Франкфурт-Майн ҳудудий суди Германияда россиялик тадбиркор Алишер Усмоновга тегишли объектларда ўтказилган тинтувларни ноқонуний деб топди. Бу ҳақда Deutsche Welle хабар бермоқда.
Ўзбекистон элчихонаси номидан иш кўраётган адвокатлар Петер Гаувайлер (Peter Gauweiler) ва Томас Фишер (Thomas Fischer) маълумотларига кўра, суд Ўзбекистон фуқароси Алишер Усмоновга нисбатан пул ювишда гумон қилиш бўйича асослар йўқлиги тўғрисида қарор чиқарган ва шу муносабат билан шаҳар прокурори тасдиқлаган тинтув ноқонуний деб топилган, ордер эса бекор қилинган.
Гап 2022 йил 15, 16 ва 21 сентябрь кунлари кўчмас мулк объектлари, шунингдек, 2022 йил 21 сентябрда «Дилбар» (Dilbar) моторли яхтасида ўтказилган тинтувлар ҳақида бормоқда.
Франкфуртдаги суд инстанциясига фикрига кўра, тинтувларни ўтказиш тўғрисидаги қарор «очилиши керак бўлган жиноят тавсифларига қўйилган минимал талабларга жавоб бермайди».
Адвокатлар Германия ҳукумати етказилган зарарни қоплашига ҳамда аввалроқ давлат идораларига таянган ҳолда тинтувлар ўтказилгани ҳақида хабар тарқатган матбуот органларини Франкфурт-на-Майн суди қароридан хабардор қилишига умид билдиришди.
Алишер Усмонов Россиянинг Украинага қарши уруши бошланганидан кейин Европа Иттифоқи санкциялари остида қолган эди. Forbes 2022 йил апрель ойида унинг бойлигини 11,5 млрд долларга баҳолаган. Тинтувлар ўтказилаётган пайтга қадар Германия Федерал Жиноят бошқармаси (BKA) ходимлари Усмонов билан боғлиқ операцияларда банклардан пул ювишда гумон қилингани тўғрисида юзга яқин маълумот тўплашган эди.
Тадбиркорнинг вакили журналистларга унинг айбсизлигини, Россияда солиқ тўлаб, хайрия ишлари билан шуғулланаётганини айтди. Der Spiegel нашрининг қайд этишича, немис расмийлари миллиардерни Германияда солиқ тўловчи деб ҳисоблашган, чунки урушдан олдин у асосан Бавариядаги Тегернзе кўлидаги қароргоҳида яшаган.

Земельный суд Франкфурта-на-Майне признал незаконными обыски, проведённые в Германии на объектах, принадлежащих российскому бизнесмену узбекистанского происхождения Алишеру Усманову. Об этом сообщает Deutsche Welle.
Как следует из заявления адвокатов Петера Гаувайлера (Peter Gauweiler) и Томаса Фишера (Thomas Fischer), представляющих посольство Узбекистана, суд постановил, что подозрение в связи с «предполагаемым отмыванием денег» в отношении гражданина Узбекистана Алишера Усманова отсутствует, а также не имело места, и связанные с этим обыски по одобрению прокуратуры города были «без исключения противозаконны», а ордера в этой связи должны быть отменены.
Речь идёт об обысках на объектах недвижимости от 15, 16 и 21 сентября 2022 года, а также на моторной яхте «Дилбар» (Dilbar) от 21 сентября 2022 года.
По мнению судебной инстанции во Франкфурте, постановления об обысках, принятые участковым судом этого города при участии генпрокуратуры, «не отвечают минимальным требованиям к описанию уголовного преступления, подлежащего раскрытию».
Адвокаты выразили надежду, что власти ФРГ компенсируют ущерб и уведомят о решении земельного суда Франкфурта-на-Майне соответствующие органы печати, которые ранее с опорой на госорганы писали об обысках.
Алишер Усманов попал под санкции Европейского союза после начала войны России против Украины. Forbes в апреле 2022 года оценивал его состояние в 11,5 млрд долларов США. К моменту обысков сотрудники немецкого Федерального ведомства по уголовным делам (BKA) собрали почти сотню отчётов о подозрениях в отмывании денег из банков, которые, по версии прокуратуры, имели отношение к операциям Усманова.
Представитель бизнесмена говорил журналистам, что он невиновен, платит налоги в России и занимается благотворительностью. Как отмечал Der Spiegel, немецкие власти считали миллиардера плательщиком налогов в ФРГ, поскольку тот до войны жил в основном в своей баварской резиденции на озере Тегернзе.