Марказий банк маълумотларига кўра, 2023 йил 1 май ҳолатига кўра, Ўзбекистоннинг расмий захира активлари апрель ойида 230 млн долларга қисқарган ҳолда 35,2 млрд долларни ташкил қилди.
Хорижий валютадаги захиралар қисқаришда давом этмоқда — 9,93 млрд доллар (-181,4 млн доллар). Йил бошидан буён валюта захиралари 1,71 млрд долларга камайди.
Олтин заҳираларининг қиймати 50 млн долларга пасайиб, 24,2 млрд долларни ташкил қилди. Қимматбаҳо металнинг жисмоний ҳажми 0,1 млн трой унцияга (3,1 тонна) камайиб, 12,1 млн троя унциясини (тахминан 379,4 тонна) ташкил этди. Бу Ўзбекистон апрель ойида олтин экспорт қилганини англатиши мумкин.
«Олтин» захираларининг қисқариши олтин нархининг кўтарилиши фонида содир бўлди — апрель ойида унинг котировкалари 1999 дан 2034 доллар учун унцияга кўтарилди.
Қимматбаҳо метал АҚШ ва Европада банк секторидаги инқироз ва молия компаниялари акцияларининг қулаши фонида қимматлашмоқда. Freedom Finance Global таҳлилчиси Владимир Черновнинг таъкидлашича, қимматбаҳо металлар котировкаларининг ўсиш динамикаси май ойи якунлари бўйича регулятор раиси Жером Пауэлл томонидан айтилган АҚШ Федерал захирасининг пул-кредит сиёсатини қатъийлаштириш сиёсатининг кутилаётган якунланиши билан боғлиқ.
«Бу фонда долларнинг заифлашиши эҳтимоли ушбу валютада ифодаланган товарлар, жумладан, олтин нархининг параллель равишда ошиши билан ортади. Ушбу металлга бўлган талабнинг ортиши, шунингдек, минтақавий Америка банклари билан боғлиқ вазият ва глобал рецессия хавфи бўйича ноаниқлик шароитида унинг ҳимоя мақоми билан боғлиқ», — дея таъкидлайди эксперт.
Мавжуд захиралар мамлакатнинг 2022 йилги импорти 30,67 млрд доллардан ошади. Ривожланаётган мамлакатлар учун халқаро ташкилотларнинг тавсияларига кўра, захиралар камида уч ойлик импортни қоплаши керак.

Официальные резервные активы Узбекистана на 1 мая 2023 года составили 35,2 млрд долларов, сократившись за апрель на 230 млн долларов, следует из данных Центрального банка.
Резервы в иностранной валюте продолжают снижаться — 9,93 млрд долларов (-$181,4 млн). С начала года валютных резервов стало меньше на 1,71 млрд долларов.
Стоимость золотого запаса снизилась на 50 млн долларов — до 24,2 млрд долларов. Физический объём драгметалла уменьшился на 0,1 млн тройских унций (3,1 тонны) — до 12,1 млн тройских унций (около 379,4 тонны). Это может означать, что Узбекистан в апреле экспортировал золото.
Снижение «золотых» резервов произошло на фоне роста цен на золото — его котировки в апреле поднялись с 1999 до 2034 долларов за унцию.
Драгоценный металл дорожает на фоне кризиса в банковском секторе США и Европы и обвала акций финансовых компаний. Владимир Чернов, аналитик Freedom Finance Global, отметил, что восходящая динамика котировок драгметалла обусловлена ожидаемым завершением курса на ужесточение денежно-кредитной политики Федеральной резервной системы США, на которое по итогам майского заседания намекнул председатель регулятора Джером Пауэлл.
«На этом фоне увеличивается вероятность ослабления доллара при параллельном удорожании номинированных в этой валюте сырьевых товаров, в том числе золота. Повышенный спрос на этот металл также связан с его защитным статусом в условиях неопределённости по поводу ситуации с региональными американскими банками и рисков глобальной рецессии», — подчёркивает эксперт.
Имеющиеся резервы превышают объём импорта страны за 2022 год, который составил 30,67 млрд долларов. Согласно рекомендациям международных организаций для развивающихся стран, резервы должны покрывать хотя бы трёхмесячный объём импорта.