Ўзбекистонда халқаро стандартлар асосида 15 та мактаб қуриш бўйича Европа тикланиш ва тараққиёт банки (ЕТТБ) билан ўзаро келишувга эришилди, дея хабар бермоқда Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги матбуот хизмати.
Самарқанд шаҳрида ўтказилаётган ЕТТБ Бошқарувчилар кенгашининг 32 йиллик йиғилишида Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги, Иқтисодиёт ва молия вазирлиги ҳамда ЕТТБ ўртасида 3 томонлама шартнома имзоланди.
Ҳамкорлик доирасида республика ҳудудларида босқичма-босқич давлат-хусусий шериклик асосида янги давлат умумтаълим мактаблари фаолияти йўлга қўйилиши, уларга хусусий шериклар томонидан хизмат кўрсатилиши ва таъмирланиши белгиланган. Бугунги кунда фаолият юритаётган давлат умумтаълим мактабларини реконструкция қилиш, қўшимча бинолар қуриш ва таъмирлаш ишлари амалга оширилиши режалаштирилган.
Жараённинг дастлабки босқичи сифатида ЕТТБ мутахассислари томонидан грант олиш ва маслаҳатчиларни ёллаш бўйича ички таҳлиллар ўтказилди. Наманган ва Фарғона вилоятларидаги 15 та мактаб лойиҳага қамраб олинди. Лойиҳанинг капитал қиймати 55−75 миллион долларни ташкил этади.

Европейский банк реконструкции и развития поможет Узбекистану со строительством новых школ в рамках государственно-частного партнёрства, сообщила пресс-служба Министерства экономики и финансов.
Трёхстороннее соглашение об оказании технического содействия было подписано в ходе форума ЕБРР в Самарканде между финансовым ведомством, банком и Министерством дошкольного и школьного образования.
Стороны будут работать над привлечением инвесторов для строительства новых школ, а также дополнительных зданий в действующих. Кроме того, частные партнёры, как ожидается, будут оказывать услуги по поддержанию и ремонту школьной инфраструктуры.
Первый этап проекта охватит 15 школ в Наманганской и Ферганской областях. Его стоимость оценивается в 55−75 млн долларов.
Проект уже получил поддержку Международной финансовой корпорации, а также Азиатского банка развития, отмечается в сообщении.