Шавкат Мирзиёевнинг 6 июлдаги фармони билан инфратузилма тармоқлари ва табиий монополиялар билан боғлиқ соҳаларда мустақил бозор регуляторлари институтини босқичма-босқич жорий этиш бўйича таклиф маъқулланди.
Бунга электр энергияси, табиий газ, темирйўл, фуқаро авиацияси, аэропорт хизматлари, автомобиль йўллари ва телекоммуникациялар билан боғлиқ соҳалар киради.
2025 йил 1 январга қадар Табиий монополия субъектларининг тарифларини тартибга солиш ва назорат қилиш бўйича Рақобат қўмитасининг функциялари яратилаётган мустақил бозор регуляторларига босқичма-босқич ўтказилиши керак.
Жорий йилнинг декабрь ойигача табиий монополиялар фаолиятини ҳуқуқий тартибга солиш ва тарифларни тартибга солишнинг самарали механизмларини қайта кўриб чиқиш режалаштирилган. Шу билан бирга, амалга оширилаётган лойиҳалар таҳлилидан сўнг уларнинг фаолиятини мустақил регуляторлар орқали тартибга солишни таъминлаш топшириғи берилган. Шунингдек, табиий монополиялар тарифларини тартибга солувчи ҳужжатларни инвентаризация қилиш ва оптималлаштириш кутилмоқда.
Аввалроқ энергетика вазирининг биринчи ўринбосари Азим Ахмедхаджаев Ўзбекистонда 2023 йил сентябргача газ ва электр энергияси нархларини либераллаштириш ҳамда ижтимоий истеъмол нормаларини жорий этишни назарда тутувчи энергетикани ривожлантиришнинг янги дастури тақдим этилишини маълум қилганди. Бундан ташқари, «бозор асосида тарифларни ва энергия ишлаб чиқарувчиси ва истеъмолчи ўртасидаги муносабатларни тартибга соладиган» алоҳида регулятор пайдо бўлиши кутилмоқда. Озарбайжон, Туркия ва Европа давлатларининг тажрибаси ўрганилмоқда.
«Мустақил бўладиган регуляторга келсак, ҳозирда дунёда мавжуд бўлган кўплаб яхши тажрибаларни ўрганмоқдамиз. Масалан, айни пайтда янги тажриба ҳисобланган тажриба, дейлик, Озарбайжонда. Бизга уларнинг ёндашуви ёқди. Улар регуляторни яратишди, аммо бу регулятор ҳозирча Энергетика вазирлиги қаноти остида ишламоқда. Нима учун? Чунки ҳозир ўрганишмоқда, синовдан ўтказишмоқда ва унинг қандай ишлашини кўришмоқда. Ва шундан кейин бу регуляторнинг мустақил бўлишига рухсат беришади», — деди у.

Президент Шавкат Мирзиёев своим указом от 6 июля одобрил предложение о поэтапном внедрении института независимых рыночных регуляторов в сферах, связанных с инфраструктурой отраслей и естественными монополиями.
Сюда входят и сферы, связанные с электрической энергией, природным газом, железными дорогами, гражданской авиацией, услугами аэропортов, автомобильными дорогами и телекоммуникациями.
До 1 января 2025 года функции Комитета по конкуренции по регулированию и контролю тарифов субъектов естественной монополии должны поэтапно передаваться создаваемым независимым рыночным регуляторам.
До декабря текущего года планируется пересмотреть эффективные механизмы правового регулирования деятельности естественных монополий и регулирования тарифов. При этом поручено предусмотреть налаживание регулирования их деятельности через независимые регуляторы после проведения анализа реализуемых проектов. Также ожидается инвентаризация и оптимизация документов, регулирующих тарифы естественных монополий.
Первый замминистра энергетики Азим Ахмедхаджаев ранее сообщал, что к сентябрю 2023 года в Узбекистане представят новую программу развития энергетики, которая будет предусматривать либерализацию цен на газ и электричество и введение социальных норм потребления. Кроме того, ожидается появление отдельного регулятора, который «на рыночной основе будет регулировать тарифы и отношения между производителем энергии и потребителем». Изучается опыт Азербайджана, Турции и стран Европы.
«Что касается регулятора, который будет независимым, мы сейчас изучаем много хорошего опыта, который есть в мире. Например, тот опыт, который сейчас является новым опытом, например, в Азербайджане. Нам нравится подход, который они установили. Они создали регулятор, но этот регулятор пока работает под крышей министерства энергетики. Почему? Потому что они сейчас изучают, тестируют и смотрят, как это работает. И потом они позволят этому регулятору быть независимым», — отмечал он.