4 май куни Ўзбекистон Енгил атлетика федерациясининг анжуманлар залида 14 май куни Humo Arena спорт мажмуасининг старт-финиш майдончасида бўлиб ўтадиган «Men G‘olib» харбий-ватанпарварлик оммавий югуриш мусобақасини ўтказишга тайёргарлик кўришга бағишланган матбуот брифинги бўлиб ўтди.
Унда Ўзбекистон ёшлар сиёсати ва спорт вазири ўринбосари Дурдона Раҳимова, Ўзбекистон енгил атлетика федерацияси бош котиби Камолиддин Рўзамуҳамедов, енгил атлетика бўйича Ўзбекистон миллий терма жамоаси бош мураббийи Гузел Хуббиева ҳамда ОАВ вакиллари иштирок этди.
Оммавий югуриш мусобақаси Енгил атлетика федерацияси, бош ҳамкор — «Ўзбекнефтгаз» АЖ томонидан, Фавқулодда вазиятлар вазирлиги ва Тошкент шаҳар ҳокимияти кўмагида ташкил қилинмоқда.
«Men G‘olib» ватанпарварлик оммавий югуриш мусобақаси анъанавий равишда муҳим давлат саналари — Ватан ҳимоячилари куни, Ўзбекистон Республикаси Мудофаа кучлари ташкил этилганлиги ҳамда Хотира ва қадрлаш кунини нишонлашга бағишланган ҳолда ўтказилади.
Куч ишлатувчи тузилмалар ходимлари, ҳарбий хизматчилар, ҳарбий таълим муассасалари курсантлари, спорт клублари аъзолари ва фаол ҳаёт тарзини севувчилар йилига икки маротаба жамоавий ва яккахон ҳолда оммавий югуриш мусобақасида қатнашадилар.
«Men G‘olib» ҳарбий-ватанпарварлик оммавий югуриш пойгасини ўтказишдан кўзланган мақсад:
• аҳоли ўртасида югуриш ва соғлом турмуш тарзини оммалаштириш;
• ҳарбий хизматчиларнинг спорт руҳини сақлаш ва дўстона спорт алоқаларини ривожлантириш;
• куч ишлатувчи тузилмалар идораларининг вакиллари орасидан энг кучли жамоаларни аниқлаш.
Бўлиб ўтадиган «Men G‘olib» оммавий югуриш мусобақаси 14 май куни ўтказилиб, Хотира ва қадрлаш кунига бағишланади.
Ҳарбий-ватанпарварлик оммавий югуриш мусобақаси йилдан йилга куч ишлатувчи тузилмалар ва югуриш ҳаваскорлари орасида катта қизиқиш қозонмоқда. Ушбу спорт тадбири илк маротаба 2000 га яқин иштирокчини бирлаштиради. Оммавий югуриш мусобақасининг дастури кенгайтирилди ва унга учта масофа киритилди:
• ярим марафон — 21,1 км;
• чорак марафон — 10,5 км ва 3 км га оммавий югуриш мусобақаси.
Оммавий югуриш мусобақалари ўтказиладиган кунда иштирокчилар йиғилиши — 06:00 да бошланади,
Старт: 07:00 да.
«Men G‘olib» кубогини қўлга киритиш учун Мудофаа вазирлиги, Миллий гвардия, Ички ишлар вазирлиги, Фавқулодда вазиятлар вазирлиги, Давлат хавфсизлик хизмати, Президент давлат хавфсизлик хизмати, Давлат божхона қўмитаси вакилларидан иборат йеттита жамоа ҳамда куч ишлатувчи тузилмалар таълим муассасаларининг олтита жамоаси кураш олиб боради.
Ташкилотчилар томонидан 14 та номинация учун қимматбаҳо совғалар кўзда тутилган:
• планшет;
• смартфон;
• смарт соатлар;
• электр скутерлар;
• ноутбуклар ва эсдалик сертификатлари.
«Men G‘olib» оммавий югуриш мусобақасида қатнашиш истагини билдирган барча югурувчилар 10 майга қадар iticket.uz сайтида пуллик рўйхатдан ўтган ҳолда ариза топширишлари мумкин.
«Men G‘olib» мусобақаларининг иштирокчилари 2021 йилдан 2023 йилгача циклик спорт турларида Ўзбекистон терма жамоаси аъзолари бўлмаслиги шарт:

4 мая в конференц-зале Федерации лёгкой атлетики Узбекистана прошёл пресс-брифинг, посвящённый подготовке к военно-патриотическому забегу Men Gʻolib, который пройдёт 14 мая на стартово-финишной площадке спортивного комплекса Humo Arena.
В брифинге приняли участие заместитель министра молодёжной политики и спорта Дурдона Рахимова, генеральный секретарь Федерации лёгкой атлетики Камолиддин Рузамухамедов, главный тренер Национальной сборной по лёгкой атлетике Гузель Хуббиева и представители СМИ.
реклама, федерация легкой атлетики
Организатором забега выступает Федерация лёгкой атлетики, генеральный партнёр — АО «Узбекнефтегаз» при поддержке Министерства чрезвычайных ситуаций и хокимията Ташкента.
Патриотический забег Men Gʻolib традиционно проводится к празднованию важных государственных дат — Дню защитников Родины, Дню образования Вооружённых сил Узбекистана и Дню памяти и почестей.
Дважды в год сотрудники силовых структур, военнослужащие, курсанты военно-учебных заведений, члены спортивных клубов и любители активного образа жизни принимают участие в командном и одиночном забеге.
Целью проведения военно-патриотического забега Men Gʻolib является:
• популяризация бега и здорового образа жизни среди населения;
• поддержание спортивного духа военнослужащих и развитие дружественных спортивных связей;
• выявление сильных команд среди представителей силовых ведомств.
Предстоящий забег Men Gʻolib будет посвящён Дню памяти и почестей.
Военно-патриотический забег завоёвывает всё больший интерес среди силовых ведомств и любителей бега. Впервые спортивное мероприятие объединит порядка 2000 участников. Расширена программа забега и включены три дистанции:
• полумарафон — 21,1 км;
• четвертьмарафон — 10,5 км;
• забег на 3 км.
Начало сбора участников в день забегов — 06:00, старт — 07:00.
За кубок Men Gʻolib будут бороться семь команд, представляющие:
• Министерство обороны;
• Национальную гвардию;
• Министерство внутренних дел;
• Министерство по чрезвычайным ситуациям;
• Службу государственной безопасности;
• Государственную службу безопасности президента;
• Государственный таможенный комитет;
• шесть команд от учебных заведений силовых структур.
Организаторами предусмотрены для 14 номинаций ценные призы, такие как:
• планшет;
• смартфон;
• смартчасы;
• электросамокаты;
• ноутбуки и памятные сертификаты.
Все любители бега, желающие принять участие в забеге Men Gʻolib, смогут подать заявку, пройдя платную регистрацию на сайте iticket.uz до 10 мая.
Участники соревнований Men G’olib не должны являться членами сборной команды Узбекистана с 2021 по 2023 годы в циклических видах спорта, такие как: