Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёевнинг давлат ташрифи 18 май куни Хитой Халқ Республикаси раиси Си Цзиньпин билан икки томонлама музокаралардан бошланди. Бу ҳақда давлат раҳбари матбуот хизмати хабар қилди.
Учрашув икки мамлакат делегациялари иштирокида Сиань шаҳридаги «Шэньси» қароргоҳида ўтди.
ХХР раиси Си Цзиньпин дастлаб давлат раҳбарини самимий қутлаб, мамлакатда Конституцияни янгилаш бўйича умумхалқ референдуми муваффақиятли ўтказилгани билан дилдан табриклади ва Ўзбекистонда бўлажак президент сайловида катта муваффақиятлар тилади.
Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев, ўз навбатида, Хитойга давлат ташрифи билан келиш таклифи ва кўрсатилаётган илиқ меҳмондўстлик учун миннатдорлик билдирди. Хитой раҳбарини муҳим сиёсий тадбирлар муваффақиятли ўтказилгани ҳамда олий давлат лавозимларига қайта сайлангани билан самимий табриклади.
си цзиньпин, хитой, шавкат мирзиёев
Ўзбекистон билан Хитой ўртасидаги ҳар томонлама стратегик шериклик муносабатларининг янги даврида долзарб бўлган масалалар батафсил муҳокама қилинди.
Эришилган келишувлар изчил амалга оширилаётгани, барча даражалардаги ўзаро алоқалар жадал тус олгани, сиёсий мулоқот мустаҳкамланиб бораётгани ва муҳим масалаларда томонлар бир-бирини қўллаб-қувватлаб келаётгани алоҳида мамнуният билан қайд этилди.
Камбағалликни қисқартириш, шу жумладан қишлоқ хўжалиги, ердан фойдаланиш, кичик ва ўрта бизнес, инфратузилмани модернизация қилиш, тиббий хизмат сифатини ошириш ва профессионал таълим соҳаларида ижтимоий аҳамиятга эга лойиҳаларни амалга оширишда самарали тажриба алмашиш ва амалий чоралар кўришга алоҳида эътибор қаратилди.
Савдо-иқтисодий соҳада ўзаро манфаатли амалий ҳамкорликни кенгайтириш истиқболлари батафсил кўриб чиқилди. Бу, энг аввало, замонавий саноат қувватларини барпо этиш, инвестициявий ва юқори технологик корхонааларни ташкил этиш борасидаги қўшма лойиҳаларни назарда тутади.
Куни кеча ўтказилган бизнес-форум якунида умумий қиймати 25 млрд долларлик истиқболли лойиҳаларни амалга ошириш бўйича битимлар имзоланди ва келишувларга эришилди.
«Муқобил энергетикани ривожлантириш бўйича қуёш, шамол ва сув электр станцияларини барпо этиш, қуёш панеллари, электр ускуналар, трансформаторлар, аккумуляторлар ишлаб чиқариш, бошқарув жараёнларини рақамлаштириш ва мутахассисларни тайёрлаш борасидаги лойиҳалардан иборат инвестициявий-технологик ҳамкорлик дастурини амалга оширишга алоҳида эътибор қаратилди», — дейилади хабарда.
Янги авлод автомобилларини ишлаб чиқариш соҳасидаги кооперацияни кенгайтириш — электр ва гибрид автотранспорт воситаларини йиғиш бўйича замонавий заводларни ишга тушириш имкониятлари муҳокама қилинди.
Турдош тармоқлардаги лойиҳаларни ишлаб чиқиш муҳимлиги таъкидланди. Хусусан, мис, литий, нодир металларни чуқур қайта ишлаш асосида электротехника маҳсулотларини ишлаб чиқарувчи юқори технологик кластерни барпо этиш шулар жумласидан.
Бундан ташқари, пластмассалар, кимёвий маҳсулотлар, металл буюмлар, озиқ-овқат, қурилиш материаллари, тайёр тўқимачилик маҳсулотларини ишлаб чиқариш, биотехнологиялар кластерини ташкил этишда ҳамкорликни чуқурлаштириш ва кенгайтиришдан мамлакатларимиз манфаатдор экани таъкидланди.
Хитойнинг етакчи банклари ва «Ипак йўли» фонди, шунингдек, Осиё инфратузилмавий инвестициялар банки банки билан самарали молиявий-техник ҳамкорликнинг бугунги даражаси юксак баҳоланди.
Икки мамлакат ҳудудларининг ҳамкорлик салоҳиятини рўёбга чиқариш, шу жумладан Сирдарё вилоятини «Илғор технологиялар ҳудуди»га айлантириш бўйича қўшма чора-тадбирлар белгилаб олинди.
Фаол мулоқотлар ва авиақатновлар қайта тикланишини ҳисобга олиб, жорий йилда Ўзбекистонда икки мамлакат шаҳар ва ҳудудларининг биринчи форумини ўтказиш масаласи ўрганилади.
Кейинги йилларда икки бараварга кўпайган ўзаро товар айирбошлашни ошириш учун мақсадли кўрсаткичлар ва товарлар таркиби белгилаб олинди.
