Тошкентда 21 май куни Ўзбекистон Қуролли кучлари ва куч ишлатувчи тузилмаларининг вакиллари, ҳарбий ўқув муассасаларининг курсантлари, ҳамда спорт ҳаваскорлари ва профессионал спортчилар иштирокида Men Gʻolib ҳарбий-ватанпарварлик оммавий югуриш мусобақаси бўлиб ўтди.
2000 га яқин иштирокчилар 21 май куни эрталаб Humo Arena спорт мажмуасининг ҳудудида 3 км ва 10 км масофаларга югуриш учун тўпланди.
Қуролли кучлар тузилмалари ходимлари ва ҳарбий ўқув муассасалари курсантлари билан тенг равишда спорт югуриш клублари аъзолари ва ҳаваскор югурувчилар старт йўлакчасидан жой олишди.
men g'olib, реклама
Оммавий югуриш мусобақаси Енгил атлетика федерацияси, бош ҳамкор — «Ўзбекнефтгаз» АЖ томонидан, Фавқулодда вазиятлар вазирлиги кўмагида ташкил этилди. Ички ишлар вазирлиги, Мудофаа вазирлиги, Давлат божхона қўмитаси, Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардияси ва Тошкент шаҳар ҳокимияти иштирокида.
Бўлиб ўтадиган оммавий югуриш мусобақасида ёрқин ва кучли кураш олиб бориш тилаклари билан Ўзбекистон Ёшлар сиёсати ва спорт вазири Адҳам Икромов спорт мусобақасига старт берди.
Шунингдек, маросим очилишида оммавий югуриш мусобақасининг иштирокчиларига табрик сўзи билан Ўзбекистон Республикаси президенти қошидаги Хавфсизлик кенгашининг котиби ва Триатлон федерациясининг раиси Виктор Маҳмудов мурожаат қилди.
«Men G’olib оммавий югуриш мусобақаси ёш ватанпарварларни юрт фаровонлиги йўлида янги марралар, ғалабалар ва спорт ютуқлари сари руҳлантирувчи, мамлакатнинг ҳарбий ва куч ишлатувчи тузилмалари ҳақида очиқ ва ижобий таассурот шакллантирувчи ўзига хос тадбир бўлиб ҳисобланади», — таъкидлаб ўтди Триатлон федерациясининг раиси Виктор Маҳмудов.
Ўзбекистон куролли кучлар тузилмаларининг раҳбарлари оммавий югуриш мусобақасида ўз ходимларининг жамоавий руҳини қўллаб-қувватлаш мақсадида иштирок этди.
Men G’olib оммавий югуриш мусобақасини ўтказишда кўзланган муҳим мақсадларидан бири — бу ҳарбий хизматчиларнинг фаол жисмоний шакли ва спорт руҳини сақлаш, Қуролли кучлар ва куч ишлатувчи тузилмалар орасида дўстона спорт алоқаларини ривожлантириш, куч ишлатувчи идораларнинг вакиллари орасида энг кучли жамоаларни аниқлаш ҳисобланади.
Men G’olib ҳарбий хизматчиларни, спортчиларни ва соғлом турмуш тарзи фаолларини бирлаштирувчи ҳақиқий ватанпарварлик ҳаракатига айланмоқда. Оммавий югуриш мусобақаси доирасида иштирокчилар ҳам яккалик, ҳам жамоавий оммавий югуриш мусобақасида ўз кучларини синашди.
«Save Aral, Yangi Nafas, „Тошкент марафони“ каби оммавий спорт югуриш мусобақаларини ташкил этишда катта тажрибага эга бўлган ҳолда, шуни таъкидлаб ўтмоқчиманки, Men G’olib оммавий югуриш мусобақасига иштирокчилар орасида бирлик ва ҳамжиҳатлик муҳити, стартдан бошлаб маррагача интизом руҳи ва ғалаба ҳамда юқори натижалар учун кураш руҳи хосдир. Бу шундан далолат берадики, спорт ва хусусан, енгил атлетика ҳар бир инсон ўзини кашф этиши мумкин бўлган универсал фаолият тури бўлиб ҳисобланади», — деди Енгил атлетика федерацияси раисининг ўринбосари Андрей Абдувалиев.
