Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши вазирлиги томонидан фуқаролик ва хўжалик судларининг қарорларига асосан Самарқанд вилоятидаги «Зарафшон» миллий табиат боғи ҳудудида ўзбошимчалик билан қурилган 11 та бино бузиб ташлнади, дея хабар берди вазирлик матбуот хизмати.
Табиат боғи мутасаддилари томонидан 2021−2022 йилларда дам олиш маскани қуриш учун 57 нафар жисмоний ва юридик шахсларга ижара шартномаси асосида 39,8 гектар ер майдони ажратилгани ҳақида аввалроқ ёзган эдик. Оқибатда ижарачилар 8015 квадрат метр майдондаги буталар ва ўсимликларни йўқ қилган ва ноқонуний қурилиш ишларини олиб борган.
Экология вазирлиги.
Миллий боғ ҳудудидаги оғир реконструкцияли бинолар, девор ва тўсиқлар босқичма-босқич махсус техникалар ёрдамида бузилмоқда., дея қайд этди вазирлик.
«Миллий боғ ҳудудида бузилган бинолар ўрни тезкор тартибда тозаланиб, қурилиш чиқиндилари олиб чиқиб кетилмоқда ва ўрнига манзалари дарахтлар экилиб, ҳудудда яшил боғлар барпо этилмоқда», — дейилади хабарда.
Қолган ҳолатлар юзасидан Бош прокуратура жиноий иш қўзғатиб, қўшимча тарзда ўрганиш ишлари олиб бормоқда.

Министерство экологии, охраны окружающей среды и изменения климата в соответствии с решениями гражданского и хозяйственного судов ликвидировало 11 самовольно построенных зданий в Зарафшанском национальном природном парке в Самаркандской области, сообщила пресс-служба ведомства.
Ранее мы писали, что должностные лица природного парка в 2021—2022 годах выделили 39,8 га земли на основании договоров аренды 57 физическим и юридическим лицам для строительства зоны отдыха. В результате арендаторы уничтожили кустарники и растительность на земельном участке площадью 8015 кв. м и произвели незаконные строительные работы.
Пресс-служба МинэкологииПресс-служба Минэкологии
Здания тяжёлой конструкции, стены и заборы на территории национального парка постепенно сносятся с использованием специальной техники, отметили в Минэкологии.
«В заповедной зоне в кратчайшие сроки проводятся работы по благоустройству, уборке и озеленению территорий», — говорится в сообщении. На месте снесённых незаконных построек были посажены деревья.
Генпрокуратура продолжает расследовать другие дела, связанные с незаконным использованием природоохранных территорий.