«Хитой — Қирғизистон — Ўзбекистон» темир йўлини қуриш бўйича амалий ишларни тез фурсатда бошлаш муҳимлиги қайд этилди.
Гуманитар соҳа муҳокама қилинар экан, таълим ва туризмда ҳамкорликни фаоллаштириш, ўзаро маданият, санъат ва кино кунларини ўтказиш, анъанавий тиббиёт, кўз ва бошқа турдаги касалликларни даволаш, вакцина ва фармацевтик маҳсулотлар ишлаб чиқариш борасидаги дастурларни амалга ошириш зарурлиги ҳақида якдил фикр билдирилди.
си цзиньпин, хитой, шавкат мирзиёевМинтақавий кун тартиби ва халқаро сиёсатнинг долзарб масалалари юзасидан ҳам фикр алмашилди.
«Учрашув ҳар доимгидек ишонч, очиқлик ва дўстлик руҳида ўтди. Ўзбекистон етакчиси Хитой раҳбарини мамлакатимизга ташриф билан келишга таклиф этди. Таклиф миннатдорлик билан қабул қилинди», — дейилади хабарда.

Государственный визит президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в Китай начался 18 мая с двусторонних переговоров с председателем КНР Си Цзиньпином, сообщила пресс-служба главы государства.
Встреча с участием делегаций двух стран прошла в резиденции «Шэньси» в городе Сиань.
В начале встречи Си Цзиньпин поздравил Шавката Мирзиёева с успешным проведением конституционного референдума и «пожелал больших успехов на предстоящих президентских выборах в Узбекистане».
В свою очередь, президент Узбекистана поздравил главу КНР с успешным проведением политических мероприятий и переизбранием на высшие государственные посты страны.
Были обсуждены вопросы повестки узбекско-китайских отношений всестороннего стратегического партнёрства «в новую эпоху».
Отмечены последовательное выполнение достигнутых договорённостей, нарастающая динамика двусторонних контактов, укрепление политического диалога и взаимная поддержка по ключевым вопросам.
Отдельное внимание уделено плодотворному обмену опытом и практическим мерам сотрудничества в области борьбы с бедностью, в том числе путём реализации социально значимых проектов в сфере сельского хозяйства, землепользования, малого и среднего бизнеса, модернизации инфраструктуры, повышения качества медицинских услуг и профессионального образования.
Обсуждены перспективы расширения взаимовыгодного практического сотрудничества в торгово-экономической сфере. Речь идёт о продвижении совместных проектов, прежде всего в области создания современных промышленных мощностей, инвестиционных и высокотехнологичных предприятий.
По итогам бизнес-форума, проведённого накануне, подписаны соглашения и достигнуты договорённости о реализации перспективных проектов общей стоимостью 25 млрд долларов.
«Особое внимание уделено реализации полномасштабной программы инвестиционно-технологического сотрудничества по развитию альтернативной энергетики, которая предусматривает строительство солнечных, ветряных и гидроэлектростанций, производство фотоэлектрических панелей, электрооборудования, трансформаторов, аккумуляторов, а также цифровизацию управления и подготовку специалистов», — говорится в сообщении.
Обсуждены возможности углубления кооперации в производстве автомобилей нового поколения — запуска современных заводов по выпуску электромобилей и машин с гибридным двигателем.
Подчёркнута важность проработки проектов в смежных отраслях. В частности, создание высокотехнологичного кластера по производству электротехнической продукции на основе глубокой переработки меди, лития и редкоземельных металлов.
Кроме того, отмечена взаимная заинтересованность в углублении и расширении кооперации в производстве пластмасс, химической продукции, изделий из металлов, продовольственных товаров, строительных материалов, готового текстиля, создание биотехнологического кластера и многие другие.
Дана высокая оценка нынешнему уровню плодотворного финансово-технического сотрудничества с ведущими китайскими банками и Фондом «Шёлковый путь», а также Азиатским банком инфраструктурных инвестиций.
Определены совместные мероприятия по раскрытию потенциала сотрудничества регионов двух стран, включая трансформацию Сырдарьинской области в «территорию передовых инноваций».
С учётом возобновления активных контактов и авиасообщения будет проработан вопрос проведения первого Форума городов и регионов в Узбекистане.
Обозначены целевые ориентиры сбалансированного увеличения взаимного товарооборота, который за последние годы вырос в два раза.
Подчёркнута важность скорейшего начала практических работ по строительству железной дороги «Китай — Кыргызстан — Узбекистан».
В гуманитарной сфере выражено единое мнение о необходимости активизации сотрудничества в области образования и туризма, проведения взаимных дней культуры, искусства и кино, а также расширения программ в области традиционной медицины, лечения глазных и других заболеваний, производства вакцин и фармацевтических препаратов.
Состоялся также обмен мнениями по актуальным вопросам региональной повестки и международной политики.
Лидер Узбекистана пригласил главу Китая посетить страну с визитом, оно было с благодарностью принято.