3 сентябрь санасида «Бир ватанда, бир вақтда, бир масофага, бир мақсадда — бирга югурамиз» шиори остида Тошкент, Самарқанд, Жиззах, Навоий, Бухоро, Қоровулбозор, Қарши, Ғузор, Термиз, Гулистон, Нурафшон, Андижон, Наманган, Фарғона, Хива ва Нукус шаҳарлари Ўзбекистон мустақиллигининг 32 йиллигини нишонлашга бағишланган Yangi Nafas оммавий югуриш мусобақасига қўшилдилар.
Шу куни ҳар бир ҳудуд ва Қорақалпоғистон Республикасида 100 мингга яқин ҳаваскор югурувчилар мамлакатнинг асосий байрамини шаҳарларнинг марказий кўчалари бўйлаб ўтган оммавий югуриш мусобақасида иштирок этиш орқали нишонлади. Тошкентда Yangi Nafas шаҳар оммавий югуриш мусобақалари бўлиб ўтадиган жойда — Humo Arena спорт майдонининг ҳудудида ўтказилди. Тошкентдаги оммавий югуриш мусобақасига 7000 дан зиёд иштирокчи қўшилди, улар орасида Тошкентнинг 50 та олийгоҳидан 3000 га яқин талабалар ҳам иштирок этишди.
Тадбир ташкилотчилари сифатида Ўзбекистон Ёшлар сиёсати ва спорт вазирлиги, Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги, Мудофаа вазирлиги, Ички ишлар вазирлиги, Фавқулодда вазиятлар вазирлиги, Ўзбекистон миллий олимпия қўмитаси, Ёшлар ишлари агентлиги, иштирокчи шаҳарларнинг ҳокимликлари, «Ўзбекнефтгаз» акциядорлик жамияти ҳамда Енгил атлетика федерацияси иштирок этди.
Тошкентдаги оммавий югуриш мусобақаси дастурига 3 ва 10 км масофалик иккита дистанция киритилди. Қолган шаҳарлар учун — Yangi Nafas спорт ҳаракатининг ягона рамзий масофаси — 3 км ни ташкил қилди.
Yangi Nafas спорт халқаро оммавий югуриш мусобақаларида, фуқаролигидан қатъи назар, истаган барча иштирок этиши мумкин. 30 та чет эл давлатларининг вакиллари ушбу кенг кўламли спорт байрамига қўшилди. Қозоғистон, Тожикистон, Қирғизистон ва Туркманистон спорт югуриш клубларидан тахминан 400 нафар иштирокчи Yangi Nafas оммавий югуриш мусобақасини қўллаб-қувватлаш мақсадида ташриф буюрдилар. Тошкент шаҳрида ўтказилган тадбирнинг очилиш маросимида Ўзбекистон Олий таълим, фан ва инновациялар вазири Иброҳим Абдураҳмонов табрик сўзи билан чиқиб, барча иштирокчиларни Ўзбекистон мустақиллиги куни билан табриклади ва давлатнинг асосий саналарига бағишлаб Yangi Nafas спорт оммавий югуриш мусобақаларининг ўтказилиши яхши бир анъанага айланиб қолганини белгилаб ўтди. Республиканинг ҳар бир фуқароси қўшилиши мумкин бўлган Yangi Nafas спорт ҳаракати, руҳ иродаси, ватанпарварлик туйғуси ва бутун мамлакат билан ҳамжиҳатлик бирлаштириладиган платформага айланди.
Шу билан бирга, Yangi Nafas оммавий югуриш мусобақаси очилишида Ўзбекистон президенти қошидаги Хавфсизлик Кенгаши котиби Виктор Маҳмудов, Ёшлар сиёсати ва спорт вазири Адҳам Икромов ва Ўзбекистон Бош вазири ўринбосари Зулайҳо Баҳриддиновна сўзга чиқишди.
Оммавий югуриш мусобақалари ўтказилиб келинаётган уч йил давомида 700 мингдан ортиқ иштирокчи Yangi Nafas спорт ҳаракатининг байроғи остида бирлашиб, унинг асосий мақсади миллат саломатлигини мустаҳкамлаштириш ва соғлом турмуш тарзини оммалаштириш ҳисобланади. Ушбу муносабат билан, ҳудудлар доирасида ҳам оммавий спортга ва енгил атлетикага бўлган қизиқиш янада ортиб бормоқда. Yangi Nafas оммавий югуриш мусобақасини ўтказишга тайёргарлик кўриш доирасида Фарғона водийси ва Самарқандда пресс-анжуманлар ўтказилган бўлиб, бунда кенг кўламли тадбирни ўтказишга тайёргарлик кўриш масалалари муҳокама қилинди.
