётность по земельному и имущественному налогам, а с 2024 года малый бизнес перейдёт на электронную отчётность, говорил он.