Қозоғистондаги Инсон ҳуқуқлари бўйича вакил идораси никоҳ учун одам ўғирлашни жиноят деб топиш бўйича таклиф киритди. Бу ҳақда омбудсман матбуот хизмати хабар берди.
Хусусан, Жиноят кодексини «Никоҳ тузиш мақсадида одам ўғирлаш» деган алоҳида модда билан тўлдириш, шунингдек, агар жабрланувчи ихтиёрий равишда озод қилинган бўлса, шахсни жиноий жавобгарликдан озод қилувчи нормани олиб ташлаш таклиф этилмоқда.
Ҳисоботда Қозоғистонда, айниқса, жанубий вилоятларда келин ўғирлаш амалиёти ҳамон кенг тарқалгани қайд этилган. «Айрим ҳолларда бундай ҳаракатлар жинсий дахлсизлик, камситиш, ноқонуний қамоққа олиш ва ҳатто ўз жонига қасд қилишга олиб келади», — дея таъкидлади омбудсман идораси.
Идора маълумотларига кўра, 2019 йилдан 2023 йилгача Қозоғистонда одам ўғирлаш билан боғлиқ 214 та жиноий ҳуқуқбузарлик қайд этилган. Шу билан бирга, хабарда таъкидланганидек, бундай жиноятлар бўйича ишончли статистик маълумотлар йўқ, чунки Жиноят кодексида тегишли модда мавжуд эмас.
«Биз ишонамизки, [ушбу модда] аёлларга нисбатан жиноятчилик даражасини пасайтириш имконини берувчи профилактик таъсир кўрсатади. Бош прокуратура омбудсман таклифини қўллаб-қувватлади», — дейилади омбудсман хабарида.
Ўзбекистон, Қирғизистон ва Туркманистонда аёлларни мажбуран никоҳга олиш учун ўғирлаш жиноят деб ҳисобланади. Ўзбекистон Жиноят кодексида бу 136-модда (Аёлни эрга тегишга мажбур қилиш ёки унинг эрга тегишига тўсқинлик қилиш)да ўз аксини топган бўлиб, БҲМнинг (330 минг сўм) 25 бараваригача миқдорда жарима ёки 360 соатгача мажбурий жамоат ишлари ёки 3 йилгача ахлоқ тузатиш ишлари ёхуд 1 йилдан 3 йилгача озодликни чеклаш ёки 3 йилгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланади.

Офис уполномоченного по правам человека в Казахстане предложил ввести уголовную ответственность за похищение людей для заключения брака. Об этом сообщила пресс-служба омбудсмена.
В частности, УК предлагается дополнить отдельной статьёй «Похищение лица с целью заключения брака», а также убрать норму, которая освобождает человека от уголовной ответственности, если жертву отпустили добровольно.
В сообщении отмечается, что в Казахстане по-прежнему распространена практика кражи невест, особенно в южных регионах. «В ряде случаев подобные действия влекут за собой нарушение половой неприкосновенности, унижение, незаконное лишение свободы и даже суициды», — подчеркнули в офисе омбудсмена.
По данным офиса омбудсмена, с 2019 по 2023 год в Казахстане было зарегистрировано 214 уголовных правонарушений, связанных с похищением человека. При этом, как указывается в сообщении, достоверной статистики по подобным преступлениям нет, поскольку в Уголовном кодексе отсутствует соответствующая статья.
«Как мы полагаем, [статья] окажет предупреждающий эффект, позволив снизить уровень преступности в отношении женщин. Генеральная прокуратура поддержала предложение омбудсмена, и поправки совместно будут внесены в ходе законопроектной деятельности», — сообщили в офисе омбудсмена.
Уголовная ответственность за похищение женщин для принудительного вступления в брак существует в Узбекистане, Кыргызстане и Туркменистане. В Уголовном кодексе Узбекистана такие действия подпадают под статью 136 и наказываются в виде штрафа до 25 БРВ или обязательными общественными работами до 360 или исправительными работами до 3 лет либо ограничением свободы от 1 года до 3 лет или лишением свободы до 3 лет.