Янги таҳрирдаги Конституция бўйича референдум бўйича овоз бериш Ўзбекистоннинг 39 давлатдаги дипломатик ва бошқа ваколатхоналари ҳузуридаги 55 сайлов участкасида ўтказилади (харита). Бу ҳақда Марказий сайлов комиссияси матбуот марказида ўтказилган брифингда ташқи ишлар вазири ўринбосари Баҳромжон Аълоев маълум қилди.
Тошкент вақти билан эрталаб соат 4:00 да очиладиган биринчи бўлимлар Япония ва Корея Республикасида бўлди. Охирги қисм 1-май, Тошкент вақти билан 05:00 да АҚШда ёпилади.
Ҳозирги вақтда Япония, Жанубий Корея, Хитой, Сингапур, Малайзия, Индонезия, Ҳиндистон, Покистон, Россия (Владивосток, Новосибирск, Екатеринбург) ҳамда Ўзбекистонга қўшни барча давлатлар — Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон, Туркманистон, Афғонистон ва бошқа сайлов участкаларида овоз бериш жараёни давом этмоқда.
Муддатидан олдин овоз бериш 19−26-апрель кунлари 40 та давлатда, жумладан, Ўзбекистон дипломатик ваколатхоналари мавжуд бўлмаган шаҳарларда бўлиб ўтди. Жами 1003 та пункт очилди. Овоз беришда 159 мингдан ортиқ киши иштирок этди.

Голосование на референдуме по Конституции в новой редакции пройдёт на 55 участках при дипломатических и других представительствах Узбекистана в 39 странах (карта). Об этом на брифинге в пресс-центре Центральной избирательной комиссии сообщил заместитель министра иностранных дел Бахромжон Аълоев.
Первыми в 4:00 по ташкентскому времени открылись участки в Японии и Республике Корея. Последний участок закроется в 5:00 1 мая по Ташкенту в США.
К настоящему времени голосование идёт на участках в Японии, Южной Корее, Китае, Сингапуре, Малайзии, Индонезии, Индии, Пакистане, Турции, России (Владивостоке, Новосибирске, Екатеринбурге) и во всех соседних с Узбекистаном странах — Казахстане, Кыргызстане, Таджикистане, Туркменистане и Афганистане).
Досрочное голосование проходило 19−26 апреля в 40 странах, в том числе в городах, где нет дипломатических представительств Узбекистана. Всего было открыто 1003 пунктов. В голосовании приняли участие более 159 тысяч человек.