Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев Венгрия бош вазири Виктор Орбаннинг таклифига биноан жорий йил 19−20 август кунлари амалий ташриф билан Будапешт шаҳрида бўлади. Бу ҳақда давлат раҳбари матбуот хизмати хабар қилди.
Ташриф дастурига мувофиқ, давлат раҳбари Венгрия бош вазири билан музокара ўтказади, унда мамлакатларимиз ўртасидаги амалий ҳамкорликнинг дастур ва лойиҳаларини илгари суриш масалалари кўриб чиқилади.
Ўзбекистон президенти фахрий меҳмон сифатида Венгрия давлат байрами — авлиё Иштван кунига бағишланган тадбирларда иштирок этади ҳамда Будапештда ўтаётган енгил атлетика бўйича жаҳон чемпионатининг эркаклар ўртасидаги югуриш мусобақалари финалига ташриф буюради.
Эслатиб ўтамиз, Шавкат Мирзиёев 2022 йил 3−4 октябрь кунлари расмий ташриф билан Венгрияда бўлган эди.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 19−20 августа по приглашению премьер-министра Венгрии Виктора Орбана посетит Будапешт с рабочим визитом, сообщила пресс-служба главы государства.
Шавкат Мирзиёев проведёт переговоры с Виктором Орбаном, в ходе которых будут рассмотрены вопросы сотрудничества между двумя странами.
Он также примет участие в качестве почётного гостя в мероприятиях в связи с государственным праздником Венгрии — Днём святого Иштвана — и посетит финал мужского забега чемпионата мира по лёгкой атлетике в Будапеште.
Шавкат Мирзиёев посещал Венгрию с официальным визитом 3−4 октября 2022 года. В марте в Будапеште открылось посольство Узбекистана.
Ожидается, что Виктор Орбан в рамках чемпионата мира по лёгкой атлетике, который продлится девять дней, примет также эмира Катара и президентов Турции, Азербайджана, Кыргызстана, Туркменистана, а также лидеров Сербии и Боснии и Герцеговины.