Ўзбекистон президенти 9 август куни «Наркологик касалликлар профилактикаси ва уларни даволаш тўғрисида»ги қонунга ўзгартишларни имзолади. Ҳужжат ЎзА томонидан эълон қилинди ва кучга кирган.
Ҳужжатда наркологик касалликлардан азият чекувчи шахсларни мажбурий даволашга юбориш тўғрисидаги материалларни нафақат наркология муассасалари, оила аъзоларининг (қариндошларининг) илтимосларига асосан, балки ички ишлар органларининг ташаббусига кўра ҳам расмийлаштириш зарурати юзага келгани таъкидланади.
Мазкур тартиб наркологик касалликларга чалинган шахслар томонидан фуқаролар хавфсизлиги ва соғлиғига таҳдид қилиниши, жамоат тартиби бузилиши, ҳуқуқбузарликлар содир этилиши ҳолларининг олдини олиш мақсадида жорий этилмоқда.
Шу билан бирга, клиник текширувлар наркология диспансерлари билан бир қаторда тегишли мутахассислар мавжуд бўлган бошқа тиббиёт муассасаларида ҳам ўтказилиши мумкинлиги белгиланмоқда.
«Ушбу Қонун наркологик касалликларга чалинган шахсларни мажбурий даволанишга юбориш ташаббуси билан чиқадан шахслар доирасини кенгайтиришга, ҳуқуқбузарликлар содир этилишинининг олдини олишга ҳамда наркологик ёрдам кўрсатиш сифати ва самарадорлигини янада оширишга хизмати қилади», — дейилади ҳужжатда.

Президент Узбекистана 9 августа подписал поправки в закон «О профилактике и лечении наркологических заболеваний». Документ опубликован газетой «Народное слово» и уже вступил в силу.
В его преамбуле говорится, что теперь закон предоставляет право оформить направление на принудительное лечение лиц, страдающих наркологическими заболеваниями, не только на основании ходатайств наркологических учреждений и родственников, но и органами внутренних дел.
Такой порядок вводится в целях раннего предупреждения случаев, угрожающих безопасности и здоровью граждан, нарушения общественного порядка, совершения правонарушений лицами с наркологическими заболеваниями.
Поправками также установлено, что клинические обследования таких пациентов наряду с наркологическими диспансерами могут проводиться и в других медицинских учреждениях, где имеются соответствующие специалисты.
«Закон послужит расширению круга лиц, инициирующих направление на принудительное лечение лиц, страдающих наркологическими заболеваниями, предупреждению совершения правонарушений и повышению качества и эффективности оказания наркологической помощи», — отмечается в документе.