Yangi Nafas оммавий югуриш мусобақаси давомида Sport TV телеканалида Тошкентдаги Humo Arena майдони ҳудудида иштирокчи-шаҳарлардан спорт тадбири жараёнларининг жонли эфирлари ташкил қилинди.
Yangi Nafas гўлиблари учун ташкилотчилар томонидан пулли мукофот фонди ва оммавий югуриш мусобақасининг рамзи туширилган эсдалик совғалари топширилди. Мусобақа ғолиб ва совриндорларини тантанали тақдирлаш учун Milliy Bog‘ сайилгоҳида махсус тантанали оқшом ташкил этилди.

3 сентября под слоганом «Одна страна, один старт, одна дистанция, одна цель — бежим вместе» Ташкент, Нукус, Самарканд, Джизак, Навои, Бухара, Караулбазар, Карши, Гузар, Термез, Гулистан, Нурафшан, Андижан, Наманган, Фергана и Хива присоединились к международному забегу Yangi Nafas, посвящённому празднованию 32-й годовщины независимости Узбекистана.
Порядка 100 тысяч любителей бега в регионах Узбекистана и Каракалпакстане в этот день отметили один из главных праздников страны массовым забегом по центральным улицам городов. В Ташкенте Yangi Nafas прошёл на знаковом месте городских забегов — территории спортивной площади Humo Arena. Более 7000 участников присоединились к забегу в Ташкенте, из них около 3000 студентов из 50 вузов Ташкента.
Организаторами мероприятия выступили Министерство молодёжной политики и спорта Узбекистана, Министерство высшего образования, науки и инноваций, Министерство обороны, Министерство внутренних дел, Министерство по чрезвычайным ситуациям, Национальный Олимпийский комитет Узбекистана, Агентство по делам молодёжи, хокимияты городов-участников, АО «Узбекнефтегаз» и Федерация лёгкой атлетики.
В программу забега в Ташкенте были включены две дистанции — на 3 и 10 км. Для остальных городов единая символичная дистанция спортивного движения Yangi Nafas — 3 км.
Спортивные международные забеги Yangi Nafas открыты для всех желающих, вне зависимости от гражданства. Представители 30 зарубежных стран присоединились к масштабному спортивному празднику. Из Казахстана, Таджикистана, Туркменистана и Кыргызстана прибыли порядка 400 участников спортивных беговых клубов, чтобы поддержать забег Yangi Nafas.
На открытии мероприятия в Ташкенте с приветственным словом выступил министр высшего образования, науки и инноваций Узбекистана Иброхим Абдурахмонов, который поздравил всех участников спортивного мероприятия с Днём независимости Узбекистана и отметил, что проведение спортивных забегов Yangi Nafas к главным государственным датам стало сегодня уже доброй традицией. Спортивное движение Yangi Nafas, к которому может присоединится любой житель республики стал той платформой, где объединяется сила духа, чувство патриотизма и единства со всей страной.
Также на открытии забега Yangi Nafas выступили заместитель премьер-министра страны Зулайхо Махкамова, секретарь Совета безопасности при президенте Узбекистана Виктор Махмудов и министр молодёжной политики и спорта Узбекистана Адхам Икрамов.
За три года проведения массовых забегов более 700 тысяч участников объединились под флагом спортивного движения Yangi Nafas, главной целью которого является укрепление здоровья нации и популяризация активного образа жизни. В связи с этим активно вырос интерес к массовому спорту и лёгкой атлетике в регионах. В рамках подготовки к проведению данного забега Yangi Nafas были организованы пресс-конференции в Ферганской долине и Самарканде при участии Федерации лёгкой атлетики, где обсуждались вопросы подготовки к масштабному мероприятию.
По традиции, во время забега Yangi Nafas на телеканале Sport TV была организована прямая трансляция проведения спортивного мероприятия с подключениями из городов-участников на территории площади Humo Arena в Ташкенте.
Для победителей Yangi Nafas организаторами был выделен призовой денежный фонд и памятные сувениры с эмблемой забега. Для торжественного поздравления передовых участников забега был организован торжественный вечер в парке Milliy Bog‘.