Men G’olib кўчма кубогини қўлга киритиш учун Мудофаа вазирлиги, Миллий гвардия, Ички ишлар вазирлиги, Фавқулодда вазиятлар вазирлиги, Давлат хавфсизлик хизмати, президент Давлат хавфсизлик хизмати, Давлат божхона қўмитаси вакилларидан иборат еттита жамоа кураш олиб борди. Шунингдек, Қуролли кучлар академияси, Жамоатчилик хавфсизлиги университети, ИИВ академияси, ФВВ вазирлиги, ДХХ академияси ва ДСҚ институтини тақдим этувчи, куч ишлатувчи тузилмаларнинг ўқув юртлари курсантлардан шакллантирилган олтита жамоа орасида ҳам кубок ўйналди.
Оммавий югуриш мусобақаси доирасида, Ўзбекистон Қуролли кучлари ва куч ишлатувчи тузилмаларининг замонавий жиҳозланишини намойиш этувчи ҳарбий техника кўргазмаси ташкил этилди.
Sport TV телеканалининг кўмагида Men G’olib ҳарбий-ватанпарварлик оммавий югуриш мусобақасидан жонли эфир ташкил этилди. Шу билан бирга, тадбирда Ўзбекистон марказий ОАВ вакиллари ҳам иштирок этди.

21 мая в Ташкенте состоялся военно-патриотический забег Men G’olib с участием представителей Вооружённых сил Узбекистана и силовых структур, курсантов военных учреждений, любителей спорта и профессиональных спортсменов.
Порядка 2000 участников собрались утром на территории спортивного комплекса Humo Arena для участия в забеге на дистанциях 3 км и 10 км. Наравне с сотрудниками силовых структур и курсантами военных учреждений на стартовую дорожку вышли члены спортивных беговых клубов и бегуны — любители.
Организатором забега выступила Федерация лёгкой атлетики, генеральным партнёром — АО «Узбекнефтегаз» при поддержке Министерства по чрезвычайным ситуациям. Также в организации спортивного мероприятия приняли участие представители Министерства внутренних дел, Министерства обороны, Государственного таможенного комитета, Национальной гвардии Республики Узбекистан и хокимията Ташкента.
Старт спортивному мероприятию дал министр молодёжной политики и спорта Адхам Икрамов с пожеланиями яркой и динамичной борьбы в предстоящем забеге.
Также на открытии мероприятия с приветственным словом к участникам забега обратился Виктор Махмудов, секретарь Совета безопасности при президенте Республики Узбекистан и председатель Федерации триатлона Узбекистана.
Для поддержки командного духа своих сотрудников на забеге присутствовали руководители силовых ведомств Узбекистана.
Одними из важных целей проведения забега Men G’olib являются поддержание активной физической формы и спортивного духа военнослужащих, развитие дружественных спортивных связей среди Вооружённых сил и силовых структур, выявление сильнейших команд среди представителей силовых ведомств. Men G’olib становится настоящим патриотическим движением, объединяющих военнослужащих, спортсменов и активистов здорового образа жизни. В рамках забега участники пробуют свои силы как в одиночном, так и в командном забеге.
«Имея большой опыт в организации массовых спортивных забегов, как Save Aral, Yangi Nafas, Ташкентский марафон, отмечу, что у забега Men G’olib особая атмосфера единства и сплочённости между участниками, дух дисциплины от старта и до финиша и боевой настрой к победе и к высоким результатам. Это говорит о том, что спорт, и лёгкая атлетика, в частности, является универсальной деятельностью, где каждый может найти себя», — отметил Андрей Абдувалиев, заместитель председателя Федерации лёгкой атлетики.
За переходящий кубок Men Gʻolib боролись 7 команд, представляющие Министерство обороны, Национальную гвардию, Министерство внутренних дел, Министерство по чрезвычайным ситуациям, Службу государственной безопасности, Государственную службу безопасности президента, Государственный таможенный комитет. А также был разыгран кубок среди 6 команд, сформированных из курсантов учебных заведений силовых структур, представляющих Академию вооружённых сил, Университет общественной безопасности, Академию МВД, Академию МЧС, Академию СГБ и институт ГТК.
В рамках забега была организована выставка военной техники, демонстрирующая современную комплектацию Вооружённых сил Узбекистана и силовых структур.
При поддержке телеканала Sport TV была организована прямая трансляция с проведения военно-патриотического забега Men G’olib. А также на мероприятии присутствовали представители центральных СМИ Узбекистана.