Олий Мажлис Сенати 24 август куни бўлиб ўтган ялпи мажлисда «Валютани тартибга солиш тўғрисида»ги қонунга ўзгартиришлар киритишни маъқуллади. Бу ҳақда парламент юқори палатаси матбуот хизмати хабар берди.
Бюджет ва иқтисодий ислоҳотлар масалалари қўмитаси раиси Эркин Гадоевнинг таъкидлашича, агар тадбиркор ўз маҳсулотини хорижга жўнатиб, маълум муддат ичида бунинг учун пул олмаган бўлса, ун жаримага тортилади.
Давлат раҳбарининг 2022 йил 30 сентябрдаги «Тадбиркорларнинг экспорт салоҳиятини кенгайтириш тўғрисида»ги қарори билан 2022 йил 1 ноябрдан бошлаб агар бир экспорт шартномаси доирасида келиб тушмаган валюта суммаси экспортга юкланган жами маҳсулот нархининг 5 фоизидан ошмаган тақдирда, муддати ўтган дебитор қарздорлик ҳисобланмайди ва тадбиркорлик субъектига нисбатан жарима қўлланмайди. Ушбу норма 2022 йил 1 ноябрга қадар бўлган ҳолатларга ҳам татбиқ этилади. Шунга кўра, тадбиркорлар мулкларини ватанга қайтаришни таъминламаганликлари учун жаримага тортилмаслиги керак.
Қонунга киритилган ўзгартишлар мазкур фармондан келиб чиққан.
Наманган вилоятидан сенатор ва «Ифтихор кийим саноат» тўқимачилик корхонаси директори Анна Добрих ушбу 5 фоиз қандай аниқлангани ва бу чегарани ошириш мумкин ёки йўқлиги ҳақида савол берди.
Иқтисодиёт ва молия вазири ўринбосари Гулнора Раҳимова 2022 йил август ойида президент билан бўлиб ўтган очиқ мулоқот чоғида тадбиркорлар томонидан шундай таклиф билдирилганини таъкидлади. Агар томонлар билан боғлиқ бўлмаган ҳолатлар туфайли тўловлар ўз вақтида олинмаган бўлса ёки чегирма қўлланган бўлса, жарималар қўлланмаслиги кераклигини билдирган.
«Тадбиркорларнинг битта экспорт шартномаси бўйича 5 фоизгача бўлган дебиторлик қарзлари таҳлилига кўра, 2023 йил бошига келиб 508 нафар тадбиркорнинг умумий қарздорлиги 9,73 млн долларни ташкил этди. Қизиқишнинг ортиши кўп сонли тадбиркорлар учун жарималарнинг бекор қилинишига олиб келиши мумкин ва бу, ўз навбатида, мажбурлов чораларини йўқотади», — деди у.
Сенаторларнинг фикрича, янги норма тадбиркорларнинг экспорт салоҳиятини ошириш ва маҳаллий маҳсулотларнинг ташқи бозорларда рақобатбардошлигини оширишга хизмат қилади.

Сенат Олий Мажлиса Узбекистана на пленарном заседании 24 августа одобрил поправки в закон «О валютном регулировании», сообщила пресс-служба верхней палаты парламента.
Председатель Комитета Сената по вопросам бюджета и экономических реформам Эркин Гадоев отметил, что если предприниматель отправляет за рубеж свой товар и не получает за него денежные средства в течение определённого времени, то его штрафовали.
Указом президента от 30 сентября 2022 года по расширению экспортного потенциала предпринимателей установлено, что с 1 ноября 2022 года в случае, если сумма валюты, не поступившая в рамках одного экспортного контракта, не превышает 5% стоимости всей продукции, отгружённой на экспорт, она не рассматривается в качестве просроченной дебиторской задолженности. Соответственно, предпринимателей не должны штрафовать за необеспечение репатриации активов.
Поправки в закон вытекают из этого указа.
Сенатор из Наманганской области, директор текстильной компании «Ифтихор кийим саноат» Анна Добрих спросила, как определялись эти 5% и можно ли увеличить этот лимит.
Заместитель министра экономики и финансов Гулнора Рахимова отметила, что с таким предложением выступили предприниматели во время открытого диалога с президентом в августе 2022 года. Они заявили, чтобы штрафы не применялись, если платежи не поступили вовремя из-за обстоятельств, не связанных со сторонами, или же если были применена скидка.
«Согласно проведённым анализам дебиторской задолженности предпринимателей до 5% в рамках одного экспортного контракта, к началу 2023 года общая сумма [задолженности] 508 предпринимателей составила 9,73 млн долларов. Увеличение процентов могло привести к отмене штрафов для большого количества предпринимателей, а это, в свою очередь, означает потерю мер воздействия», — сказала она.
По мнению сенаторов, новая норма послужит повышению экспортного потенциала предпринимателей и конкурентоспособности местной продукции на внешних рынках.