Ўзбекистон Вазирлар Маҳкамасининг 3 июлдаги қарори билан автомобиль бензини учун товон пули миқдори оширилди, дея хабар берди «Ўзбекнефтгаз» матбуот хизмати.
Қонунчиликка мувофиқ, айрим тоифадаги шахсларга бензин сотиб олиш харажатларининг бир қисмини қоплаш учун ойлик товон пули ажратилади. Буларга уруш қатнашчилари ва ногиронлари ҳамда уларга тенглаштирилган шахслар, шунингдек, меҳнат жароҳати ва касб касалликлари туфайли I ва II гуруҳ ногиронлари, болаликдан I ва II гуруҳ ногиронлари киради.
Бунга қадар ушбу тўлов миқдори 75 минг сўмни ташкил этган бўлса (чакана савдода энг кўп тарқалган 40 литр товар белгиси нархининг 50 фоизидан келиб чиқиб, жисмоний шахслардан ёқилғи истеъмоли учун солиқни ҳисобга олмаганда), иккинчи чоракда тўлов 116 180 сўмни ташкил этади.
Товон пули олиш ҳуқуқига эга бўлган шахслар пенсия ва нафақа тайинлаш учун масъул бўлган органларга мурожаат қилишлари мумкин.

Кабинет министров Узбекистана 3 июля увеличила размер компенсации за автомобильный бензин, сообщила пресс-служба «Узбекнефтегаза».
Согласно законодательству, для покрытия части расходов на покупку бензина выделяется ежемесячная денежная компенсация отдельным категориям лиц. К ним относятся участники и инвалиды войны и приравненные к ним лица, а также инвалиды I и II групп вследствие трудового увечья и профзаболеваний, инвалиды I и II групп с детства.
Если до этого сумма этой выплаты составляла 75 тысяч сумов (исходя из 50% стоимости 40 литров наиболее распространённой марки в розничной торговле, без учёта налога с физических лиц на потребление топлива), то второго квартала выплата составит 116180 сумов.
Лица, имеющие право на получение компенсации, могут обращаться в органы, осуществляющие назначение пенсий и пособий.