24 июль куни Қирғизистон президенти Садир Жапаров мамлакатда энергетика соҳасида фавқулодда ҳолат жорий этиш тўғрисидаги фармонни имзолади.
Фавқулодда вазиятлар режими 1 августдан 2026 йилнинг 31 декабрига қадар жорий этилган. Фармон «Қирғизистон Республикасини иқлим муаммолари, Норин дарёси ҳавзасида сув оқимининг камлиги ва энергия истеъмоли тез суръатлар билан ўсиб бориши шароитида ишлаб чиқариш қувватларининг етишмаслиги билан боғлиқ энергетика инқирозидан чиқариш бўйича фавқулодда чоралар кўриш мақсадида» имзоланган.
Фармон Энергетика вазирлигига қайта тикланадиган энергия манбаларидан фойдаланиш учун яроқли ер участкаларини белгилаш ва ажратиш, кейинчалик уларни Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Яшил энергия жамғармасига ўтказиш ҳуқуқини беради.
1 сентабргача қайта тикланувчи энергия манбаларидан фойдаланишга яроқли ер участкаларини инвентаризациядан ўтказиш, мақсадли фойдаланилмаётган ёки техник-иқтисодий асосларини ишлаб чиқиш, энергетика объектларини лойиҳалаш ва қуриш ишлари бошланмаган ер участкаларида фойдаланиш ҳуқуқини бекор қилиш бошланади.
Ўша куни Садир Жапаров «Кабар» агентлигига берган интервьюсида Қирғизистонда сув танқислиги билан боғлиқ муаммоларни ҳал қилиш учун кунлик тартибга солиш бассейнлари қурилишини билдирди.
«Ҳозир Совет даврида қурилган бассейнлар ишлаяпти. Келгуси йилдан бошлаб биз бор кучимизни янги бассейнлар қуришга сарфлаймиз. Етарлича маблағ ажратайлик. Улар қурилгач, сув муаммоси ҳал бўлади», — деди президент.
«Агар мустақилликка эришганимиздан буён мамлакатимизда ҳар йили биттадан шундай бассейн ва битта ГЭС қурилса, ҳозир 33 та ГЭС ва 33 та бассейн бўлар эди. 33 ГЭС камида 300 мегаватт электр энергияси ишлаб чиқаради. Ва бу фақат битта йўналиш. Агар санаб ўтсангиз, ҳали кўп муаммолар бор. Биздан сабр ва вақт талаб этилади», — деди давлат раҳбари.

Президент Кыргызстана Садыр Жапаров 24 июля подписал указ о введении чрезвычайной ситуации в энергетической отрасли в стране.
Режим ЧС в отрасли вводится с 1 августа текущего года до 31 декабря 2026 года. Указ подписан «в целях принятия экстренных мер по выводу Кыргызской Республики из энергетического кризиса, связанного с климатическими вызовами, низким уровнем притока воды в бассейне реки Нарын, нехваткой генерирующих мощностей в условиях стремительно опережающего роста энергопотребления».
Указом Министерству энергетики предоставляется право определения и выделения земельных участков, пригодных для использования возобновляемых источников энергии, с последующей их передачей Фонду зелёной энергетики при Кабинете министров.
Министру энергетики на период действия режима ЧС разрешено осуществлять общую координацию деятельности заместителей министров сельского хозяйства, природных ресурсов, экологии и технического надзора, курирующих вопросы земельного и водного фонда, недропользования, директоров Института водных проблем и гидроэнергетики Национальной академии наук, государственного учреждения «Кадастр», государственного предприятия «Кыргызгеология», глав местных государственных администраций в части реализации проектов в сфере энергетики на территории страны.
До 1 сентября должна быть проведена инвентаризация земельных участков, пригодных для использования возобновляемых источников энергии, и по участкам, которые используются не по целевому назначению или по которым не начаты работы по разработке технико-экономического обоснования, проектированию и строительству энергетических объектов, будет инициировано прекращение прав пользования.
В этот же день Садыр Жапаров в интервью агентству «Кабар» сообщил, что в Кыргызстане для решения проблем с нехваткой воды построят бассейны суточного регулирования (БСР).
«Сейчас работают бассейны, построенные в советское время. Со следующего года мы все силы бросим на строительство новых БСР. Выделим достаточно средств. После того, как они будут построены, решится проблема с водой», — заявил он.
«Если со времён обретения независимости в стране строили бы ежегодно по одному БСР и ГЭС, то сейчас было бы 33 ГЭС и 33 БСР. 33 ГЭС выдавали бы минимум 300 мегаватт электроэнергии. И это только одно направление. Если перечислять, проблем ещё очень много. Нужно терпение и время», — сказал президент.